Blues Brothers filminin müzisyenleri şimdi ne yapıyor?

Blues Brothers filminin müzisyenleri şimdi ne yapıyor?

Yetimhanede büyülen iki kardeş; "Joliet" Jake Blues ve Elwood Blues ağabey Jake hapisten çıktıktan sonra misyon olarak edindikleri görevi, yani yetiştikleri kilise misyonunun yıkılıp gitmemesi için gereken parayı bulma işini ilahi bir görev olarak üstlenirler. Para kazanmak için kanun dışı yollar hariç yapabilecekleri tek iş konser vermeye karar veren Cazcı Kardeşler`in bu konseri vermeleri hiç de kolay bir olmayacaktır. Öncelikle eski grubu yeniden bir araya getirmeleri gerekmektedir. Artık dağılıp gitmiş, herkesin başka bir yerde olduğu grup nasıl bir araya gelecektir?

Buraya kadar filmi izleyen hepimiz biliyoruz. Peki sonunda bir araya gelip, konseri de veren o grupta hepsini gayet iyi hatırladığımız the Blues Brothers Band`in üyeleri kimlerdi ve şimdi bu insanlar neredeler, neler yapıyorlar biliyor muyuz? Bu haberde sadece grubun üyelerine odaklandık ve kısaca bu isimlere neler olduğunu derledik.

 


 

The Blues Brothers Band üyeleri kimlerdi ve şimdi ne yapıyorlar?

 

 


 

Steve Cropper (Guitarist, 1941)

 

Missouri doğumlu Amerikalı blues gitaristi, şarkı yazarı ve müzik prodüktörü Steve Cropper belki the Blues Brothers Band ile dünya çapında tanınan bir isme dönüştü ama aslen Rolling Stones dergisinin ünlü tüm zamanların en iyi 100 gitaristi arasında 36. sırada yer verdiği biridir. "The Colonel" lakabıyla tanınan Cropper Booker t. the M.G.`s, Otis Redding, Sam Dave, Carla ve Rufus Thomas gibi ünlü isimlerle yaptığı çalışmalarla tanınıyor.

 

İlk albümünü 1971 yılında "With a Little Help from My Hands" ismiyle yayınlanan Cropper son albümünü 2011`de "Dedicated - A Salute to the 5 Royales" ismiyle kaydetti. Aynı zamanda 1980 yılında the Blues Brothers ile başlayan filmlerde yer alma sürevinine 1988 yılında Sal isimli karakteri canlandırdığı Satisfaction filmiyle, son olarak da 1999 yılında devam filmi çekilen (ama kesinlikle ilkinin yanına bile yaklaşamayan) Blues Brothers 2000`de yine kendisini oynayarak sürdürdü.

 


 

Donald "Duck" Dunn (Bas Gitarist, 1941-2012)

 

Blues Brothers`ın ağzında hep piposuyla gördüğümüz bas gitaristi Donald "Duck" Dunn bizlerin filmde kısacık göründüğü anların çok ötesinde bir müzisyendi. -di diyoruz maalesef Tokyo Blue Note klübünde yoğun geçen beş gecelik performans sonunda otel odasında uyurken öldü. Altmışların başlarından ölümüne kadar müziğin içinde olan Dunn başta blues olmak üzere aklınıza gelebilecek Elvis Presley, Muddy Waters, Rod Stewart, Eric Clapton dahil tüm büyük müzisyenlerle çaldı. Bir yanıyla esasen yoğun bir stüdyo müzisyenliği tecrübesi olan Dunn bir önce okuduğunuz Steve Cropper ile çok yakın arkadaşlığı vardı. Yüzlerce albümde basçı olarak dinlediğimiz Dunn`ın (emin olmamakla birlikte) kendi adına yayınladığı bir albüme rastlamadık ama iyi bir konser ve turne müzisyeniydi ki ölümü dahi Tokyo`da bir turne esnasında oldu.

 


 

Murphy Dunne (Piyanist, 1942)

 

Çoğunlukla New York, Chicago gibi çevrelerde klüp ve büyük otel salonlarında piyanist olarak çalışan Murphy Dunne aynı zamanda kimi müzik firmalarının kadrolu kayıt müziseni olarak da büyük tecrübe sahibiydi. Nasıl bir klüp ve salon piyanisti olduğunu aslında filmden de bildiğimiz Murph hatırlarsınız filmde Jake hapse girip de topluluk dağılınca Murph and the Magic Tones ismiyle kendi grubunu kurup Chicago Holiday Inn oteli gibi yerlerde çoğunlukla sıkıcı müzikler çalan bir gruba dönüşmüşlerdi.

