Antonio Vivaldi "Four Seasons` klasik ve caz yorumları

Antonio Vivaldi "Four Seasons` klasik ve caz yorumları

Antonio Vivaldi`nin "The Four Seasons"ın Anjelika Akbar ile Ferhan & Ferzan Önder`in klasik, Fransız piyanist Jacques Loussier`nin caz albümleri eşliğinde Salim Zaimoğlu`nun kaleminden yayında


  


Merhaba sevgili Cazkolik dostları,


İkinci yazımızın konusunu bu kez Barok dönemin en önemli bestecilerinden Antonio Vivaldi‘in ünlü eseri Four Seasons - Dört Mevsim adlı eseri üzerine yorumlanmış farklı klasik albümleri caz yorumları ile birlikte dinleyecek ve inceleyeceğiz.


Dört mevsim konçertoları Vivaldi‘nin müzikle resim çizdiği konçertolardandır. ’’Opus 8’’ grubundan olan dört mevsim konçertolarında mevsimlerin her biri kendi özellikleri ile resimlendirilmişlerdir. Besteci her mevsime birer sone koymuştur. Gök gürültüsü, hasat zamanı, baharda öten kuşlar, doğanın müzikle dile getirilen yansımalarıdır.


Vivaldi müzikle resim çizmiştir adeta; ilkbaharın başında kuşların neşeli şarkılarını, derelerin sesini, geçici fırtınaların etrafı sarmasını, ilkbahar yağmurlarının yerini yaza bırakmasını, yazın bunaltıcı sıcaklığını, insanı uykusundan eden gecelerini, böceklerin uçuşunu hisseder insan. Sonbahar köy yaşamı üzerine yoğunlaşır, çiftçiler hasadı kutlar, sarhoşlar etrafa yayılır, boruların sesiyle bir sürek avı başlar, kışın gelişi ile soğuğu iliklerimizde hisseder, kasvetli havasına alışmak durumunda kalırız.


Şimdi gelelim bu yazımız eşliğinde eş kurgu ile dinleyeceğimiz albümler ve bu albümlerdeki eserlere:


01 / Klasik albümde: / VIVALDI / Four Seasons (Piano Transcripted & Performed by Anjelika Akbar / Concerto No: 1 / Track 1 - Spring 1. Allegro)

02 / Caz Albümünde: The Four Seasons / Antonio Vivaldi (Arrangements and Compositions by Jacques Loussier / Concerto No: 1 / La Primavera - Spring / Track 1 - Allegro)

03 / Klasik albümde: VIVALDI - Four Seasons (Piano transcripted and performed by Anjelika Akbar / Concerto No: 2 /Summer / Track 6 - Presto)

04 / Caz Albümünde: The Four Seasons - Antonio Vivaldi (Arrangements and Compositions by Jacques Loussier / Concerto No: 2 / L’ estate - Summer / Track 6 - Presto)

05 / Klasik albümde: VIVALDI REFLECTIONS (4 hands, 2 pianos, 4 seasons Ferhan & Ferzan Önder / Concerto No: 3 / Der Herbst - Autumn / Track 9 Allegro)

06 / Caz Albümünde: The Four Seasons - Antonio Vivaldi (Arrangements and Compositions by Jacques Loussier / Concerto No: 3 / L’ autunno-Autumn / Track 9 - Allegro)

07 / Klasik albümde: VIVALDI REFLECTIONS (4 hands, 2 pianos, 4 seasons Ferhan & Ferzan Önder / Concerto No: 4 / Der Winter-Winter / Track 10 – Allegro non molto)

08 / Caz Albümünde: The Four Seasons - Antonio Vivaldi (Arrangements and Compositions by Jacques Loussier / Concerto No: 4 / L’ inverno-Winter/ Track 10 - Allegro non molto)

09 / Klasik albümde: The Four Seasons - Antonio Vivaldi (I Solisti dell ‘Orchestra Filarmonica della Scala - Ricardo Muti - Giulio Franzetti, Violin Concerto No: 4 / L’inverno-Winter Track 21- Allegro)

10 / Caz Albümünde: The Four Seasons - Antonio Vivaldi (Arrangements and Compositions by Jacques Loussier / Concerto No: 4 / L’inverno-Winter/ Track 12 - Allegro non molto)


  


Evet umarım sizleri klasik eserlerle sıkmadan caz yorumlarına yeterince yer verebilmişimdir. Gelelim bu playlistde yer alan müziklerimizle ilgili notlarımıza:


