Bu hafta stüdyosunda Baki Duyarlar ve albümü `Overseas`i ağırlayan Tunçel Gülsoy köşesindeki yazısında da hem gündemi yorumluyor hem de Duyarlar`ı anlatıyor.

Bu hafta stüdyosunda Baki Duyarlar ve albümü `Overseas`i ağırlayan Tunçel Gülsoy köşesindeki yazısında da hem gündemi yorumluyor hem de Duyarlar`ı anlatıyor.

 

 

Sevgili müzik dostlarım,

Siyaset arenasında kan gövdeyi götürüyor, muhalefet bozkurtlarla başbakanı Kasımpaşa’ya kadar kovalamakla tehdit ederken başbakan “ben mahlukların en iyisi olan insanlarla geziyorum, sen kimlerle geziyorsun?” diye muhalefete laf atıyor. Sonrada Meclisteki 23 Nisan törenleri buz gibi geçti diye manşetler okuyoruz. Evet, hava o gün gerçekten soğuktu ama parlamentodaki insani ilişkiler ondan daha da soğuktu.

Geçtiğimiz hafta bir çok futbolsever gibi ben de Barcelona - Real Madrid maçını hayranlıkla seyrettim. Daha önce de Beşiktaş’ın Türkiye kupası yarı final maçı vardı, İspanyolları seyrederken düşündüm; eğer futbol bu ise biz Türkiye’de acaba ne seyrediyoruz?

Kendi futbolumuzun neleri kaçırdığını yabancı takımları seyrederken algılıyoruz ama acaba aynı şekilde yabancı parlamentolardaki tartışmaları seyretsek kendi parlamentomuzun durumu hakkında ne düşünürüz?

Örneğin, bizim milletvekillerimizin dünyanın ve ülkemizin gündeminde önemli yeri olan nükleer enerji hakkında ne derece bilgileri ve kişisel görüşleri olduğunu merak ediyorum. Dün Cihangir`de bir kafede otururken siyasi propaganda yapan iki araç geldi, iki tane milletvekili adayı halk tabiriyle lacileri çekmiş olarak oturan insanların ellerini sıktı, hanımlara birer karanfil verdiler. Onlar gezinirken partinin halk kesiminden bir tanesi öbürüne bağırıyordu, “tamam şimdi arabadan müzik ver”. Çiçekleri verirken insanların yüzüne, gözlerinin içine bakmıyorlardı.

Gerçi William Shakespeare “tüm dünya bir sahne ve hepimiz oyuncularız” diyerek siyasi arenayı çok güzel tanımlamış ama oyuncular rollerini biraz daha içtenlikle oynayamazlar mı?

Başka şeyler de oluyor, Obama 24 Nisan konuşmasında “soykırım” dememiş, Ermeni’ler çok bozulmuşlar, sanki dese idi trajedinin boyutları değişecek miydi? Neden insanlık acıları üzerinden dar alanlarda siyaset yapılır? Kürt parlamenterler 23 Nisan kutlamalarına katılmamışlar, katılsalar acaba düşünce boyutunda söyleyecekleri bir şey var mıydı? Diyarbakır’da polisin üstüne belediyenin iş makinesini sürmek, her vesile ile yakmak yıkmak, tehdit etmek polisi tokatlamak acaba onları nereye götürecek.

Bedri Baykam bıçaklandı, bıçaklayan “onu gıcık kaptığım için bıçakladım” dedi. Çevresinde olayı gören insanlar hastahaneye gitmesi için ona yardım etmediler. Taksiye binerek kendi imkanları ile oraya vardı. Aydınlar, sanatçılar enteller danteller “bana dokunmayan bıçak bin yaşasın” dediler.

Türkiye’nin en önemli üniversitelerinden birisini kurmuş olan Prof. Dr. Kemal Kurdaş’ı geçtiğimiz Salı günü kaybettik, gazetelerde tek tük yazılar yayınlandı, halbuki onun yarattığı ODTÜ’ye çocuklarını sokmak için bu ülkenin insanları servetler harcıyorlar, çocuklar giriş sınavlarında terliyorlar. Gerçi bir de terlemeyenler var, onlar şifreyi söküp ODTÜ`ye girip fizik mühendisi  olmayı umuyorlar.

Bu arada Libya’daki gelişmeler gündemden düştü şimdi sırada Suriye’de olup bitenler var, daha önemlisi ise hagfi futbol takımının şampiyon olacağı ve Arda’nın gelecek sezon hangi takıma gideceği.

Böyle bir gündeme lacivert elbiseli “evet efendim” milletvekili adayları yeter de artar bile.

Merak etmeyin, bakıyoruz, görüyoruz ve düşünüyoruz ama ne umutsuzluğa düşüyoruz ne de sizlere karşı asıl görevimizi unutuyoruz.

‘Evde Çalamadıklarım’ın bu haftaki konuğu “Overseas” adlı albümünü tanıttığımız müzik insanı, besteci ve piyanist Baki Duyarlar oldu.

1 / Baki Duyarlar / CD: Overseas / Sea Monkey
2 / Rachel Z / CD: Everlasting / Here Comes The Sun
3 / Keith Jarrett / CD: The Melody at night with you / I loves you Porgy
4 / Baki Duyarlar / CD: Overseas / Kay Kay
5 / Michel Brecker & James Taylor / CD: Nearness of you / Nearness of you
6 / Keith Jarrett & Standarts Trio / CD: Tokyo 96 / Never Let me Go
7 / Randy Brecker / CD: Some Skunk Funk / Some Skunk Funk
8 / Baki Duyarlar / CD:Overseas / Uneven Sea

Son söz: Siyasetçilerden henüz koçluk isteyen çıkmadı, çıksaydı onlara şunları soracaktım? Siyaset bir insan olarak sizi nereye götürüyor, kendinizi nerede görüyorsunuz? Dağıtmak için neden karanfil seçiyorsunuz?
 
Sevgiyle kalın,
Tunçel GÜLSOY
25 Nisan 2011, Pazartesi
[email protected]

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Tunçel Gülsoy

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.