O bir kuş mu? Hayır. O bir uçak mı? Hayır, hayır. Onlar, "The Necks".

O bir kuş mu? Hayır. O bir uçak mı? Hayır, hayır. Onlar, "The Necks".

 

Konserlerinde stüdyo kayıtlarına asla bağlı kalmayan tanımlanamaz bir süpergrup

 

 

Cumartesi akşamı Borusan Müzik Evi sahnesine, belki yazının başlığında esinlenilen Superman değil ama çok uzaklardan, Avustralya'dan, tanımlanamaz bir süpergrup iniş yapacak.

 

1987 yılında Sydney'de piyanist Chris Abrahams, basçı Lloyd Swanton ve davulcu Tony Buck tarafından kurulan The Necks, 36 yıldır değişmeyen kadrosu ama her daim değişken müziğiyle hazırlıksız müzikseverleri hipnotize eden bir yolculuğa çıkaracak.

 

Caz, rock, minimalizm, krautrock ve daha bir çok türü her zaman yüzde yüz doğaçlama müzik ile ve deneysel olarak harmanlayan ama çoğu zaman da tonal olarak kalmayı başaran grup üyeleri, konserlerinde kendilerinin de baştan bilmedikleri ve planlamadıları sezgisel bir müzikal gezintiye çıkıyorlar.

 

Hatta, normalde piyano üçlülerinde piyanistin yüzünün diğer grup üyelerine dönük olması beklenir ama The Necks sahnesinde piyanist Chris Abrahams grup arkadaşlarına sırtını dönerek iletişimi yüzyüze olmaktan çıkarıp tamamen sessel hale getiriyor.

 

Kurulduğu günden bu yana birbirinden farklı yirmiden fazla albüm kaydı yayınlayan ama stüdyo kayıtlarını asla canlı çalmayan grubun yepyeni, organik, doğup büyüyen, yaşayan ve zamanı geldiğinde de sona erecek müzik ayini için yerlerinizi aldığınızda sandalyenize sıkıca tutunmanızı öneririm.

 

Ümit Baykara

 

Cazkolik.com / 20 Kasım 2023, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Ümit Baykara

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.