Klasik albümde 1. ve 3. sırada dinlediğimiz Anjelika Akbar’ın bu albüme ilişkin olarak yorumlarına ilişkin olarak yaptığı seslenişe kulak verelim: "Pepimiz Vivaldi‘nin bu eşsiz eseri ile büyüdük. Dört mevsim konçertolarının insan ruhu üzerinde ilginç bir cazibesi vardır. Bazen hayatımızdan çıkar ama sonra tekrar dinlediğimizde onu uzun zamandır görmediğimiz bir dost gibi karşılar, özlemimizi giderir ve ondan çok farklı bir tad alırız’’ diyor ve sözlerine son derece güzel şu görüşleri ekliyor: "İnsan doğaya yabancılaştıkça kendi özünden uzaklaşıyor. Kendi gerçeklerinden kısacası İNSAN, DOĞA ve EVREN‘in ’’BİR’’ olduğu anlayışından uzaklaştığımızda yaşadığımız doğanın ekolojik problemlerinin başladığını görüyoruz. "Dört Mevsim’’i piyanoya uyarlarken eserin hatırlattığı gerçek hep bu oldu’’…


Ben kişisel olarak Sn. Anjelika Akbar‘ın sadece müzikle yetinen bir yorumcu değil, topluma, sanata duyarlı, sanat aldığı ışığı, halka, topluma yansıtmaya çalışan bir aydın olarak değerlendiriyorum. Sanatçı sadece piyanao tuşları ile değil, farklı bir kültürden gelmekle beraber ülkemizde yaşamakla içselleştirdiği yurt ve insan sevgisini, coşkuyla kalemine yansıtan bir sanatçı. İş Bankası Kültür Yayınları`nda kısa bir süre önce çıkan ’’İçimdeki Türkiyem’’ çalışması da zaten bunun bir kanıtı.


Caz yorumlarında ise Jacques Loussier‘i "The Four Seasons - Antonio Vivaldi - Arrangements and Compositions’’ albümünde dinliyoruz. Bilindiği üzere Jacques Loussier Trio‘sunun diğer iki kahramanı Vincent Charbonnier ile Andre Arpino‘dan oluşuyor.

Jacques Loussier yıllar boyunca ticari ağırlıklı albümler yapmaktan uzak durmuş. Loussier‘in çoğunlukla Bach‘ın eserlerini yorumladığını gözlemleriz. Ancak Bach dışında da bazı klasik eserlerin yorumlarını başarı ile gerçekleştirmiş olup Vivaldi - Dört Mevsim yorumları bunun en güzel örneklerinden biridir.


1997 yılında yaptığı "The Four Seasons’’ albümü onun için yeni bir dönüm noktası olmuştur. Loussier klasik eserleri yorumlaması konusunda "eserler o kadar çok tanınmışlar ki, ne yaparsam yapayım orijinalini aklımdan çıkaramıyorum’’ diyor ancak diğer yandan yorumlarında özden ayrılmadan yaptıkları doğaçlamalarla, Vivaldi‘nin müziğindeki örgüye de sadık kalıyor. Ben kişisel olarak özellikle Cazkolik okurlarına / dinleyicilerine 10. sıradaki caz albümünde yer alan Loussier ve arkadaşlarının ’’Winter’’ yorumunu şiddetle öneriyorum. Yüzlerce kez bu yorumu dinledim ve bıkmadım. Sanıyorum sizler de beğeneceksiniz.


Gelelim klasik albümler içinde dinleyeceğimiz son albümümüze. Bu albüm "4 Hands, 2 Pianos, 4 Seasons / Vivaldi Reflections’’ adı ile ve Ferhan & Ferzan Önder kardeşlere ait ve kendileri 5 ve 7. sıradaki yorumları ile programımızda yer aldılar.


Ferhan & Ferzan Önder Viyana‘da doğa konulu bir konser hazırlarken "Dört Mevsimi" iki modern ’’Steinway’’de yorumlama düşüncesine geldiler ve ortaya yepyeni, müziksel derinlik içeren bir yorum çıktı. Onlara göre eserin en etkileyici yanı, insanın dimağında oluşturduğu canlı imajlar ve yarattığı duygulardır.


Hırvat besteci Antun Tomislav Saban‘ın rafine katkıları ile ’’Dört Mevsim’’in iki piyano için ilk yorumu oluşmuş. İkili yorumlarını hazırlarken, saatlerce ünlü Hırvat besteci ile birlikte uzun ve gerilimli bir şekilde piyano başında çalışmışlar, sonunda başarılı geçen konser sonrası "4 Hands, 2 Pianos, 4 Seasons / Vivaldi Reflections’’ın albüm şekline dönüşmesine karar vermişler.


