Caz rock yazarımız Cenk Akyol'dan 4. Zorlu PSM Caz Festival konser öneri ve yorumları (Festival Covid-19 nedeniyle iptal edilmişti)

Caz rock yazarımız Cenk Akyol'dan 4. Zorlu PSM Caz Festival konser öneri ve yorumları (Festival Covid-19 nedeniyle iptal edilmişti)

2 ayı geçen sürede 65 konser. Neredeyse her gün bir etkinlik. Festival programını PSM Caz Festivali web sitesinden inceledim. Son zamanlarda gördüğüm en iyi program. Çok da sık eleyip dokumadan seçimlerimi yaptım. Bazıları keşfetmek istediğim, bazıları âşinâ olduğum, bazıları da ıskaladığım müzisyenler. Hemen hepsi için bir iki kelâm etmek istedim.


 

9 Mayıs 

 

Mike Stern Jan Gunnar Hoff Group

 

 

Chick Corea , Al Di Meola kadar olmasa da ülkemize çok sık gelen, talep gören müzisyenlerden Mike Stern. Birçok farklı konserde eşlikçi ve asıl isim olarak kendisini izledik. Bu sefer son yıllarda adını sık sık duyduğumuz Jan Gunnar Hoff Group ile birlikte geliyor. Gitarist uzun zamandır Norveçlilerle beraber çalıyor. Davul ve bas ikilisi en sevdiğim Terje Rypdal albümlerinden biri olan Chaser'daki ikili. Audun Kleive ve Bjørn Kjellemyr. Tek konser seçmek durumunda olsaydım herhalde bunu seçerdim.

 


 

9 Mayıs

 

Salif Keita

 

 

Doksanların başında Santana'nın konuk olduğu Amen albümü ile keşfettiğim müzisyen. Ali Farka Toure ve festivale gelen büyük grup Tinariwen ile birlikte Mali'nin medâr-ı iftiharlarından. Kaçmaz.

 


 

12 Mayıs

 

Jethro Tull

 

 

Ülkede rock müzik denilinde akla gelen ilk isimlerden biri. Ülkemizde cazın Al Di Meola'sı varsa rock müziğin de Ian Anderson'u var. Andropoz kendisine yaramasa da eski güzel günleri hatırına kesinlikle gidilecektir.

 


 

13 Mayıs

 

Anouar Brahem Quartet

 

 

Rahat olsun diye Enver İbrahim yazayım. Birçok kez geldi. Elektrikli şeylerden fırsat bulup da hiç birine gidemedim. Bu sefer uzun zamandır beraber çaldığı dörtlüsünü izleyip günah çıkaracağım. 

 


 

13 Mayıs

 

Liebman Brecker Copland Quintet

 

 

13 Mayıs Cuma’ya mı denk geliyor diye baktım, değilmiş. İki harika konserin çakışması büyük şanssızlık. Hepsi birbirinden muazzam geçmişe sahip kariyer ordusu beşlinin geçmişlerini yazmak bir kitap konusu olur. Grup Marc Copland'ın üçlüsünden beşliye evrilen bir proje. Ocakta bir albüm kaydetmişler. Albüm mayıs ayında yayınlanacak. Turne, taze albümün turnesi olacak. Bu arada, tanıtım yazılarında Google Translate mi kullanılıyor? Çift bas neyin nesi?

 


 

16 Mayıs

 

Sol Monk Trio

 

 

Festival program sayesinde haberdar olduğum bir topluluk. Youtube ile bir kaç kaydına göz attım. Yine festivale gelen Jojo Mayer gibi elektronik ile davulu yeni şekillere sokan ama nihayetinde dans müziği, klüp müziği (eskiden lounge diye bir tabir vardı?) yapan bir müzisyen. Listemin son sıralarında kalır ama programın plaselerinden olabilir. 

 


 

17 Mayıs

 

Suede

 

 

Britt-pop ile müsemma bir kaç gruptan biri. Indian Strings diye bir parçalarını çok severdim. 45 yaş üstü için eşi dostu görme imkânı olur. Diğer konserlerden sıra gelmez buna. 

 


 

18 Mayıs

 

Yellowjackets

 

 

Bu da 55 yaş üstü için toplanma tarihi. Doksanların başında seyretmiştim. Bana hitap etmeyen bir fusion. Spyro Gyra'dan iyidir ama. Bir zamanlar seveni çoktu. Onlar gelir yine. Ben evde L.A.'de geçen güzel bir film-noir seçer, seyrederim.

