İş Sanat "Cazın Ustaları" serisinde James` Farm`ı ağırlıyor.

İş Sanat "Cazın Ustaları" serisinde James` Farm`ı ağırlıyor.

İş Sanat sezonun en hızlı aylarından birini Şubatın gelmesiyle birlikte yaşayacak. Yılın en kısa ayını uzun bir konser maratonuna çevirmeye kararlı olan İş Sanat özellikle klasik ve cazı bir arada seviyorsanız işiniz en tatlı zor olanı.

Joshua Redman yeni dörtlüsü "James’ Farm" ile İş Sanat’ta

Ayın cazseverleri ilgilendiren en önemli kısmı ayın hemen başında, 6 Şubat’ta sahne alacak olan günümüz modern cazın etkileyici isimlerinden Joshua Redman’ın yeni projesi "James’ Farm" konseri var. Redman tam bir proje adamı, kendi de proje üretmeyi seviyor, başkalarının ürettiği projelere de sıkça katılıyor. Onu çok sık gerek eski kuşak caz müzisyenlerinin tribute ya da anma gecelerinde, gerekse de sosyal anlamda katıldığı yardım, destek vb. gibi projelerde hep görürsünüz.

"James’ Farm" adını dörtlünün her bir müzisyeninin isimlerinin baş harflerinden alarak oluşturulmuş bir kavram. Yalnızca Redman’a takılıp kalmayın, dörtlünün diğer üyeleri de en az Redman kadar günümüz modern cazın karizmatik. Hepsi cazın yaşayan orta yaş neslinin en tecrübeli, en etkileyici, süperstar isimleri. Gerçekten çıplak gözle görüp görebileceğiniz en nitelikli müzisyenlerin arasındalar. Piyanist Aaron Parks’ın yıldızı hiç sönmeyecek olan müzisyenliği ve yetenekleri gözalıcı. Son albümü "Invisible Cinema"yı dinlemediyseniz tavsiye ederiz. Hint kökenli bir başka günümüz müzisyeni Vijay Iyer ile ilginç paralellikleri var bizce... Müziğe yedi yaşında başlayan bu yetenekli piyaniste Terence Blanchard’ın emeği çok. Redman gerçek bir doğaçlama canavarı. Genetik mirası dahi müzisyen Redman’ın. Babası Dewey Redman’ı yeni kaybetti. Davulcu Erik Harland Türk müzikseverin gerçekten yakından tanıdığı ve burada oldukça hayranı olan bir müzisyen. İçlerinde kuşkusuz en az tanınan isim basçı Matt Penman, SF Jazz Collective’den tanıdığımız genç basçıyı az evvel adını andığımız Aaron Parks albümünden hatırlayabilirsiniz, aynı albümde Erik Harland’da vardı. Penman’ın 2008’de çıkardığı kendi albümü de var; "Catch of the Day".

Redman’ın "Back East"in ardından yayınladığı son albümü "Compass"tan sonra bir araya getirdiği "James’s Farm" Türk cazseverin merakla ve sevmeye zaten hazır bir ilgiyle beklediğini belirtelim ama onlarında ellerinden gelenin en iyisini yapacaklarına dair elbette bu satırları okuyan hiç kimsenin kuşkusu yoktur, çünkü onlar çok iyi müzisyenler...

Ayın diğer konserleri ise aşağıda ve hepsi heyecan verici konserler...

Gidon Kremer ve Kremerata Baltica, Baltık romantizmini İstanbul’a taşıyacak

20. yüzyılın en yetenekli kemancılarından biri olarak gösterilen çok yönlü sanatçı Gidon Kremer’in grubu Kremerata Baltica, hem Baltık hüznünü hem de neşesini, kattıkları özel yorumlarıyla İş Sanat’ta. Gidon Kremer’in şef ve solist olarak yer alacağı konserde grup ikinci yarıda şimdiden parlak bir kariyere sahip olan genç piyanist Khatia Buniatishvili’ye eşlik ediyor.

Litvanyalı viyolonsel sanatçısı Giedre Dirvanouskaite ile Ukraynalı perküsyoncu Andrei Pushkarev’in de yer aldığı, Letonyalı keman virtüözü Gidon Kremer’in şefliğinde kurulmuş klasik müzik orkestrası Kremerata Baltica, 5 Şubat Cuma akşamı İş Sanat’ta çok özel bir klasik müzik akşamına imza atacak.

Moskova Virtüözleri ve Mischa Maisky İş Sanat’ta

30 yıldır başarıdan başarıya koşan Moskova Virtüözleri, bu kez yanlarına ünlü çello virtüözü Mischa Maisky de alarak İş Sanat’ta muhteşem bir konsere imza atmaya hazırlanıyor. Başta İş Sanat olmak üzere İstanbul’un sahnelerini daha önce de fetheden ve dünyanın dört bir yanında olduğu çaldığı salonlar her seferinde dolup taşan çellist Mischa Maisky, 12 Şubat Cuma akşamı bir kez daha İstanbul’da olacak.

Andreas Scholl, ışıtılı sesiyle harikalar yaratıyor

İş Sanat, bu sezon Philippe Jaroussky’nin ardından bir başka ünlü kontrtenor’u ağırlıyor. Resitalleri özellikle seven Andreas Scholl, bu sezon birlikte çalıştığı ve kendisine eşlik eden yetenekli piyanist Tamar Halperin’le dolaştıkları dünya sahneleri arasında İş Sanat’a da uğruyor. Konser 17 Şubat Çarsamba akşamı İş Sanat’ta.

Fado kraliçesi Mariza İş Sanat’ta

Fadonun yeni kraliçesi Mariza, Portekiz’den dünyaya yayılan bu sıcak müziğiyle soğuk şubat ayında İş Sanat’ta sımsıcak bir esinti yapacak.

İş Sanat, 20 Şubat Cumartesi akşamı dünya müziği serisinde gerçek bir dünya sanatçısını ağırlıyor. Mozambik doğumlu Portekizli sanatçı Mariza, fadonun yeni sesi olarak öne çıkarken aynı zamanda gospel, soul ve caz ezgilerini de büyük bir tutkuyla yorumluyor.

Cazkolik.com / 21 Ocak 2010, Perşembe

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.