İsterseniz bu klasik müzik tarihinin bu en fazla tanınan, bilinen eserinin bestecisi Antonio Vivaldi‘nin yaşam öyküsünü kısaca hatırlatarak bu yazımızı sonlandıralım. Antonio Vivaldi, 4 Mart 1678‘de Venedikte dünyaya geldi. Baba Vivaldi dönemin revaçta olan mesleği olan perukacılık mesleğini öğrenmesine karşılık , Venedik ‘in sembollerinden olan birisi olan San Marco Katedrali ‘nde işe alınmış ve kemancı olarak usta sayılabilecek bir düzeye ulaşmıştı. Antonio Vivaldi de baba mesleği olan müziğe yönelmiş ve 1704 - 1740 yıllar arasında yetim kızlar için müzik okulu olan "Ospedale Della Pietra’’da besteci, şef ve öğretmen olarak görev yapmıştır. Diğer yandan sağlıklı olmayan bünyeye bir sahip olan ve çok sık hastalanan Vivaldi‘nin genç yaşlarda din adamı olduğunu gözlemleriz.


Kızıl saçları nedeniyle ’’kızıl papaz’’ olarak ünlenen ve dini kuralları hiçe sayan, "aykırı din adamı’’ şeklinde oluşan şöhretine rağmen Papa 13. Benedetto dahi Vivaldi‘nin bir konserini izlemeye gelmiştir.


Vivaldi‘nin bestecilikteki verimliliği tahmin edilemeyecek ölçüde yüksektir. Yaşamı boyunca Amsterdam’da basılmış olan yapıtları 100 Konçerto ve 40 Sonat’dır. Yazdığı bilinen 94 opera eserinden günümüze 50 adedi gelebilmiştir. Antonio Vivaldi olgun Barok dönemden klasik çağa geçişin en önemli köprülerinden birisini oluşturmuştur.Kısa temaları, net biçim anlayışı, ritmik canlılık ve müziksel fikirlerin sürekli akışı başta J.S. Bach olmak üzere pek çok besteciye örnek oluşturmuştur.


Günümüzde orkestra müziği bestecisi olarak tanınan Vivaldi‘nin eserleri ölümünden sonra yüzyıl kadar unutulmuş, J.S. Bach‘ın yaptığı araştırmalarla gündeme gelebilmiştir.


Vivaldi‘nin "Four Seasons - Dört Mevsim’’ adlı ölümsüz eseri ile ilgili olarak bu yazımızda caz albümünde; Jacques Loussier, Vincent Charbonnier ve Andre Arpino‘dan oluşan Jacques Loussier Trio‘sunun, klasik albümlerde; Anjelika Akbar, Ferhan & Ferzan Önder ile I Solisti dell Orchestra Filarmonica della Scala’’ Ricardo Muti yönetiminde Violin / Giulio Franzetti`nin yorumlarını dinledik. Yorumlar arasında kritikler yapmaya, bu konuda eleştirmenlerin yaptıkları değerlendirmeleri aktarmaya çalıştık. Derken geldik yazımızın sonuna, umarım beğendiniz, keyifli vakit geçirdiniz. Ben bir daha ki yazıda buluşuncaya dek sevgi ve saygılar sunuyorum.


Müzikle kalın...


Salim Zaimoğlu


30 Mayıs 2011, Pazartesi


Kaynakça:
- İLYASOĞLU Evin, Zaman İçinde Müzik, Yapı Kredi Yayınları, Ekim 2003, İstanbul.
- SAY Ahmet, Müzik Tarihi, Müzik Ansiklopedisi Yayınları, 1994, Ankara.


Hello dear Jazzcolic friends,


The second issue of our article, this time is about the most important composers of the Baroque period, Antonio Vivaldi`s “Four Seasons- Dört Mevsim” in his famous work on the interpretation of his work different from the classic albums, we will listen jazz and will examine, together with comments.


The four seasons concertos of Vivaldi`s are the ones that he draws picture with music. The four seasons concertos are “Opus 8” group of the the four seasons, each with has been pictured with its own characteristics of each season. Composer has placed a separate sonnet to each season. Thunderstorm noise, harvest time, sounding birds in the spring, a reflection of nature has been expressed in music.


Vivaldi has drawn almost picture with music; cheerful songs of birds at the beginning of spring, the sound of streams, temporary storms around the wrap, place in the spring to summer rains to stop, type the sweltering heat, the people of the nights of sleep, flight of insects is felt by human being. Autumn focuses on farm life, farmers celebrate the harvest, drunks are spread around, the sound of pipes is a constantly hunt begins, with the arrival of winter cold which is felt deeply, and we may be getting used to the gloomy mood.


