Trio sanatına dair ustalardan ders notları

Trio sanatına dair ustalardan ders notları

Karantina günlerinde dinlenecek yeni albümler listesine en tepeden girecek yeni bir çalışma çıktı.


Cazda triolar deyince tarihe mal olmuş belli isimler akla gelir. Eğer hafızanızdaki triolar arasında şimdi bahsedeceğim üçlü yoksa dahil etmeye hazır olun. Carla Bley'in ebedi aşkı basçı Steve Swallow ve tenor saksofoncu Andy Sheppard ile kurduğu üçlü 25 yılı buldu. Son 10 yıla sadece ECM firmasından üç albüm sığdırdılar. Sonuncusu yeni çıktı; "Life Goes on". Adına bakınca içinde bulunduğumuz günlere dair anlamlı gelebilir ama asıl kastedilen uzun zamandır birlikte müzik yapmaları.


Bley ile Swallow ise 1961 yılından bu yana beraber kayıt yapan ikili. Albümün ismini 60 yıllık bir birlikteliğe ait olarak da düşünmek mümkün.


Geçen Mayıs ECM'in kurucusu Manfred Eicher'in Lugano gölü kenarındaki stüdyosunda yapılan kayıt esasen üç bölümlük bir süit olarak inşa edilmiş. Üçer parçadan oluşan "Life Goes on", "Beautiful Telephones" ve "Copycat". Toplam 10 parça.


"Beautiful Telephones" bir ABD başkanının seçildikten sonra Oval Ofis'e ilk girdiğindeki izlenimlerinden oluşan ve albüm tanıtımında 'karanlık bir zekâya sahip' olarak yorumlanan bir müzik. Bu ABD başkanı kim onu bilmiyoruz. Piyano-basla başlayan düetin ilk parçası tedirgin ve hınzır bir şüphecilikle ilerliyor. Saksofon ancak ikinci parçayla ortaya çıkıyor. Elbette müzik biraz daha açılıp genişliyor.


Albümün üçüncü bölümü "Copycat" doğaçlamayla ilerleyen, trionun birbirini tetiklediği tarzda bir çalışma denebilir. Parçalarda Bley ile Swallow'u zaten tanıyoruz ama saksofonda Shephard'ın tonu ve yaklaşımı kesinlikle etkileyici.


Albüme dair son not ise aslında trionun aynı firmadan çıkan önceki iki albümüyle bir seri olduğu duygusu uyandıran kapak görsellerine dair. 2013 ve 2016 yıllarında çıkan "Trios" ve "Andando el Tiempo" isimli önceki albümlerle bu yeni albüm sanki aynı gün çekilmiş gibi görünen üç kapak fotosuna sahip oysa aralarında 7 yıl var. Tasarım da öyle. Bu da ilginç bir son not olsun.


Feridun Ertaşkan


Cazkolik.com / 19 Mart 2020, Perşembe


BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.