 

Dunne, Blues Brothers sonrası örneğin Mel Brooks gibi yönetmenlerin filmlerinde küçük küçük rollerde yer alarak sinema kariyerini sürdürdü. İki adet albümü olduğunu bildiğimiz usta piyanist hala çalmaya devam ediyor.

 


 

Willie Hall (Davulcu, 1950)

 

Filmde, başındaki siperlikli başlığıyla davulu başında hatırladığımız Willie Hall diğer müzisyenlere göre biraz daha genç bir isim. 1950 yılında dünyaya gelen Hall ilk olarak Isaac Hayes`in grubunda göründü. Burada diğer müzisyenlere eklemeyi unuttuğumuz bir notu dahi edelim, bu müzisyenlerin neredeyse tamamı Stax-Volt isimli bir Recording Section Team`in üyesiydi. 1957 yılında Satellite Records ismiyle kurulan firma 1961 yılında adını Stax Records`a çevirdi.

 

Blues Brothers filmlerinin her ikisinde de roll alan Hall ayrıca 2008 yılında çevrilen Soul Men isimli filmde de rol aldı. Hall aynı zamanda rapçi Gangsta Pat`in babasıdır.

 


 

Tom Malone (Trombon, 1947)

 

Müzisyen olarak orijini caz olan grubun tek müzisyeni trombonist (ama diğer tüm nefeslileri de çalabilen) Tom Malone Blues Brothers filmiyle olduğu kadar Late Show with David Letterman grubunun üyesi olarak da tanınan bir müzisyen. Babası 2. Dünya Savaşı`nın seyrini değiştiren Pearl Harbor baskınından sağ çıkmayı başaran bir pilottu. Hem üniversite orkestralarında hem Tommy Dorsey gibi ünlü bir müzisenin orkestrasında çalarak müziğe başlayan Malone, Woody Herman, Duke Pearson, Louie Bellson, Frank Zappa, Gil Evans gibi isimlerle birlikte çaldı. Kendi adına albüm çıkarma konusunu sanki fazla önemsemeyen Malone ilki 1992`de "Standards of Living" adıyla yayınladı. İkinci albümü ise 1998`de Soulbones ismiyle yayınlandı.

 


 

Lou Marini (Saksofon, 1945)

 

Babası da ünlü bir müzisyen olan saksofonist Lou Marini caz, rock, blues ve soul müziğin her birinde çalan bir müzisyen. Müzislenliği yanında belki de daha fazla yaptığı iş olan aranjörlüğü halen sürdüren Marini sayısız albümde side man olarak çaldıktan sonra kendi adına ilk albümünü 2004 yılında Lou`s Blues adıyla yayınladı. Ardından 2010`da Highly Classified ve iki yıl sonra Starmaker albümleri geldi.

 

Yetmişlerin başında Blood, Sweet Tears ile iyi çıkış yapan iki albüm kaydeden sanatçı 1980 yılındaki Blues Brothers filmine kadar bir çok ünlü isim ve grupla çaldı.

 


 

Matt Murphy (Gitarist, 1929)

 

Blues Brothers Band`ın en tecrübeli ismi blues gitaristi Matt Murphy bugün 85 yaşında bir büyük usta. Filmde Aretha Franklin`in kocası rolünde olan, hatta karısından çekinen, karısının da bu haylaz heriflerle takılıp eski günlere dönmesini istemediği adam rolündeki Murphy sonunda ruhunun gösterdiği yöne gitmeye karar veriyor.

 

Bütün bir blues tarihinin en yakın tanıklarından biri olan Murphy`nin birlikte çalmadığı isim yok! 1948 yılında Chicago`ya taşınarak Howlin` Wolf`un grubunda çalmaya başlayan Murphy tahmin edeceğiniz gibi sayısız albüm, konser, festival, klüpte çaldı. İlk albümünü 1990 yılında yayınlayan Murphy`nin bildiğimiz kadarıyla dört albümü var.

 


 

Alan Rubin (Trompet, 1943 - 2011)

 

Grubun artık hayatta olmayan ikinci üyesi trompetçi Alan Rubin 2011`de akciğer kanserinden hayatını kaybetti. Bir New Yorker olan Rubin, Julliard School of Music mezunu bir müzisyendi. Uzun yıllar Saturday Night Live Band`in üyesi olarak çalan Rubin blues ve caz yanında pop ve rock efsaneleriyle turne ve albümlerde çalan bir müzisyendi.

 

Cazkolik.com / 27 Şubat 2014, Perşembe

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.