Now let`s listen meantime these albums and those songs in albums with co-fiction:


01 / Classical Jazz Album: VIVALDI - Four Seasons (Piano Transcripted & Performed by Anjelika Akbar / Concerto No. 1 / Track 1-Spring 1 Allegro)

02 / Classical Jazz Album: The Four Seasons - Antonio Vivaldi (Arrangements and compositions by Jacques Loussier / Concerto No. 1 / La Primavera-Spring / Track 1 - Allegro)

03 / Classical Jazz Album: VIVALDI - Four Seasons (Transcripted and Performed by Anjelika Akbar piano / Concerto No. 2 / Summer / Track 6 - Presto)

04 / Classical Jazz Album: The Four Seasons - Antonio Vivaldi (Arrangements and compositions by Jacques Loussier / Concerto No. 2 / L `estate-Summer / Track 6 - Presto)

05 / Classical Jazz Album: VIVALDI REFLECTIONS (4 hands, 2 Pianos, 4 Seasons Ferhan & Ferzan Önder / Concerto No. 3 / Der Herbst-Autumn / Track 9 - Allegro)

06 / Classical Jazz Album: The Four Seasons - Antonio Vivaldi (Arrangements and compositions by Jacques Loussier / Concerto No.: 3 / L `autunno-Autumn / Track 9 - Allegro)

07 / Classical Jazz Album: VIVALDI REFLECTIONS (4 hands, 2 Pianos, 4 Seasons Ferhan & Ferzan Önder / Concerto No. 4 / Der Winter-Winter / Track 10 - Allegro non molto)

08 / Classical Jazz Album: The Four Seasons - Antonio Vivaldi (Arrangements and compositions by Jacques Loussier / Concerto No.: 4 / L `inverno-Winter / Track 10 - Allegro non molto)

09 / Classical Jazz Album: The Four Seasons - Antonio Vivaldi (I Vocalist dell `Orchestra Filarmonica della Scala-Riccardo Muti-Giulio Franzetti, Violin Concerto No.: 4 / L` inverno-Winter Track 21 - Allegro)

10 / Classical Jazz Album: The Four Seasons - Antonio Vivaldi (Arrangements and compositions by Jacques Loussier / Concerto No.: 4 / L `inverno-Winter / Track 12 - Allegro non molto)


Yes, I hope, I was able to give enough space to jazz interpretations. Let us come to notes which takes place in this playlist:


Let’s listen the Anjelika Akbar‘s call made in relation to the comments she did about the album for the first and third songs:
All of us have been grown up with this Vivaldi`s unique and gorgeous concerto. this unique work has an interesting attraction on the human psyche. Sometimes it goes out of our lives, but then when we listen it again, it welcomes us like a friend we didn’t meet for a long time, and it addresses a very different taste.


She says, and adds a very nice comments on the following:


As human moves away from the nature, actually we are moving away from its own essence. We are moving away from the realities of human nature, shortly, when we move away from the reality that is actually human, nature and universe is one. And when we don’t get this point, we are seeing nature of ecological problems begin. “playing the piano at Four Seasons`` always reminds me of that reality.


I personally evaluate Anjelika Akbar not only as a commentator who only deals with music but also as a intellectual who is sensitive to society, art and reflects the light of art to the public, to the community.


Even though, she comes from different culture, to live in our country by coming together and the human love of country, an item reflecting the artist enthusiastically. T. Is bank publication which has been published recently ``Turkey inside me`` is a proof of it.


We are listening Jacques Loussier at Jazz interpretations in the album of ``The Four Seasons - Antonio Vivaldi - Arrangements and compositions”. As known, the other two hero of Jacques Loussier are ‘Andre Arpino’ and ‘Vincent Charbonnier ‘


Jacques Loussier, stayed away making albums mainly commercial over the years. We observe Loussier mostly interpret Bach `s works. But aside from Bach He also carried out with success in some interpretations of classical works of Vivaldi - Four Seasons is one of the finest examples of the articles about it.


’’The Four Seasons`` he made in 1997, has been a turning point for him. Loussier interpretation of the classic works of the more well known in the ....`` works that linger in my mind`` the original matter what I do... he says, but leaving the essence of their remarks, improvisations on the other hand, Vivaldi `weave the music of the faithful, especially in personal.


I, personally, strongly suggest interpretation and comments of Loussier and his colleagues which is in tenth order in the jazz album “Winter”. I listened hundreds of times and I was never tired of it. I believe you too will appreciate this interpretation.


Let us come to listen, in the classic albums, the latest album. That took place in our program with the name “4 Hands, 2 Pianos, 4 Seasons / Vivaldi Reflections” and “Ferhan & Ferzan Önder`` by his brothers and sisters and their 5 and 7 reviews took place in our program as well.

When preparing a concert on nature in Vienna, Ferhan & Ferzan Önder came to the idea of 2 modern ’’Steinway interpretation” in ``Four Season`` resulting a brand new interpretation, with musical depth. According to them, the most impressive part of the work is “live images” and “created feelings” in the depth of the human mind.


