Bir ev büyüklüğündeki Avrupa'nın en büyük orgu hizmete girdi

Bir ev büyüklüğündeki Avrupa'nın en büyük orgu hizmete girdi

Org, 13 Ocak Cuma günü Polonya'nın Katowice kentinde inşa edilen 1.800 kişilik yeni NOSPR Concert Hall'de düzenlenen özel konserle hizmete girdi.

 

Orgun, son zamanlarda Avrupa'da imal edilen en büyük enstrüman olduğu belirtildi.

 

Açılış gecesi konserde, Finlandiyalı besteci ve orkestra şefi Esa-Pekka Salonen'in 25 dakikalık yeni Org Konçertosu'nun dünya prömiyeri seslendirildi.

 

Yeni org 13 metre yüksekliğinde, 9 metre genişliğinde ve 6 metre derinliğinde ve bir milyondan fazla parçaya, 7 binden fazla boruya ve 105 stopa sahip. Yani, kabaca tek katlı bir ev büyüklüğünde bir hacme sahip.

 

Slovenyalı org yapımcıları Škrabl tarafından imal edilen enstrüman 3,9 milyon Euro'ya mal oldu.

 

Org, French Symphonic tarzında inşa edildi ve Rouen Katedrali ile Notre-Dâme de Paris'teki enstrümanlardan esinlenildi. Org tasarımının temeli ise 19. yüzyılın öncü org yapımcısı Aristide Cavaillé-Coll tarafından belirlenen çizgileri takip ediyor ama bu kavramlara elektromanyetik, elektronik ve fiber optik sistemler son teknoloji eklentileri de dahil edildi.

 

Yeni org, 2014 yılında Katowice'de açılan ve Polonya Ulusal Radyo Senfoni Orkestrası'na ev sahipliği yapan 1.800 kişilik NOSPR konser salonuna büyük bir katkı sağlıyor.

 

Cazkolik.com / 19 Ocak 2023, Perşembe

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.