Bu albüm hipnotik bir duvar halısı

Bu albüm hipnotik bir duvar halısı

2007 yılında 75 yaşında ölen cazın büyüklerinden Joe Zawinul ölmeden 5 yıl önce "Faces Places" isimli son dönem çalışmalarından birini yayınlamıştı.

 

Albümün yayınlandığı yıl 70 yaşında olan sanatçının kaydını eleştirmenlerin çoğu 70 yaşına rağmen hiçbir yavaşlama belirtisi yok diye karşılamıştı.

 

Durmaksızın yaratıcılığın öncülerinden Zawinul'a albümde -üşenmeyip yazdık- aşağıda listesi olan muazzam bir kadro eşlik etmişti. Avusturya asıllı synth sihirbazı bu harika adamın füzyonu cazseverlerin başının tacıdır.

 

"Faces Places" albümünün yayınlandığı tarihten 50 yıl önce başlayan kariyerinin muhteşem zenginlikteki bir özetini sunan Zawinul dünya müziği bakımından da benzersiz kayıtlara imza atmış albümünde.

 

Albümün açılışında yer alan "The Search" isimli parçası hakkında "İhtiyacımız olanı bulmak için dünyayı defalarca dolaşıyoruz ve onu bulmak için sonunda eve dönüyoruz" diyen Zawinul "Bütün albümün teması bu" diye açıklamış.

 

Zawinul'un 1 saati aşan albümü dünya çevresinde gezerek dahi elde edemeyeceğiniz müzikal tatlar kaydettiği gibi Miles Davis'e, kendi efsanevi grubu Weather Report'a da göndermeler yapıyor.

 

Zawinul'un albüme dair yaptığı bir başka açıklama ise; "Bu albümdeki besteler, gezdiğim birçok insan ve yer hakkında izlenimlerim; ruh halleri, şarkıları, kahkahaları, dansları; dünyayı dolaşırken gözüme kestirdiğim ya da hayal ettiğim gündelik hayatın manzaraları ve sesleridir" olmuştu. Albümün adından da bunu anlamak mümkün.

 

Caz yazarı Bill Milkowski'nin deyimiyle 'hipnotik bir duvar halısı' dokuyan Zawinul ölümünden 14 yıl sonra dahi kulağa taptaze gelen müziğiyle dinleyeni hayran bırakıyor. Keşke bir de albümün kapağı güzel olsaymış.

 

Albümde yer alan müzisyenler:
Joe Zawinul: keyboardlar
Paco Sery: davul, timbal, kalimba, gitar
Etienne Mbappe: bas, vokal
Amit Chatterjee: gitar, vokal
Bobby Malach: saksafon, woodwinds
Alex Acuña: shakers, perküsyon
Dean Brown: gitar
Richard Bona: bas, vokal
Victor Bailey: bas
Zakir Hussain: tablalar
Nathaniel Townsley: davul
Manolo Badrena: perküsyon
Rudy Regalado: perküsyon
Lester Benedict: trombon
Harry Kim: trumpet, fluegelhorn
Maria João: vokal
Sabine Kabongo: vokal
Richard Page: vokal
Kitty Winter: vokal
Lori Perry: vokal
Darlene Perry: vokal
Sharon Perry: vokal
Carol Perry: vokal

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 21 Ekim 2021, Perşembe

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.