Bobby Broom yeni albümde oyun alanını Monk'un bahçesine kurmuş

Bobby Broom yeni albümde oyun alanını Monk'un bahçesine kurmuş

Bobby Broom'un yeni albümü çıktı, henüz çok taze, buralara gelmemiştir ama bilginiz olsun ve getirtici firmalarımızın da dikkatini çekmiş olalım. Şimdi albüme biraz bakalım. 1961 tarihinde doğan Broom bugün 48 yaşında ama bu kuşak biliyorsunuz genç görünümlüdür, yarı yaşında biri Marcus Miller'la yanyana gelsin kim daha genç ayırdedemezsiniz. Broom bir yandan da Sonny Rollins ile çalışmış kuşağının en etkileyici gitaristlerinden biridir.Bobby Broom albümünün adından da anlaşılacağı gibi Monk bestelerini yorumlamış ama nasıl olmuş diye düşünüyorsunuzdur mutlaka zira malumunuz büyük Thelonious Monk'un besteleri ve piyanosu tam tabirini bulamadık ama bildirici, duyurucu bir tarzdır ve müziğini de pek çok eleştirmen köşeli bir müzik olarak tanımlar. Thelonious Monk 1940 yılında çalanların kaydedildiğinin farkında olmadığı bir jam session hariç hayatının hiç bir döneminde gitarla birlikte çalmadı. Monk'un basçısı ve davulcusu her ne kadar düz (straight) ve ritmik tempolu çalan müzisyenler olmasına rağmen gerektiğinde yeterli patlamayı da yapabiliyorlardı.Burada asıl soru Broom'un bu parçaları nasıl yorumlayacağıydı. Dinlediğimizde görüyoruz ki Broom'un üçlüsü karşılıklı ritmik etkileşimi daha yoğun bir üçlü. Düzenli aralıklarla tekrarlanan dört vuruşlu tempodan daha hoş ve incelikli bir müzik yapmışlar. Albümdeki kayıtlar özellikle de ünlü Rhythm-a-Ning Broom'un bir çeşit içini dökmesi gibi, bir başka ünlü parça olan Bemsha Swing ise daha funk akorlarla kaydedilmiş, biraz New Orleans tarzı bir kayıt olmuş. Trionun bu açık ve ferah hali tüm performanslarda mevcut ve bu hal doğrusu dinleyeni mutlu ediyor.

 

Broom albümünde trio olarak kaydetmiş, gitarda kendisine, basta Dennis Carroll ve davulda Kobie Watkins eşlik etmiş. Toplam 10 Monk parçası var, bu parçaları sırasıyla şöyle belirtelim; "Ask Me Now", "Evidence", "Ruby, My Dear", "In Walked Bud", "Lulu's Back in Town", "Reflections", "Work", "Rhythm-a-Ning", "Bemsha Swing", "Smoke Gets in Your Eyes".

 

Bobby Broom kimdir?

 

18 Ocak 1961 yılında New York'da doğan Robert Broom Jr., halen gitarist, besteci ve eğitimci olarak faaliyetine devam ediyor. Caz tarihinin efsane isimlerinden Sonny Rollins ile çalarken bir yandan da Bobby Broom Trio ve Deep Blue Ogan Trio adlı gruplarla da müzisyenliğini sürdürdü.

 

Gitarla 12 yaşında tanışan Broom, bir yandan okulda okurken bir yandan da Charlie Parker'ın piyanistleri Al Haig ve Walter Bishop'la kulüplerde çalıyordu. 1978-79 arasında Berklee'ye gittikten sonra New York'a geri döndü, üniversite hayatının devamını Long Island University'de tamamladı. Bu arada Art Blakey Jazz Messengers, Dave Grusin, Hugh Masakela gibi isimlerle çalıştı.

 

Cazkolik.com / 23 Nisan 2009, Perşembe

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.