Çocuksu bir kapak, karşı konulamaz bir piyano

Çocuksu bir kapak, karşı konulamaz bir piyano

Swign dönemi geçmişte kaldı ama swing piyano hâlâ gözde. Teknik üstünlük, büyük bir beceri ve gelenek kokulu tavır isteyen bu tarz çalımın günümüzdeki en önemli piyanistlerinden biridir Cyrus Chestnut.

 

Aileden cazcı Cyrus meyve veren ağacın dibine düştü ama oradan başka bir yolculuğa çıkmadı, yine o civarda hayatını geçirdi.

 

1963 yılında dünyaya gelen üstün yetenekli caz piyanistinin babası da müzisyen Deacon McDonald Chestnut idi.

 

Chestnut cazda progresif bir piyanist olmadıysa da yaptığı işin en iyilerinden oldu. Bir gazete vaktiyle bu önemli sanatçıyı Bud Powell, Art Tatum ve Erroll Garner'ın varisi ilan etmişti, yetenekli her genç müzisyene yapılan benzetme ona da yapılmıştı yani. Powell'ı bilemem, bence ona pek uymuyor ama Tatum ve Garner andırıyor.

 

Kedinin fareyle oynadığı gibi piyano çalan bu adamın doksanlı yıllarda çıkardığı albümlerin bir kısmı Billboard caz listesinde üst sıralarda kendine yer bulan Chestnut "Babamın Elleri" adını verdiği yeni albümünü yayınladı.

 

Basta Peter Washington, davulda Lewis Nash gibi iki büyük ustanın eşlik ettiği sanatçı bu tarzı seven -ki bu tarzı her cazsever sever- herkes için harika bir elli dakika anlamına gelen albümünü buradan biz de duyurmuş olalım ve baba-oğul Chestnut'ları bu albüm vesilesiyle hatırlayalım.

 

Unutmadan, yazının sonuna bir eleştiri; Chestnut'ın albüme aldığı Beatles klasiği "Yesterday" hiçbir şekilde uymamış. Bu parçanın ne âlâkası var dedirten bir seçim olmuş. Hatta, biraz ucuz bir tercih olmuş da denebilir. Günümüzde piyanistler bu parçadan hâlâ ne umuyor anlamış değilim! Sonraki parça "I Must Tell Jesus"da uymamış, sonraki parçadan itibaren durum toparlanmış.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 16 Temmuz 2022, Cumartesi

 

Kapak çizimine konu olan foto bu.

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.