With the refined contributions of Croatian composer Antun Tomislav Saban, the first interpretation of ``Four Seasons`` for two pianos has been composed of. These two, while preparing their interpretations, they worked long and tense hours at the beginning of the piano together, and the after successful concert finished, they decided to turn “4 Hands, 2 Pianos, 4 Seasons / Vivaldi Reflections`` into the shape of a album.

If you want, let’s end here our article about the most well-known in the history of classical music, composer Antonio Vivaldi -known work of the life story that briefly reminded here.


Antonio Vivaldi, was born on March 4, 1678 in Venice. Even though he learnt father profession which was very fashionable at that time, he was employed in Venice`s symbol “St. Mark`s Cathedral” as master violinist and had reached a level that can be considered as master.


Also directed the music of Antonio Vivaldi and the profession of the father 1704 - 1740 years of music school for orphaned girls of the Ospedale Della Pietra the composer, conductor and has worked as a teacher. On the other hand are not healthy, and very frequently ill with the constitution of a Vivaldi`s young age, observe that the cleric.


With the reputation as Red hair, red priest and disregard religious rules, ``the man`` in the form of religion contrary to the reputation of the 13th despite the Pope Benedetto, even Vivaldi`s have to watch a concert.


Vivaldi’s productivity as composer has been extensive to the difficult to estimate levels. 100 Concerto and 40 Sonat works has been printed in Amsterdam during his lifetime. Known 94 opera works he completed, only 50 of them could come today. Antonio Vivaldi has been the most important bridge between Baroque era and classical era of transition. Short themes, Rhytmic vitality, and the continuous flow of musical ideas, has been model for many composer particularly J.S Bach and many others as well.


Today, known as the composer of orchestral music of Vivaldi`s works until after the death of a forgotten century, and with the efforts of J.S Bach agenda that could come.


Vivaldi`s ``Four Seasons-Dört Mevsim`` with respect to his immortal work of this paper,

We listened comments of


Jazz album; Jacques Loussier, Vincent Charbonnier, Andre Arpino forms “the Jacques Loussier Trio”;
In the classical albums; Anjelika Akbar , Ferhan & Ferzan Önder and I Solisti dell Orchestra Filarmonica della Scala’’-under the management of Ricardo Muti - Violin/ Giulio Franzetti’’.


We tried to convey “comments to the critics” and their reviews of the critics on this issue. And we reached the end of our article. I hope you liked it, you had fun. Until we meet next article, I wish my best wished and my respect to you.


Stay with music ...


References:
- İLYASOĞLU Evin, Zaman İçinde Müzik
, Yapı Kredi Yayınları, Ekim 2003, İstanbul.
- SAY Ahmet, Müzik Tarihi, Müzik Ansiklopedisi Yayınları, 1994, Ankara.


Liebe Freunde von Cazkolik,


Das Thema unseres zweiten Aufsatzes besteht aus dem berühmten Werk von Antonio Vivaldi – Vier Jahreszeiten. Wir werden verschiedene klassische Alben zusammen mit einigen Jazz – Interpretationen anhören und auswerten.


Vier Jahreszeiten sind Konzerte, in denen Vivaldi mit Musik Bilder gezeichnet hatte. In der Gruppe „Opus 8“ wurde jede Jahreszeit durch eigenen Besonderheiten gezeichnet. Der Komponist hat zu jede Jahreszeit ein Sonett gestellt. Der Donner, die Erntezeit, singende Vögel im Frühling sind die Spiegelungen, die durch Musik ausgedrückt werden.


Mit Musik hat Vivaldi beinahe Bilder gezeichnet: Am Anfang des Frühlings fühlt man fröhliche Lieder der Vögel, die Stimme der Flüsse, den Einfluss der kurzfristigen Stürme in der Umgebung, die Übergang des Frühlingregens zum Sommer, die betäubende Wärme des Sommers, schlaflose Nachte, fliegende Käfer. Der Herbst konzentriert sich aufs Leben im Dorf. Die Bauer feiern die Ernte, betrunkene Leute sind rund herum. Mit kommendem Winter fühlen wir die Kälte zutiefst und gewöhnen uns ans bedrückende Wetter.


