Müzisyenler, kömür madenlerindeki kanaryalardır

Müzisyenler, kömür madenlerindeki kanaryalardır

Günümüz caz sahnesinin önde gelen isimlerinden besteci ve orkestra şefi Maria Schneider yeni çalışması "Data Lords" ile müzisyenlerin -ve hepimizin- maruz kaldığı iki önemli soruna dikkat çekiyor.

 

Müzisyenler, kömür madenlerindeki kanaryalardır

 

Daha önce İstanbul'da da konser veren Schneider beş yıl önce yayınladığı "The Thompson Fields" ile caz dünyasından yoğun övgü almış, albüm başyapıt olarak kabul edilmişti.

 

Schneider, beş yıl sonra yayınladığı yeni çalışması "Data Lords"u 'iki dünyanın öyküsü' olarak tanımlıyor.

 

Çok fazla yerel ve günlük sorunlara boğulan günümüz insanı için önemli bir hatırlatma bu çalışma.

 

Schneider, iki dünyanın birini dijital dünya olarak tarif ederken diğerini ise organik dünyamız diyerek tarif ediyor.

 

Schneider'ın bir özelliği besteci olarak yaratıcıların haklarını güvence altına alan, açık sözlü bir eylemci oluşudur. Bu nedenle, ABD'nin fikri mülkiyet kongresi alt komitesi önünde ifade vermiş bir sanatçı. Verdiği ifadede müzisyenler için kullandığı 'müzisyenler kömür madenlerinde kanarya oldular' tarifi oldukça dikkat çekmişti.

 

Schneider mülkiyet hakları konusunda aileden tecrübeli olduğunu söylüyor. Babasının vaktiyle Kimberly-Clark isimli şirket tarafından istihdam edilen bir geliştirici/mucit olduğunu söyleyen sanatçı bizzat babasının kendi geliştirdiği ürün ve fikirlerin mülkiyet hakları için yıllarca mücadele verdğini söylüyor. Sanatçı, bugün aynı mücadeleyi kendi eserleri için vermeyi sürdürüyor.

 

Bu albümün habere konu olan tarafı içindeki müzikten ziyade -ki onu da ayrıca albüm yazısı olarak ele alırız- Schneider'in albümünün dağıtım araçlarını kendisinin belirleme çabası. Zaten itiraz ettiği esas nokta burası sanatçının.

 

Sıradışı bir satış ve pazarlama şekli

 

Schneider, çift CD'den oluşan albümünü mariaschneider.com isimli kendi web sitesi üzerinden doğrudan satışa sundu. Ne dijital platformlara verdi, ne diğer yaygın satış ağlarına.

 

Kendi web sitesi üzerinden mümkün olduğu kadar geniş bir ulaşıma erişmeyi amaçlayan sanatçı müziğini doğrudan üreticisinden satın almak isteyen müzikseverler için 3 ayrı öneri sunuyor.

 

İlk öneri yüksek çözünürlüklü görsel malzemeyle birlikte yüksek çözünürlük müziği ücreti mukabili indirmek ki ücreti 24.95 $.

 

Bu çalışmanın iki albümden oluştuğunu unutmayın.

 

İkinci öneri CD baskısının doğrudan adresinize postalanması ki bu teklif de 34.95 $.

 

Üçüncü öneri ise hem yukardaki içerikleri kapsıyor hem Schneider'ın seçtiği solo bölümlerinin ayrı olarak download edilme hakkı, WAW veya FLAC formatta edinme, sanatçı ve müzisyenlerle yapılan söyleşilerin olduğu belgesel gibi ek bonuslar satın alana 85 $ karşılığı veriliyor.

 

Ama daha önemlisi,

 

Bağımsızlığını korumaya çalışan bir sanatçıya destek oluyorsunuz.

 

Cazkolik.com / 27 Temmuz 2020, Pazartesi

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.