 


 

21 Mayıs

 

Andy Timmons Band

 

 

Çok iyi bir gitarist. Çok iyi bir ritm ikilisi ile geleceğine eminim. Power trio’lar her zaman çekicidir. Kariyerini Larry Carlton ve Steve Lukather gibi en başarılı stüdyo gitaristlerinden etkilenerek kurduğunu söyleyen müzisyen beni tavladı.  Simon Phillips, Olivia Newton John, Paula Abdul, Kip Winger gibi birçok popüler isimle turne ve kayıt yapmış. Bu da onu gitar “dilimliyicisi”, hız tutkunu akrobat gitaristlerden bir kaç adım öne çıkarır nazarımda. Takdirimizi kazanır. Rüküşlük, mübalağa, debdebe, poz sevmiyoruz.

 


 

28 Mayıs

 

Wishbone Ash

 

 

İngiliz rock'ının marka isimlerinden biri olan grup için artık Andy Powell'ın grubu gibi denilebilir. Daha önce iki kez İstanbul'a gelmişlerdi. Hâlâ albüm yapsalar da eski kuvvet ve etkisinde değil doğal olarak. Yeni Melek'te Fin gitarist Muddy Manninen'in harika soloları hâlâ aklımda. Tam 15 sene geçmiş! Grubun varlık sebebi olan ikinci gitarda  Mark Abrahams var. Daha önce bu görevi yapan muhteşem gitaristler (Ted Turner, Laurie Wisefield, Mark Birch, Ben Granfelt) onun da nasıl bir testten geçip gruba girdiğinin kanıtı. Kaçmaz.

 


 

02 Haziran

 

Kavkaz Jazz Quartet

 

 

Azeri piyanist, Ermeni saksofoncu, Gürcü davulcu ve Türk basçı caz grubu kurarsa adı bundan iyi isim bulamazdı. İsimlerini ilk defa duymam benim ayıbım. Yine Youtube'dan kalite kontrol yaptım. Hemen Q.C. Passed etiketini yapıştırdım. Azeri Salman Gambarov sülâleden müzisyen. Ermeni Armen Hyusnunts Arto Tunçboyacıyan'ın dünyaca ünlü bandosu Armenian Navy Orchestrası'ndan. Gürcü George Melikishvili ise New York'ta yerleşik bir müzisyen. Kendi triosu dışında Esperanza Spalding, Mino Cinelu, Badal Roy, Avishai Cohen, Raul Midon gibi birinci sınıf müzisyenlere eşlik etmiş her tür müziğe yatkın bir davul ustası. Basçı Şentürk Öztaş'ta genç bir müzisyen. Üç sene önce Deniz Taşar ile sadece vokal ve bas gitarla kaydettikleri güzel bir albüm çıkarmış. Gidilmeli, Gidilecek.

 


 

05 Haziran

 

Hiromi

 

 

Tam on sene önce Arkeoloji müzesi bahçesinde Stanley Clarke ve iki zıpkın gibi genç ile izleyecektik ki konserin henüz onuncu dakikasında  İKSV'nin sahne üstüne gerdiği branda yaz yağmuruna dayanamadı ve güzelim konser hiç oldu. On sene geçti sinirim geçmedi. Bu sefer solo piyano konseri ile geliyor. Her türlü dinlenebilir Hiromi. Solo, ikili, trio, vs... akustik, elektrikli ama keşke Simon Phillips ve dolma parmaklı Anthony Jackson ile gelseydi.

 


 

06 Haziran

 

Jojo Mayer Nerve

 

 

Son senelerde çok karşıma çıkan İsviçreli New York'lu davulcunun yaptığı drum n bass , jungle müzik bana hitap etmese de davul enstrümanı meraklıları kendine ait teknikleri bulunan virtüöz davulcuyu bir sequencer gibi çaldığı davulu izlemek gerçekten birçok müzikseverin ufkunu açacaktır. Davul delileri kaçırmasın.