Nun schauen wir uns mal an die Alben, und Werke drin, die wir in Bezug auf unseren Aufsatz anhören werden:


01 / Klassische Album: VIVALDI - Four Seasons (Piano Transcripted  & Performed by  Anjelika Akbar  / Concerto No :1 / Track 1-Spring 1. Allegro)

02 / Jazz Album: The Four Seasons - Antonio Vivaldi (Arrangements and Compositions by Jacques Loussier / Concerto No :1 / La Primavera –Spring /Track 1- Allegro)

03 / Klassische Album: VIVALDI - Four Seasons (Piano transcripted and performed by  Anjelika Akbar / Concerto No :2 /Summer / Track 6- Presto)

04 / Jazz Album: The Four Seasons - Antonio Vivaldi (Arrangements and Compositions by Jacques Loussier / Concerto No :2 / L’ estate –Summer /Track 6-Presto)

05 / Klassische Album: VIVALDI REFLECTIONS (4 hands, 2 pianos, 4 seasons Ferhan & Ferzan Önder / Concerto No : 3 / Der Herbst-Autumn /Track 9 – Allegro)

06 / Jazz Album: The Four Seasons - Antonio Vivaldi (Arrangements and Compositions by Jacques Loussier / Concerto No :3 / L’ autunno-Autumn/ Track 9 - Allegro)

07 / Klassische Album: VIVALDI REFLECTIONS (4 hands, 2 pianos, 4 seasons Ferhan & Ferzan Önder / Concerto No : 4 / Der Winter-Winter /Track 10 – Allegro non molto)

08 / Jazz Album: The Four Seasons - Antonio Vivaldi (Arrangements and Compositions by Jacques Loussier    / Concerto No : 4/ L’ inverno-Winter/ Track 10 – Allegro non molto

09 / Klassische Album: The Four Seasons-Antonio Vivaldi (I Solisti dell ‘ Orchestra Filarmonica della Scala-Ricardo Muti- Giulio Franzetti, Violin Concerto No : 4 /  L’ inverno-Winter Track 21- Allegro)

10 / Jazz Album: The Four Seasons-Antonio Vivaldi (Arrangements and Compositions by Jacques Loussier    / Concerto No : 4/ L’ inverno-Winter/ Track 12 – Allegro non molto)


Ich hoffe, ich hatte auch die Jazz Interpretationen genügend bearbeitet, ohne sie zu langweilen. Jetzt kommen wir auf unsere Noten über die


Musik in diesem Playlist:


Lasst uns an die Auswertung dieses Albums von Anjelika Akbar anschauen, was wir beim klassischen Album im Teile 1. und 3. angehört haben. Sie sagt;


“…Wir alle sind mit diesem unvergleichlichen Musikstück erwachsen geworden. Die Konzerte „Vier Jahreszeiten“ haben eine interessante Anziehungskraft an der Menschenseele. Manchmal verlässt es unser Leben, nachher aber begrüßt es uns wie ein Freund, den wir seit langer Zeit nicht gesehen haben. Es beseitigt unsere Sehnsucht und hat einen sonderlichen Geschmack bei uns…”
und fügt diese schönen Meinungen hinzu:


„…Je mehr man sich vom Natur entfremdet, umso mehr entfernt man sich von seinem eigenen Kern. Wenn wir die Meinung ableugnen, dass der Mensch, die Natur und das Universum eine Gesamtheit sind; dann entstehen ökologische Probleme in der Natur, wo wir leben. Das war die Wahrheit, die das Stück „vier Jahreszeiten“ während des Arrangements ständig erinnerte.


Persönlich glaube ich daran, dass Fr. Anjelika Akbar nicht nur eine „musikalische“ Interpretin ist, sondern auch ein empfindlicher Intellektueller gegen Kunst und Gesellschaft, der das Licht der Kunst bei jeder Gelegenheit reflektieren will. Um ihre persönliche Heimatsliebe darzustellen benutzt die Künstlerin nicht nur die Tasten des Klaviers, sondern auch ihre gefühlvollen Schriften. Ihre Arbeit „İçimdeki Türkiyem“, die vor kurzer Zeit von İş Bankası – Kulturverlag gedruckt wurde, ist schon ein Nachweis dafür.


Als Jazz-Interpretationen hingegen hören wir das Album von Jacques Louissier namens ’’The Four Seasons-Antonio Vivaldi- Arrangements and Compositions ’’. Als bekannt, die zwei sonstigen Täter von Jacques Loussier Trio sind Vincent Charbonnier und Andre Arpino.


Jacques Loussier hat sich jahrelang ferngehalten, geschäftliche Alben zu produzieren. Meistens merken wir an, dass Loussier die Werke von Bach interpretiert. Aber auch einige klassischen Werke anders als Bach hat er erfolgreich aufgelegt; „Vier Jahreszeiten“ von Vivaldi ist eins der besten Beispiele dafür.


Das Album namens ’’The Four Seasons’’, produziert im Jahre 1997, wurde ein Wendepunkt für ihn. Seine Interpretation der klassischen Werke betreffend sagt er:


„…Die Stücke sind so bekannt, dass das Original aus meinem Gedächtnis nicht verschwinden kann…“


Andererseits aber mit seinen Improvisationen im Rahmen des Originals, bleibt er an Vivaldi’s Konstruktion dran. Besonders empfehle ich den Hörern von Cazkolik die Interpretation „der Winter“ von Loussier und seinen Freunden im 10. Jazz Album. Diese Interpretation habe ich vielmals angehört und ich bin noch nicht gelangweilt. Ich glaube, die wird auch ihnen gefallen.


