Bu yeni albümlere mutlaka bakın

Bu yeni albümlere mutlaka bakın

George Benson "Weekend in London"

 

Geride 60 yılı aşan bir geçmiş bırakan yaşayan efsanelerden George Benson "Weekend in London" adını verdiği konser kaydını yayınladı. Geçen sene Londra'nın dünyaca ünlü caz klübü Ronnie Scott's'ta 250 kişiye konser veren Benson gecede yapılan kaydı 6 Kasım günü albüm olarak yayınladı. Londra'da ilk kez 50 yıl önce Soho klübünde konser verdiğini hatırlayan Benson bugün artık 77 yaşında bir dev ve sık sık Londra'da konser vermeye devam ediyor. Benson'ın sevilen şarkılarını seslendirdiği gece ünlü klübün tarihi için de önemli gecelerden biri olmuştu.

 

 


 

Avi Avital "Art of the Mandolin"

 

İsrailli mandolin virtüözü Avi Avital klasikten caza, farklı etnik türlere kadar farklı alanlarda mandolin repertuvarının dünya üzerindeki en önemli icracılarından biri. Geleneksel Musevi müzikleri konusunda da önemli bir isim olan Avital'in yeni çalışması Vivaldi, Beethoven gibi önde gelen bestecilerin eserleriyle başlayıp farklı bestecilere kadar uzanan bir saatlik etkileyici bir kayıt. Özellikle çocukluğunda mandolinle ilgili sevimsiz anıları olan ama aslında sevimli bir sounda sahip olan bu enstrümanı yeniden keşfetmek için bu albümle iyi bir fırsat.

 

 


 

Lionel loueke "HH"

 

Gitar ve vokal ustası Lionell Louke HH adını verdiği yeni albümünü yayınladı. Yaşanan Covid-19 salgınından mıdır nedendir son dönem solo albümlerde artış var. Louke'nin naylon telli gitar ve sesiyle kaydettiği bu yeni albüm de bu tür bir kayıt. Solo albüm kaydetmesi çok zor iştir, ancak virtüözler ve tarzını oturtmuş sanatçıların eli yüzü düzgün işler çıkarabildiği bu alan Loueke için uygun bir alan. Albüme kulak verin bakalım siz nasıl bulacaksınız.

 

 


 

Yuri Honing "Avalon Songs"

 

Yanlış hatırlamıyorsak en son Akbank Sanat sahnesinde konser veren Hollandalı saksofon ustası Yuri Honing de yeni albüm çıkarmış. "Avalon Songs" adını verdiği albümün yaşadığımız salgın dönemine dair kaygılı bir mesajı var. Avalon Hristiyanların kutsal kasesinin bulunduğu, Kral Arthur'un gömülü olduğu ve Excalibur'un saklandığına inanılan yoğun sis altındaki sisli bir ada. Bu eski bir Kelt efsanesiymiş. Honing bu efsaneyi salgın sonrası dünyanın nasıl görüneceğini bilmediği yaşadığımız şimdiki zaman için bir metafor olarak kullandığını söylüyor. Albüm ya çıktı, ya çıkacak ama şu anda bu kısa çalışma elimizde mevcut ve çok güzel bir kayıt.

 

 


 

Teddy Wilson "Revisits the Goodman Years"

 

Bu albüm özellikle caz tarihine meraklı olanları mutlu edecek türden bir albüm. Caz tarihinin önde gelen piyanistlerinden Teddy Wilson'ın emsalsiz tuşesi Türkiye'de ne kadar tanınır emin değiliz ama gelmiş geçmiş en büyüklerden biridir. Bu büyük sanatçının Louis Armstrong, Lena Horne, Ella Fitzgerald ve Benny Goodman gibi isimlerle beraber çaldığını biliyoruz. Nitekim bu kaydı da ünlü Benny Goodman ile beraber çaldığı döneme dair eski bir kaydın yeniden plâk olarak basılmış hali. Kayıtların çoğu 1930'lu yıllara ait. Swing dönemin sembol isimlerinden Wilson'ın bu çalışması onu yeniden hatırlamak için iyi bir fırsat.

 

 


 

Keith Jarrett "Budapest Concert"

 

Kısa süre arayla geçirdiği iki felç ile belki de bir daha konser veremeyeceği açıklanan Keith Jarrett'ın 2016 Avrupa turnesinden yayınlanan ilk albüm Münih konseriydi, aynı turneden yayınlanan ikinci albüm Budapeşte konseri olarak yakın tarihte yayınlandı. Budapeşte'deki Bela Bartok Ulusal Konser Salonundaki solo konseri kişisel kökleri Macaristan'a uzanan Jarrett'ın bir yanıyla genetik geçmişine yolculuk olarak kabul etmek mümkün.

 

 


 

Yellowjackets "Jackets XL +WDR Big Band"

 

Tam 40 yıllık topluluk Yellowjackets caz tarihinin bu kadar uzun süre birarada kalan az sayıda gruplarından. İlk albümlerini 1981 yılında yayınladıklarından beri çizgilerini pek bozmayan topluluğun müziği her ne kadar ilk yıllara göre daha az cazip olsa da yeni çalışmaları WDR Big Band gibi bir orkestrayla kaydedildiği için Russel Ferrante ve Bob Mintzer kurucu üye olarak sürdürdüğü müzikler merak edilmeyi hakediyor.

 

 


 

Miles Davis, Lester Young "Live in Europe 1956"

 

Bakın işte caz tarihi bakımından ilginç bir albüm. Miles Davis'in Charlie Parker ile işlerini biliriz de büyük efsane Lester Young ile yaptıklarını pek bilmeyiz. 1956 yılı sonunda Miles, John Coltrane'in de içinde olduğu dörtüsünü dağıtıp Birdland All Stars isimli bir grupla Paris'e gitmeye karar verir. Bu toplulukta Lester Young da vardır. Bu albüm, bu tur esnasında ikilinin de birlikte olduğu müziklerin kaydından oluşuyor. İkilinin birlikte yayınlanmış başka kayıtları var mı bilmiyoruz, bir ihtimal 1955 Newport Caz Festevalinden olabilir, bakmak lazım. Bu kayıttan özellikle Round Midnight yorumu öneriliyor haberiniz olsun. Şu kadroya bakın gerisini daha fazla yazmayalım: Miles Davis, Lester Young, Bud Powell ve Rene Utreger Trio.

 

 

Cazkolik.com / 14 Kasım 2020, Cumartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.