Bir tren yolculuğunu bekleyen müzikler

Bir tren yolculuğunu bekleyen müzikler

Piyanist Besteci Burçe Karaca’nın yolculuk temalı yeni albümü “Journey on Rails” dijital platformlar ve CD olarak yayınlandı.

 

Ada müzik etiketiyle çıkan sekiz parçalı albümde Burçe Karaca; “Bir trenin seyir halindeyken ilk parçadan sonununcusuna kadar dinlenecek bir yolculuk albümü olarak düşündüm. Bu tren yolculuğunu da bir metafor olarak kullanıp istasyonlarda yolcuları bekleyen kişileri hayattaki beklentilerimizle eşleştirdim.” dedi.

 

Kendi bestelerinden oluşan albüm Galata Canavar stüdyolarında, Zuhal Müzik desteğiyle dört günde ortaya çıktı. Karaca; ” Başlangıçta, aklımda yaylı enstrümanları ekleyerek bir albüm yapma fikri yoktu. Solo piyano için yazdığım parçalardan oluşan ilk albümden sonra, ilk kez Journey on Rails'da bulunan ve bu albümün açılış parçası olan "Old Man's Dream" parçasında esere viyolonsel ekledim. Zenginleşen tınılarla birlikte eklenen enstrüman ailesi kalabalıklaşmaya başladı ve ortaya keman, viyolonsel ve kontrbasın piyanoya dahil olduğu bir albüm çıktı.” dedi.

 

 

Her parça bir hikâye

 

 

Albümün açılış parçası Old Man's Dream yaşlı bir adamın, bir gence aktardığı hayat tecrübelerini anlatıyor. Petite Melodie solo piyano için yazılmış bir vals, küçük bir melodi. Magoa ilk kez dört enstrümana çıktığı bir eser ve quartet için yazılmış bir ağıt. Portekizce bir kelime olan "Magoa" derin üzüntü duyduğunuz bir olay veya durum karşısında yüzünüzde iz bırakan çizgiler anlamına geliyor. Alageyik Anadolu motiflerinin yer aldığı bu uyarlama, Alageyik Destanı'ndan ilham alarak, viyolonsel, kontrbas ve piyano için yazdığım bir eser. Nocturne Chopin noktürnlerinden ilham alarak yazdığım 19. yüzyıl Chopin romantizmi taşıyan solo piyano için gece müziği. Homesick kontrbas ve piyano için düet. Anadolu motifleri taşıyan bu eser kontrbasın parça boyunca arşesiz çalış tekniğiyle etnik caz öğeleri barındırıyor. Simbiyosis piyano ve viyolonsel için bir düet. Parçanın ismi, hem duo olmasından hem de ikili formda yazılmış olmasından geliyor. Piyano ve viyolonsel iki ayrı enstrümandan tekil bir yaşam formuna geçip simbiyotik bir ilişki üstünde ilerliyor.

 

Journey on Rails: Albüme adını veren, keman, viyolonsel ve piyano için yazılmış bir trio. Bu parçada istasyonlarda yolcuları bekleyen kişileri metafor olarak kullanılarak  hayattaki beklentilerimizi anlatıyor.

 

Cazkolik.com / 05 Aralık 2022, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.