Nun blicken wir an unser letztes Album unter den Klassischen. Dieses Album von Ferhan & Ferzan Önder Brüder, die sich mit den 5. und 7. Interpretationen an unser Programm teilgenommen haben, heißt „4 Hands, 2  Pianos, 4 Seasons / Vivaldi Reflections’’ .


Als Ferhan & Ferzan Önder in Wien ein Konzert mit dem Thema “die Natur” vorbereiteten, kamen sie auf die Idee, die „Vier Jahreszeiten“ in zwei modernen „Steinway“ zu interpretieren. So hat eine neue und musikalisch tiefe Interpretation aufgetaucht. Die meist beeindruckende Seite des Stücks für sie waren die lebendige Abbildungen und Gefühle, die im Gehirn des Menschen ausgestaltet sind.


Mit Erweiterungen vom Kroatischen Komponist Antun Tomislav Saban war die erste Interpretation des „Vier Jahreszeiten“ für zwei Klaviers entstanden. Als die beiden ihr Arrangement verarbeiteten, hatten sie stundenlang mit dem Kroatischen Komponisten mit hoher Spannung zusammengespielt. Schließlich, am Ende eines erfolgreichen Konzerts haben sie sich entschlossen, 4 Hands, 2  Pianos, 4 Seasons / Vivaldi Reflections’’ in eine Albumform zu transformieren.


Am Ende unseres Aufsatzes erinnern wir kurz an die Lebensgeschichte von Antonio Vivaldi, dem Komponisten des berühmtesten klassischen Musikstücks aller Zeiten. Antonio Vivaldi wurde am 4. März 1678 in Venedig geboren. Vater Vivaldi war zwar Perückenmacher von Beruf, wurde aber dann in San Marco’s Dom angestellt und hatte als Geigenspieler gearbeitet. Antonio Vivaldi neigte auch dazu, an Musik zu arbeiten. Zwischen 1704 und 1740 hatte er in der Musikschule ’’Ospedale Della Pietra’’ als Lehrer und Dirigent gearbeitet. Ab seiner Jugendzeit war er eine religiöse Person, die häufig erkrankte. Wegen roter Haare wurde er „roter Priester“ genannt. Trotz seines Images als „außergewöhnlicher Priest“ kam eben Papa 13. Benedetto zu seinem Konzert.


Die Produktivität von Vivaldi als Komponist ist unglaublich hoch. Seine Werke, die während seiner ganzen Lebenszeit in Amsterdam gedrückt wurden, sind 100 Konzerte und 40 Sonate. 50 von 94 Oper-Stücke, die er komponiert hatte, sind noch vorhanden. Antonio Vivaldi hat die Brücke zwischen dem ausgereiften Barock und der Klassischen Periode aufgebaut. Seine kurze Themen, seine deutliche Einsicht der Figuren, rhythmische Lebendigkeit und der dauernde Ablauf seiner musikalischen Begriffe war ein Vorbild für viele Komponisten, besonders J.S. Bach. Die Werke von Vivaldi, der heutzutage als Orchesterkomponist bekannt ist, sind etwa 100 Jahre hinter seinem Sterben vergessen worden. Mit Hilfe der Untersuchungen von J.S.Bach sind sie wieder aufgekommen.


In Bezug auf das Stück „Vier Jahreszeiten“ von Vivaldi, haben wir folgende Interpretationen angehört:


• Im Jazz Album; Jacques Loussier Trio, das aus Jacques Loussier, Vincent Charbonnier, und Andre Arpino besteht,
• Im klassischen Album; Mit Anjelika Akbar und Ferhan & Ferzan Önder   “I Solisti dell Orchestra Filarmonica della Scala’’ - Ricardo Muti als Dirigent, Violin/ Giulio Franzetti’’ 


Dabei haben wir uns bemüht, zu verschiedenen Interpretationen Kommentare anzugeben. Also haben wir die Auswertungen von einigen Kritikern zugestellt. Schließlich sind wir zum Ende gekommen. Ich hoffe, es war euch gefallen und ihr habt Spaß gehabt. Herzliche Grüße bis zum nächsten Thema.


Bleibt mit Musik…


Der Bibliographie:
- İLYASOĞLU Evin, Zaman İçinde Müzik, Yapı Kredi Presse, Oktober 2003, İstanbul.
- SAY Ahmet, Müzik Tarihi, Müzik Ansiklopedisi Presse, 1994, Ankara.


