Yılın heyecan veren yerli caz albümlerinden biri oldu Free House Trio'nun "Faschismus" kaydı

Yılın heyecan veren yerli caz albümlerinden biri oldu Free House Trio'nun "Faschismus" kaydı

"Cazkolik Best of 2021" dosyasında Hülya Tunçağ'ın listesinde yer alan bir albüm dikkatli gözlerin ilgisini çekiyordu; Free House'un "Faschismus" albümü.

 

Free House, Türkiye'de cazın usta ismi, piyanist ve besteci Ali Perret'in başını çektiği bir trio. Üçlüde, Perret ile birlikte saksofonda Meriç Demirkol, davul ve vurmalılarda Şenol Küçükyıldırım var.

 

Free House'u son dönem birkaç farklı canlı performansta ve bu kayıt üzerinden dinleme imkanı bulduk ama açıkçası olması gerekenden çok daha az dinleyebildik.

 

Üçlünün albümü "Faschismus" yayınlandı ve kaydı şu an mevcut, dileyen Ali Perret'in web sitesi üzerinden erişebilir. Aslında, albüm Mayıs ayında yayınlandı, kaydı ise Mart 2017 yılında yapılmıştı. Hatta, o akşam ben de konserdeydim ama açıkçası yayınlanana kadar albümün kaydedildiğini bilmiyordum.

 

O günü iyi hatırlıyorum, bugünkü gibi soğuk bir Mart akşamı Karaköy Salt'ın tarihi binasında serbest oturmasız düzende gençlerin ağırlıkta olduğu konser yoğun ilgi görmüştü. Konserin o gün orda kalmayıp kayıtlı albüme dönmesinden memnunum, yılın sürprizlerinden biri oldu.

 

Bilgi Üniverisitesi müzik bölümü kurucularından ve 2001 ile 2003 yılları arasında günümüz caz Türk dünyasını şekillendiren Bilgi Üniversitesi Caz Bölümü'nün başında olan Perret 1980'lerden bugüne dek Türkiye ve yurtdışında sayısız festivalde yer aldı ve konser verdi. Pek çok cazsever Perret'i Acid Trippin topluluğundan ayrıca hatırlayacaktır. Grubun 1997 tarihli "Midnite Rebels" albümündeki Acid Funk sololar aradan geçen 24 yıla rağmen hâlâ unutulmadı.

 

Trio'nun bir diğer kaydı ise geçen sene Akbank Caz Festival'inin 30. yılı nedeniyle yayınlanan "Dün, Bugün, Yarın" albümünde yeralan "Uptown" isimli müziktir. Meraklıların hem bu albümü edinmesini hem dinlemesini öneririm.

 

"Faschismus" albümünü dinledikten sonra dileğim hem Acid Trippin hem Free House grup olarak konser ve kayıtlara devam etsin. Türkiye caz sahnesinin bu müziklere ihtiyacı var. Dilerim daha fazla yeni müzikle tanışırız.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 15 Aralık 2021, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X