Bilgisayarlar caz besteleri yapıp çalabilir mi?

Bilgisayarlar caz besteleri yapıp çalabilir mi?

Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde alışılmadık öğrenim programları uygulanıyor. Oyvind Brandtsegg isimli doktora öğrencisi tezini bir müzikal enstrümanla bir bilgisayar programını doğaçlama yapmak için birlikte kullanmak üzerine yaptı. 36 yaşındaki bu doktora öğrencisi aynı zamanda besteci, müzisyen ve bilgisayar programcısı. Geliştirmiş olduğu program sayesinde farklı bir çalışmaya imza attığını söylüyor. Basit mantık şöyle işliyor; Sesleri çok kısa, 1 ile 10 milisaniye aralığında tutarak ve kendi içinde numaralandırarak kaydediyor. Sonra kaydedilen bu sesleri rastgele yöntemiyle birbirine karıştırarak müziğin temel teması değişmeden yeni bir müzik üretilebilmesini mümkün kılıyor. Resimde Brandtsegg’in geçtiğimiz Şubat ayında böyle bir denemeyi halka açık ortamda yaptığını görülüyor.


Brandtsegg mezuniyetini ’NTNU programında caz’ üzerine verdi. Bu tezi sırasında Bilgisayar ve Bilişim Bölümü’nden bir grup bilim adamıyla yazılım mimarisi ve grup akustiklerini Elektronik ve Telekomünikasyon Departmanı’nda synthesizer parçacığı geliştirmek için çalıştı. Bu tezini NTNU (Norveç Bilim ve teknoloji Üniversitesi) ve SINTEF’den haberler veren Gemini isimli bir dergide kaleme aldı. Dergide ’anlaşılamayacak kadar küçük müzik parçalarıyla bir miktar müzik üretmek’ gibi bir açıklamayla izah eden Brandtsegg bu yöntemle müzikal teması rahatlıkla anlaşılabilecek kadar temiz müzik üretilebileceğini söylüyor.


Yukardaki açıklamalara baktığınız zaman rastgele seslerin böylesine yanyana gelerek bir kaç müzikal cümleye dönüşmesi şaşılacak bir şey değil gibi ama buradan nasıl bir müzikal anlam çıkacağı kuşkulu doğrusu. Her ne olursa olsun müzikal alt yapıların zaten tümüyle bilgisayar ortamında üretildiği bir dünyada yaşamıyor muyuz artık. Stüdyolarda hiç bir enstrüman olmadan sadece vokalistin girerek kayıt yaptığı albümleri biliyoruz. Her ne olursa olsun akustik enstrümanlarla üretilen müziğin yerini bilgisayar bestesi müziğin alması, hiç olmazsa en azından duygusal kabul görmesi şimdilik zor görünüyor, üstelik de caz müziğinde.


Cazkolik.com / 01 Ocak 2009

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.