 


 

08 Haziran

 

Renaud Garcia Derya Türkan David Venituci Pascal Rollando Cenk Erdoğan

 

 

Harika müzisyen Renaud Garcia ne zamandır Türkan ailesi ile ortak işler yapıyor. İkili performansların altından da kalkan belki de bunu tercih eden müzisyen bu sefer benim tercihim nispeten kalabalık, zengin bir ensemble (gitar, akordeon, bas, vurmalılar, vokal)  ile İstanbul'a geliyor. Festival şampiyonluğunun en büyük adaylarından.

 


 

09 Haziran

 

Roy Ayers

 

 

Seveni, müptelâsı çok. Ben çok sevemedim. Ubiquity albümü ve sonrasında aynı isimli grubu ile yetmişlerin ilk yarısındaki dönemi onu isim yapan, bugünlere taşıyan  ve benim de çok beğendiğim zamanları. Şimdilerde Kanye West remixlerinden bahsediliyor onu tanıtmak için. İnsafsızlık tabi. Giden hiç kimseyi pişman etmez. Şu anda arkada Love parçası çalıyor Ubiquity (1972) albümünden keşke yan yollara sapmasaymış diyemem ama bu tarzı biçilmiş kaftanmış bana. Muhteşem. Sonrasında “cheesy” tabir edilen işler yapmış nacizâne. Konseri kesin harika olur ama.

 


 

14 Haziran

 

Nils Petter Molvaer

 

 

Bu yazıyı okuyan neredeyse herkes tanıyor ve büyük ihtimalle seviyordur. Ben de her dinlediğimde, seyrettiğimde çok memnun kaldım. ECM, Nordic yazınca herkes ikna olup, kulak kabartır buralarda zaten. Çok da haksız da değiller.

 


 

16 Haziran

 

Fantastic Negrito

 

 

Son iki albümü de iki modern Blues Grammy ödülü alan müzisyeni merakla bekliyorum. Yüzyılın başında geçirdiği trafik kazası sonucu dört hafta komada kalıp sonra Fantastic Negrito ile dirilen Xavier Dphrepaulezz uyuşturucu satıcısı olduğu zamanlardan, ölümden dönüşünden birçok trajik hikâye biriktirmiş. Keziah Jones'u biraz hatırlattı bana.

 


 

24 Haziran

 

Billy Cobham's Culture Mix

 

 

Eskiden çalıştığım firmanın kendisine seçtiği ve bence  hakettiği güzel bir sloganı vardı. “İlk akla gelen, ilk tercih edilen”. Billy Cobham fusion davulunda hatta genel olarak müzik tarzından bağımsız olarak ilk akla gelen bir kaç davulcudan biri hâlâ. 75 yaşındaki davulcuyu seyretmek hâlâ büyük mutluluk. Bas gitarda McLauglin'den (5th Dimension) hatırlayacağınız Mike Mondesir var. Klavyedeki Steve Hamilton daha önce başka bir davul efsanesi Bill Bruford ile çalışmış. Stratus'u bu sefer çalsa bari.

 


 

30 Haziran 

 

Black Pumas

 

 

Keşfedilecek bir grup daha. Austin, Teksas'lı soul ikilisi memleketlerinde o kadar sevilmişler ki kısa sürede 7 Mayıs'ı Black Pumas günü ilan etmiş Austin Belediyesi. Ben de beğendim onları. 30 Haziran günümü onlara tahsis edeceğim.

 


 

01 Temmuz

 

Ed O'Brien 

 

 

Radiohead'ın “ikinci” gitaristi. EOB adıyla Nisan ayında ilk solo albümü Earth'ü çıkarıyor. Yapımcılığını meşhur Flood yapmış. Depeche Mode sevenler bayılır. Albümde Omar Hakim, Nathan East, Adrian Utley gibi kuvvetli isimler var. Brasil ve Shangri-La diye iki parçasını dinledim. Bana uymadı.

 


 

02 Temmuz

 

Jaga Jazzist

 

 

Tam dokuz sene önce o zamanlar Santral İstanbul'da bulunan Tamirhane'deki harika konserlerini izlemiş ve hayran kalmıştım koca gruba. Hemen herkes neredeyse bütün enstrümanları paylaşıp sahnedeki coşkularını seyirciye nota nota aktarmışlardı. İşi gücü bırakın, planlarınızı iptal edin seyredin. Taaa o zamanki konser yazım sizi gaza getirir sanki?

 

Cenk Akyol

 

Cazkolik.com / 11 Mart 2020, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cenk Akyol

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.