Caz rock tutkunu yazarımız Cenk Akyol'un gözünden 4. Zorlu PSM Caz Festival konser öneri ve yorumları

Caz rock tutkunu yazarımız Cenk Akyol'un gözünden 4. Zorlu PSM Caz Festival konser öneri ve yorumları

2 ayı geçen sürede 65 konser. Neredeyse her gün bir etkinlik. Festival programını PSM Caz Festivali web sitesinden inceledim. Son zamanlarda gördüğüm en iyi programı. Çok da sık eleyip dokumadan seçimlerimi yaptım. Bazıları keşfetmek istediğim, bazıları âşinâ olduğum, bazıları da ıskaladığım müzisyenler. Hemen hepsi için bir iki kelâm etmek istedim.


9 Mayıs 


Mike Stern & Jan Gunnar Hoff Group
Chick Corea , Al Di Meola kadar olmasa da ülkemize çok sık gelen, talep gören müzisyenlerden Mike Stern. Birçok farklı konserde eşlikçi ve asıl isim olarak kendisini izledik. Bu sefer son yıllarda adını sık sık duyduğumuz Jan Gunnar Hoff Group ile birlikte geliyor. Gitarist uzun zamandır Norveçlilerle beraber çalıyor. Davul ve bas ikilisi en sevdiğim Terje Rypdal albümlerinden biri olan Chaser'daki ikili. Audun Kleive ve Bjørn Kjellemyr. Tek konser seçmek durumunda olsaydım herhalde bunu seçerdim.


9 Mayıs


Salif Keita
Doksanların başında Santana'nın konuk olduğu Amen albümü ile keşfettiğim müzisyen. Ali Farka Toure ve festivale gelen büyük grup Tinariwen ile birlikte Mali'nin medâr-ı iftiharlarından. Kaçmaz.


12 Mayıs


Jethro Tull