Bir sonrakine kadar en iyisi bu!

Bir sonrakine kadar en iyisi bu!

Tromboncu Michael Dease caza yaklaşımı ilginç bir adam. 2018 albümü Bonafide'den beri takip etmeye çalışıyorum. Geçen dört yılda dört albüm yayınladı, demek ki çalışkan biri. Şimdi, yeni çalışması "Best New Thing"i yayınladı. Yani diyor ki, ben yenisini yapana kadar en iyisi bu... tamam, ben biraz süsledim ama iddiası hoşuma gitti.

 

Dinlediğim o ilk albümünden -kendi diskografisi daha eskiye uzanıyor ama genç bir sanatçı- beri dikkatimi çeken müziğindeki canlı renkler oldu.

 

Bir şey daha dikkatimi çekti, bazı isimler kesişse de albümlerinde farklı ve genellikle altılı gruplar kuruyor.

 

"Best New Thing" her caz müzisyeninin rüyaları süsleyecek trompetçi Alex Spiagin, altocu Rudresh Mahanthappa, piyanist Rene Rosnes, basçı Boriz Kozlov ve davulcu Rudy Royston'dan oluşan ışıltılı bir kadroya sahip.

 

Dease birinci sınıf bir kadro kurmanın ödülünü almış. Albümdeki müziklerin şöyle bir özelliği var, soyut cümlelerden şaşırtıcı melodik bir akış oluşturabiliyor sanatçı. Eleştirmenlerin de dikkatini çeken bu konu dikkatli kulaklardan kaçmıyor, iyi bir örnek olması açısından Sonny Rollins'in "Doxy"sinin icrasını dinlemenizi öneririm. Hiç kolay bir iş değil bu! Albümde Dease'e ait 4 beste var, diğerleri eski/yeni ustaların besteleri. Eğer enfes bir trombon baladı dinlemek istiyorsanız Dease bestesi "Charly Jaye' isimli parçaya kulak vermenizi öneririm.

 

Burada bir övgü de Dease'in aranjörlük becerisine.

 

Dease'in bu albümünü sevdiyseniz hiç vakit kaybetmeden aynı hızla önceki müziklerini dinlemenizi öneririm. Farklı isimlerle yaptığı işlerin paleti karşınıza zengin ruh haline sahip bir sanatçı çıkaracak emin olabilirsiniz.

 

Michael Dease ile bağlantılı Cazkolik arşiv içeriklerini görmek için bu linki kullanın.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazakolik.com / 11 Temmuz 2022, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.