Baştan çıkaran, renk değiştirebilen, çağdaş sanat eseri bir pikap

Baştan çıkaran, renk değiştirebilen, çağdaş sanat eseri bir pikap

 

Brian Eno renk değiştirebilen, kullanılmadığında çağdaş sanat eseri görünümünde yeni bir pikap tasarladı

 

 

Brian Eno'yu anlatmaya gerek yok herhalde ama 1970'lerden itibaren rock ve ambient çağdaş müziğin öncüsü olan, Roxy Music efsanesinin kurucu isimlerinden Eno 76 yaşında aktif müziğe kesintisiz devam ediyor. Müziğe alışılmadık kavramlar getiren on yılların dev ismi bu defa yeni bir tasarımla gündeme geldi.

 

 

Renk değiştiren neon pikap

 

 

Çağdaş tasarım dilinin sonu yok. Brian Eno müzikte yaptığını müzik cihazlarına da yapmayı akıl etmiş ve kendi tasarımı renk değiştiren pikap geliştirmiş.

 

Eno, 2021 yılında piyasaya kendi tasarımı bir turntable tasarımı sürmüş, bu ilk tasarımın gördüğü ilgiden ilham alan sanatçı pikabın yeni versiyonunda kulaklar için olduğu kadar gözler için de yeni bir görünüm geliştirmiş ve renk değiştirebilen bir pikap yaratmış.

 

 

'Turntable II' olarak adlandırdığı bu yeni ürün ilki gibi buzlu döküm akrilik ama bu yenisine LED ışık tasarımı inşa edilmiş. Tabla ve taban renk değiştirerek jeneratif renk manzaraları yaratıyor.

 

Pikap çalışırken, ışıkların deseni, değişme hızları ve nasıl değiştikleri rastgele ve yavaşca değişmek üzere programlanmış. Turntable II'ye olan estetik tutkusundan bahseden Eno şunları söylüyor: "Renklerin yumuşaklığı ve birbirleriyle birleşleri baştan çıkarıcı, plâk çalmadığında ise bir heykel."

 

Brian Eno bu yeni tasarım pikabını 13 Şubattan itibaren 9 Marta kadar Londra'da Paul Stolper Galeri'de sergileyecek. Online veya bizzat satın alınabilecek yeni tasarımın fiyatı 20 bin pound yani 780 bin TL. gibi bir fiyatla satılacak.

 

Cazkolik.com / 10 Şubat 2024, Cumartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.