Batu Şallıel'in heyecan veren zengin, armonik ve sinematik hayal gücü

Batu Şallıel'in heyecan veren zengin, armonik ve sinematik hayal gücü

 

Batu Şallıel, çıkacak yeni EP çalışmasının ilk parçası "Sinejan"ı yayınladı

 

 

Kariyerine ünlü saksafon sanatçısı babası Mümin Şallıel ile başlayan Batu Şallıel, üç sene önce yayınladığı ilk albümü The Way’in ardından yeni EP’sinin ilk şarkısı Sinejan’ı cazseverlerle buluşturdu.

 

Genellikle tenor saksofon çalarken izlediğimiz Şallıel'i yeni single çalışmada soprano saksofonuyla dinliyoruz. Soprano saksofon enstrüman olarak iyi bir hikâye anlatıcısıdır. Genellikle sınırlı kullanım alanına sahip olduğu düşünülmesine rağmen Şallıel'in bu lirik enstrümanı tercih etmesi müziği dinlemeye başlayınca yerli yerine oturuyor.

 

Müzisyenliğin yanı sıra besteci olarak da başarılı işlere imza atan Şallıel, çıkacak yeni çalışmasında orkestral caz, swing ve chamber caz gibi kişiselleştirilmeye oldukça müsait alanlardan esinlendiği müzikal bir yolculuk yaşatacağını müjdeliyor dinleyicisine. Nitekim, dokuz dakikaya varan parçanın uzunluğu soprano saksofon, piyano, kontrbas gibi solo alanlarını duygulu anlatımlarla değerlendiriyor ve solistlerin özelliklerinin öne çıkmasını sağlıyor. Elbette arkada flüt, obua, trombon ve yaylı grubunun da olması dinleyiciye dokuz dakika içinde dinletilecek mükemmel zenginlikte armoni hediye ediyor. Bu sayede, Şallıel'in beste ve kalabalık enstrüman armonizasyonu bakımından zengin bir hayal dünyası olduğunu görme, dinleme, tanıma imkanı buluyoruz.

 

Yayınlanan bu ilk single "Sinejan" (Miles Davis'in "Jean Pierre"i ile fonetik yakınlığı dinleyicinin dikkatini çekecektir), güçlü sinematik etkiye sahip. Aylar süren hazırlığın ardından sanatçının duyguları ve tecrübeleriyle şekillenen Sinejan’ın piyanosunda Jef Giansily, kontrbasta Ozan Musluoğlu, davulda Ferit Odman’ın aralarında olduğu kalabalık ve seçkin bir müzisyen topluluğu Şallıel'e eşlik ediyor.

 

 

Sinejan:
Beste ve Düzenleme: Batu Şallıel
Soprano Saksofon ve Flüt: Batu Şallıel
Piyano: Jef Giansily
Kontrbas: Ozan Musluoğlu
Davul: Ferit Odman
Obua: Ezgi Kaki
Fagot: Serkan Alagök
Korno: Ali Dağ
Trombon: Burak Dursun
Yaylı Grubu: İstanbul Strings
Keman: Mert Kemancı, Özdemir Güz, İshak Dursun
Viyola: Emir Kemancı
Çello: Timur Atasever

 

Cazkolik.com / 04 Mayıs 2024, Cumartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.