Aynanın ardındaki üçüncü kişi

Aynanın ardındaki üçüncü kişi

Brezilyalı piyanist ve vokalist -ki aslında piyanistliği vokalistliğinden çok öndedir, hatta, sorsanız şarkı söylemeyi tercih etmeyecektir belki de- Eliane Elias bu yıl "Mirror Mirror" isimli bir albüm yayınladı.

 

Son sıralar yayınlanan bazı yılın en iyi albümleri listelerinde gördüğüm bu albüm üç piyano virtüözünün değişmeli duo formatta çaldığı stüdyo kayıtlarıyla dolu; Eliane Elias, Chick Corea ve Chucho Valdes.

 

 

Albümün hazinli bir yanı var, o da aynanın ardındaki üçüncü kişi

 

 

Albüm kapağında hoş bir düzenleme yapılmış. Duo piyano karşılıklı duruyorken bir duo piyano yansıması ise arkadaki aynada görünüyor.

 

Elias, Corea ölmeden bir süre önce uzun zamandır plânladıkları ikili piyano kayıtlarını yapmışlar. İkilinin 1970'lerden beri istediği bir kayıt imiş ama bir türlü fırsat bulamamışlar. Yaklaşık elli yılda insan fırsat yaratamaz mı? Ama demek bir türlü olmamış.

 

Nihayet yapılan son kaydın ardından Croea'nın ani ölüm haberi dünyayı üzdüğü gibi Elias'ı da yakın arkadaşı olarak mahvetmiş. Elinde kayıtlar bir süre öyle kalmış.

 

Aradan zaman geçince kayıtları nasıl değerlendireceğini düşünmüş zira tam bir albüm olacak sayıda kayıt yok elinde. Toplam 4 parçalık bir set var.

 

Öte yandan, yayınlayacağı albümün Corea için bir saygı, aziz hatırasına bir sevgi olmasını istemiş ve en az Corea kadar sevdiği bir üçüncü virtüöz piyanist Kübalı Chucho Valdes'den kendisine ikinci duoda eşlik etmesini rica etmiş.

 

Yani, eğer aynanın önündeki ikili Elias ile Valdes ise aynadan yansıyan ikili ise Elias ile Corea.

 

Bence zarif bir yerleştirme olmuş. 'Hem aramızda ve kalbimizdesin hem maalesef artık yoksun' türü anlatımın zarif bir görselleştirilmesi olmuş.

 

Albüm kayıtlarında -bu albüme özel olması aydıyla- mukayeseli değerlendirmeler yapması zor. Sadece şunu söyleyebilirim, Chick Corea'nın kendi gelişim çizgisi içinde piyano üzerindeki hâkimiyetini zaman zaman tam olarak değerlendirmek kolay değil, bunun çok sayıda sebebi olabilir, ama, bu albümde açık seçik görünen bir şey var ki o da Corea'nın sıcak eli, kıvrak ve zeki icrası, samimi ve gösterişsiz virtüözitesi karşısındaki bir diğer usta ile daha parlak şekilde ortaya çıkmış.

 

Aynanın ardındaki üçüncü kişi artık aramızda yok belki ama geride öyle çok şey bıraktı ki, bu mütevazı zarif albüm de bunun en kayda değer göstergelerinden biri.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 06 Aralık 2021, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.