Bill Evans'tan gün yüzü görmemiş bir hazine

Bill Evans'tan gün yüzü görmemiş bir hazine

Caz tarihinde, keşke daha fazla kayıtlarını dinleyebilseydik dediğimiz gruplar vardır. Bill Evans/Jack DeJohnette/Eddie Gomez üçlüsü bu gruplardan biri bana göre. 2016 yılında daha önce bilinmeyen bir kayıt yayınlanmıştı. "Some Other Time" (The Lost Session From The Black Forest). Resonance Records’un Bill Evans’ın daha önce yayınlanmamış albümler serisinin ilk albümüydü. Bill Evans’ın kısa dönem birlikte çalıştığı Eddie Gomez, Jack DeJohnette 1968 Trio’su gün yüzü görmemiş bir kayıtla daha karşımızda. 

 

Bill Evans Live at Ronnie Scott’s Resonance Records etiketiyle 27 Kasım’da Record Store Day’de 2 plak olarak yayınlanacak. Ardından 4 Aralık’ta 2 CD ve dijital download olarak yayınlanacak. Resonance Records’un bu grupla kaydettiği üçüncü canlı albüm olacak çalışmada 20 parçalık bir set kayda geçirilmiş. Deluxe versiyonda emekli eleştirmen Brian Priestley’in albüm hakkında yorumları yer alıyor. Ayrıca Gomez, DeJohnette ve piyanist Chick Corea’nın ve Bill Evans’ın yakın dostu Chevy Chase’le röportajlar da yer alıyor. Kapak resmi ise efsanevi sanatçı David Stone Martin’e ait.

 

Live at Ronnie Scott’s albümünde gün yüzü görmemiş albümleri caz severlerle buluşturan caz dünyasının Indiana Jones’u Zev Feldman’ın gerçekleştirdiği röportajlar yer alıyor. Chick Corea ile röportajda “Bill sadece benim için değil bizim jenarasyonumuzun tamamı için bir kahramandı. Bill bizden önceki nesil gibiydi ve hepimiz [basçı] Scotty [La Faro] ve [davulcu] Paul [Motian] ile yaptığı kayıtlarla ona hayran kaldık” diyor.

 

Eddie Gomez’le gerçekleştirdiği röportajda Gomez albüm hakkında; “Geri dönüp hafızanıza yerleşmiş anları tamamen farklı bir şekilde yeniden yaşamak aydınlatıcıdır; zaman bunu yapar. Elli, elli iki yıl; bu yarım asır. Bu uzun bir süre. Öyleyse geri dönüp onu dinlemek ve üzerinde derinlemesine düşünmek ve üçümüzdeki değişiklikleri bu perspektiften görmek size farklı bir bakış açısı veriyor” diye bahsediyor.

 

Bu kayıt Jack DeJohnette’ın kişisel arşivinde yer almaktaydı. DeJohnette albüm hakkında; "Müzik gerçekten yüksek bir yaratıcılık düzeyindeydi ve bunu belgelediğime sevindim ve kaset, Resonance'ın onu kullanabilmesi için yeterince iyiydi ... Bill'in tuşesini en ince ayrıntısına kadar duyma şansınız var" cümlelerini kullanıyor.

 

Tarihin en önemli piyanistlerinden Bill Evans’ın gün yüzü görmemiş bir kaydını dinleyebilmek çok nadir bir olaydır. Daha önceki kayıtlarındaki prodüksiyon kalitesini göz önüne aldığımızda Resonance Records yine nefis bir iş çıkartacak gibi görünüyor. Alışveriş listenize eklemenizi öneririm.

 

Burak Sülünbaz

 

Cazkolik.com / 11 Eylül 2020, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.