Salim Zaimoğlu


Cazkolik.com / 30 Mayıs 2011, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Salim Zaimoğlu

 • Instagram
 • Email

YORUMLAR

 • ESAT ALTINÇAYIR
  09 Haziran 2011 Perşembe 10:52

  yoğun geçen bir çalışma gününün akşamında tüm yaşanan olumsuzluk ve sıkıntıları unutturan yeniden doğuşu (bahar"ı)anımsatan dört mevsimi dinlemeye doyamadığımı sizlerle paylaşmak istedim. çok çok teşekkürler Esat

  Bu Yoruma Cevap Yazın »
 • Derya Erkut
  16 Haziran 2011 Perşembe 04:34

  Salim Bey çok teşekkürler... Sonunda cazı bana sevdireceksiniz,sakın yanlış anlaşılmasın cazı sevmiyor değilim ama diğer türlere göre daha nadir dinliyorum. :) Sevgi ve saygılar

  Bu Yoruma Cevap Yazın »
 • Murat Şahin
  16 Haziran 2011 Perşembe 08:27

  Sevgili Zaim Kardeşim, şimdiye kadar ne güzellikler kaçırmışım meğer. Bundan böyle keyifle dinliyeceğim. Selem, sevgi ve başarı dileklerimle. Murat Şahin

  Bu Yoruma Cevap Yazın »
 • Murat Şahin
  16 Haziran 2011 Perşembe 08:30

  Bu kadar güzel melodileri kaçıdığım için içim -CIZ- etti. Bunadan sonra kaçmaz. Selam , sevgi ve başarı dileklerimle. Murat Şahin

  Bu Yoruma Cevap Yazın »
 • Murat Şahin
  19 Haziran 2011 Pazar 12:22

  Sevgili Cazkoılik Severler, yaşamda olsun olmasın " Babalar gününüz kutlu olsun!" Güzel bir caz eseri eşliğinde elbette !!

  Bu Yoruma Cevap Yazın »
 • Murat Şahin
  22 Haziran 2011 Çarşamba 11:32

  Harika bir şölen...!

  Bu Yoruma Cevap Yazın »
 • Ali Kutay Bengi
  02 Temmuz 2011 Cumartesi 08:02

  Salim abi böylesine güzel bir yazıyla eserleri yeniden dinlemek fevkalade.bu kaliteli sitenin ve yazılarının daha da büyük kitlelerce okunması dileğiyle ..

  Bu Yoruma Cevap Yazın »
 • Ali Velioğlu
  09 Kasım 2011 Çarşamba 01:52

  Her satırı bilgi dolu yorumlarınıza bir kez daha teşekkürü borç bilirken Salim Bey, acaba caz müziğinin bir daha geniş kitlelere, özellikle de kafasını poptan kaldırmayan gençlerin caz müziği diye bir müzik türünün de olduğunu anımsatmak için, sokaklarda veya metroların giriş veya çıkışlarında caz müziği yapan sanatkarların olması nasıl olur diye düşündüm ve bunu size yorum yaptığım şu satırlarda paylaşmak istedim. Konservatuvar talebelerinden metrolarda, otobüs duraklarında veya gençlerin sıklıkla gittiği İstanbul Taksim, Kadıköy veya Bakırköy gibi merkezi yerlerde, İzmir"de Sevgi Yolu"nda, Eskişehir"de ve ülkemizin her şehrindeki kalabalığı, özellikle de gençlerin yürüyüş güzergahında olan ana arterlerde böyle denemeler yapması, en azından kulak aşinalığına yol açar mı? Caz müziğine oldukça uzak olan ama Sayın Salim Zaimoğlu"nun yorumlarından beslenerek bu alana yönelmiş biri olarak belki yukarıda yazdığım öneriler daha önce önerilmiş ve hatta denenmiş olabilir ama ben görmedim. Denenmişse ciddiye almayın ama denenmemiş ise denemekten kime, ne zarar gelir ki ?

  Bu Yoruma Cevap Yazın »
 • sinem açık
  27 Şubat 2012 Pazartesi 09:46

  Ben müzik öğretmeniyim bu parça bana huzur veriyor çok seviyorum kendimde çalıyorum müt hişşş:D

  Bu Yoruma Cevap Yazın »
 • sinem açık
  27 Şubat 2012 Pazartesi 09:52

  GErçekten ünlü operacımızaa çook teşekkürler ben de müzik öğretmeni olarak kurs veriyorumm:D istanbul nişantaşında ofisim var.saati 1000 euro katılmanızı önemle rica ederimm Saygılarrrr... !

  Bu Yoruma Cevap Yazın »
 • Meltem Feriver
  21 Ağustos 2012 Salı 11:08

  Fonda çalan four seasons jazz yorumları müthişmiş, sayenizde yeni gelişmeler konusunda aydınlandık. Paylaştığınız için çok teşekkürler.

  Bu Yoruma Cevap Yazın »

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.