Maskeli bir yüzde gözler milyonlarca güneş gibi parlar

Maskeli bir yüzde gözler milyonlarca güneş gibi parlar

Brezilyalı gitar ustası Romero Lubambo'yu en son ne zaman izledik?

 

Galiba Dianne Reeves ile gelmişti ama yıllar oldu.

 

O konserde Russell Malone da vardı ki iki gitar virtüözü, bir caz divası...

 

Ne konser olmuştu.

 

Romero Lubambo bizde hakettiği kadar tanınmaz. Buralara yolu pek düşmedi, biraz da ondan. 66 yaşındaki bu virtüöz sanatçı oysa Brezilyalı ünlü bir futbolcu kadar ülkesinde fenomendir. Romero ve okestra şefi Rafael Piccolotto de Lima aşağıda Francis Jacob'un liner notlarda gayet güzel yazdığı gibi bir albüm yayınladı, gelin hikâyenin devamını Jacob'ın kalemine dokunmadan okuyalım ve bu güzel müzikleri dinlemeye davet edelim.

 

İşlere gidildi, maskeler kişiselleştirilerek zarif hale geldi, gözler, gizlenen yüzleri telafi etmeyi öğrendi. Bugün batı dünyası, dünyanın bazı bölgelerinin her zaman bildiği bir şeyi keşfetti (herhalde peçeyi kastediyor): Maskeli bir yüzde gözler milyonlarca güneş gibi parlar.

 

O gözlerin büyüklüğü, ifadesi, güzelliği karşısında bunaldım ve o gözler hakkında bir şarkı yazmak zorunda kaldım. Sonra ikincisi ve üçüncüsü geldi. Çok geçmeden yedi şarkım oldı. Haftanın yedi günü, yedi kıta, Pamuk Prenses'in yedi cücesi veya Frigya kraliçesi Niobé'nin yedi oğlu ve kızı gibi.

 

Eyes Project'in yedi şarkısı bir bütün olarak gözlerin güzelliğine bir şiir oluşturuyor.

 

Eyes Project'in altında yatan ikinci bir tema daha var. New Yorklu müzisyenlerin sokak, park veya belki ara sıra açık bir garaj dışında çalacak hiçbir yeri olmadan yaşadıkları zorlukları söylemeden belgeliyor. Gösteri sanatları bu salgından çok ama çok etkilendi.

 

Bunu akılda tutarak, Prospect Park ve çevresinde sonbaharın sonuna kadar çaldığımız grubun video görüntülerini alarak müziğe görsel bir anlatım eklemeye karar verdim.

 

Sonra, güneşli günlerde parkta yürüdüm, kadınlara projemi anlattım ve gözlerinin fotoğrafını çekip çekemeyeceğimi sordum. İnanılmaz bir cömertlik dalgasıyla ödüllendirildim.

 

Yüzlerce yüz, maske, her renkten, her etnik kökenden, her yaştan göz. Ve hepsi de gözlerinin güzelliğini, gizemlerini bu projeyle paylaşmaktan gururlu ve mutlu oldu. Hepsine derinden müteşekkirim.

 

Cazkolik.com / 24 Kasım 2021, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.