Beliz Hazan`la New York caz gündemi

Beliz Hazan`la New York caz gündemi

Cazın dünya başkenti New York’un caz gündemini yakından takip eden Beliz Hazan okurlarımıza sıklıkla ’Büyük Elma’dan haberler aktaracak. Her biri festival kapsamında güçlü aylık programlar sunan caz klüpleri, şehrin caz mekanları, konserler, performanslar, müzisyenler... İlk yazı yılın son günlerini birbirinden hareketli gecelerle geçiren New York’un da merkezi konumundaki Jazz at the Lincoln Center’dan geliyor.

 

 

New York ve Jazz @ Lincoln Center

 

 

Evrensel insanın http://tr.wikipedia.org/wiki/Duygu "duygu"su ve bu duyguların ifade yöntemi http://tr.wikipedia.org/wiki/Mimik" "mimik"ler üzerine araştırmalar yapan psikolog Paul Ekman’ın Papua Yeni Gine’deki çalışmaları sonucu ortaya çıkan yüz ifadelerinin altı temel duyguyu (kızgınlık, iğrenme, korku, mutluluk, üzüntü, şaşkınlık) belirtmesi, aslında New York ve Jazz arasındaki ilişkiyi tanımlamaya çalışırken zihnimde nasıl da başrolü kaptıklarının farkına varma yolundaydım. Olumlu duyguların karıştığı bu iki kavram, yüksek binalarla, Times Square civarından sıcak bir kahve alıp renkli tabelaları izlerken, kendinizi metroda bulup, Uptown yönünde 1 numaralı tren ile  59. Cadde’ye indikten sonra Jazz at Lincoln Center’a biraz daha yaklaşmanın verdiği mutluluk hissiyle daha iyi anlaşılıyordu.Jazz at Lincoln Center, çoğu cazseverin bildiği gibi aslında 2004 yılının Ekim ayında açılan, 60. Cadde ile Broadway’in kesiştiği yerde yer alan Times Warner Center’ın 4 ve 5. katında konumlanan, arkasına aldığı Colombus Circle’ın muhteşem manzarasıyla insanı koşuşturmacanın yarattığı tükenmişlik halinden çıkarıp, bünyesinde bulundurduğu Rose Theater, The Allen Room, Dizzy’s Coca Club, Irene Diamond Education Center ve Nesuhi Ertegün Jazz Hall of Fame ile cazkolikleri cazın kucağına atan büyük bir mekan aslında. Sanat direktörlüğünü 5 Ekim 2010 Cazkolik haberinde de görebileceğimiz gibi Wynton Marsalis‘in yaptığı Jazz at Lincoln Center’da Aralık ayı yine dolu dolu geçiyor.10 Aralık Cuma ve 11 Aralık Cumartesi günleri The Allen Room’da 57. yaş gününü cazseverlerle birlikte kutlayacak olacak olan iki Grammy ödüllü Diane Schuur, saat 19.30 ve 21.30 olmak üzere iki saat diliminde müzikseverlerle buluşmaya haçırlanıyor. Muhteşem sesiyle cazseverlerin gönlünde taht kuran Diane Schuur hakkındaki bilgileri, Akbank’ın 20. yılında özel olarak İstanbul’a gelmesinden önce, en anlaşılır şekilde kaleme alınan 16 Eylül 2010 tarihli Cazkolik yazısında okuyabilirsiniz.11 Aralık 2010 tarihinde Dizzy’s Coca Club’ta ücretsiz olarak saat 14.30’da izlenebilecek, Amerikan pop örneklerinden derlenmiş “The Rhythm Road: American Music Abroad Presents Johnny Rodgers Band” evsahipliği yapacak. Johnny Rodgers (piyano vokal), Brian Glassman (bas / perküsyon), Danny Mallon (davul, perküyon, vokal), Joe Ravo’dan (gitar) oluşan grubun programı Amerika Birleşik Devletleri Eğitim ve Kültürel Eyalet Ofisi’nin yönettiği bir proje. Amerikan müziğinin dünya müziklerindeki yerinin çalınacak parçalarla tekrar anlatılacağı konsere katılımın çok olacağını düşünüyorum. Aynı tarihte Dizzy’s Coca Cola Club saat 12.30’da jazz müziğinin örneklerinden derlenen “The Rhythm Road: American Music Abroad, Rhytm Road tarafından tanıtılan Nasar Abadey ve Supernova grubuna evsahipliği yapacak.

 

14-19 Aralıkta yine Dizzy’s Coca Cola Club’ın evsahipliğinde Duduka Da Fonseca Helio Alves: Samba Jazz The Bossa Nova Years ile Maucha Adnet, Claudio Roditi, Romero Lubambo George Mraz New York’a Brezilya havalarını getirecek. Duduka Da Fonseca (davul), Helio Alves (piyano), Maucha Adnet (vokal), Claudio Roditi, (trompet), Romero Lubambo (gitar), George Mraz (bas) oluşan grubun konserine giriş 30-35 $, öğrenci iseniz 15 $.

 

After Hours’ta ise 14-19 Aralık haftasında Neal Smith Quartet karşımıza çıkıyor. Eğer Perşembe geceleri saat 23.30 sularında bir içecek alıp, gece caz dinlerken, New York’un muhteşem manzarasında kaybolmak istiyorsanız After Hours’lara giriş 5 $, yiyecek 5 $, içecek 5 $.

 

20-26 Aralıkta Tango Cazın güzel örneklerinden sunacak olan Paquito D’Rivera Tango Jazz Celebration ile Pablo Aslan and Company Dizzy’s Coca Cola Club’ta müzikseverlerle buluşacak.  Konserlerin bileti ücretleri hemen hemen diğer konser fiyatlarıyla aynı.

 

New York’a gidiyor ve gece caz dinlemek istiyorsanız Jazz at Lincoln Center’ın eşsiz seçeneklerinin sizi tatmin edeceğine hiç kuşkum yok.

 

Bir dahaki New York caz programlarında görüşmek üzere.

 

Beliz Hazan

 

Cazkolik.com / 10 Aralık 2010, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Beliz Hazan

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X