Salon Nisan ayında zengin bir çeşitliliğe sahip

Salon Nisan ayında zengin bir çeşitliliğe sahip

İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı’nın Şişhane’de ki yeni merkezinde açtığı Salon isimli konser salonu geçtiğimiz ay müzisyenlerle müzikseverleri buluşturmaya başladı. Salon’da önümüzdeki günlerde dikkat çekici konserlere hazırlıklar var, geçtiğimiz günü elimize ulaşan Nisan ayı bülteni Salon’un İstanbulun müzik hayatında giderek daha etkin bir role üstlenmeye niyetli olduğunu da gösteriyor.

 

Bahar ayları İstanbul için zaten geleneksel olarak hareketli aylardır, demek ki bu hareketliliğin için Şişhane’den de güçlü bir aktör dahil oluyor. Peki, bakalım Salon’un Nisan ayında neler var;

 

 

Salon’da Nisan Etkinlikleri

 

 

Salon’un Nisan ayı programı 1 Nisan Perşembe akşamı Cevdet Erek’in Faaliyet Raporu performansıyla başlıyor. Nisan ayında, Charlie Haden Quartet West, Athur H, Peter Cincotti, The Go Find, Catriona McKay Chris Stout Shetland ve Kamil Erdem Quartet konserlerine ev sahipliği yapacak olan Salon’da ayrıca Altıdan Sonra Tiyatro’nun sahneleyeceği Fail-i Müşterek, fotoğrafçı Ersin Alok’la söyleşi ve dia gösterisi ve 29. Uluslararası İstanbul Film Festivali kapsamında Todd Solondz ve Anders Refn’in verecekleri sinema dersleri de yer alıyor. 2010 Ubor Metenga Buluşmaları kapsamında Şubat ayında başlayan öykü çözümlemeleri de Nisan ayında devam ediyor.

 

1 Nisan Perşembe
CEVDET EREK’LE “FAALİYET RAPORU”
Saat 21.00, ücretsiz

 

Salon’da düzenlenecek ilk güncel sanat etkinliğinde 1 Nisan Perşembe akşamı saat 21.00’de Cevdet Erek, son on yılda gerçekleşen ve gerçekleşmeyen işlerinin muhasebesini sunacak. Sesler, görüntüler, sözler ve performans parçalarıyla oluşturulan bu 60 dakikalık derleme, MİAM 10. Yıl Etkinlikleri çerçevesinde, İTÜ MİAM ve Uluslararası İstanbul Bienali ortak yapımı olarak gerçekleştirilecek. Ücretsiz gerçekleştirilecek ve İngilizce simültane tercümenin de olacağı etkinliğe katılmak isteyenlerin pazarlama@iksv.org adresine rezervasyon e-mail’i göndermeleri gerekiyor.

 

5 Nisan Pazartesi
ERSİN ALOK’LA “FIRAT’IN GİZEMİ”
Saat 19.00, ücretsiz

 

5 Nisan Pazartesi saat 19.00’da gerçekleştirilecek söyleşili dia gösterisinde fotoğrafçı Ersin Alok, Fırat’ın gizemli sandığını Salon’un konukları için aralayacak. Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı’nın bu etkinliği ücretsiz olarak düzenlenecek. Etkinliğe katılmak için pazarlama@iksv.org adresine mail göndermeleri yeterli.

 

6 Nisan Salı / 7 Nisan Çarşamba
CHARLIE HADEN QUARTET WEST
Saat 21.00, Oturmalı 120 TL, 90 TL Öğrenci 30 TL

 

Salon, caz dünyasının en önemli müzisyenlerinden, kontrbas virtüözü Charlie Haden’a, iki büyüleyici konser için ev sahipliği yapıyor. Cazın efsane ismi Charlie Haden, 6 Nisan Salı ve 7 Nisan Çarşamba akşamları saat 21.00’de, çıkardığı albümler ve gerçekleştirdiği performanslarla büyük beğeni toplayan, birçok Down Beat ödülü kazanan Quartet West ekibiyle birlikte Salon’da iki özel konser verecek. “Kontrbasın şairi”, besteci ve grup lideri Charlie Haden, kaydettiği albümlerle sayısız ödüller kazandı ve kendisinin de ustası olan Ornette Coleman’la başlayan caz devriminde çok önemli bir yer edindi. Bu caz efsanesini, Salon’un samimi ortamında izleme fırsatını kaçırmayın!

 

10 Nisan Cumartesi
ARTHUR H
Saat 22.00 Ayakta 50 TL, Öğrenci 25 TL

 

Müzikal başarısına mizah yeteneğini de eklediği canlı performansıyla Arthur H, 10 Nisan Cumartesi gecesi saat 22.00’de Salon sahnesinde. Fransız Kültür Merkezi’nin katkılarıyla gerçekleştirilecek konserde Arthur H, şimdiden klasikleşmiş, baştan çıkarıcı şarkıları, aşk ve çılgınlığa dair şarkılarını seslendirecek. “Fransa’nın Tom Waits"i olarak tanınan Arthur H’nin etkilendiği isimler arasında Boris Vian ve Serge Gainsbourg da var.

 

14 Nisan Çarşamba
PETER CINCOTTI
Saat 21.00, Ayakta  60 TL, Öğrenci 30 TL

 

New York Times’ın “yeni neslin gelecek vat eden en iyi vokalist ve piyanistlerinden” olarak değerlendirdiği Peter Cincotti, Chivas sponsorluğunda, Salon seyircileri için İstanbul’da! Hayran kitlesi gün geçtikçe artan pop-caz vokalisti, piyanist ve şarkı yazarı Peter Cincotti, 14 Nisan Çarşamba akşamı saat 21.00’de Salon’da sahne alıyor. 2000 yılında Montreux Jazz Festivali’nde birincilik ödülünü kazanması ve ilk albümü "On The Moon" ile Billboard’un listesinde ikinci sıraya kadar tırmanmasıyla dünya çapında ün kazanan yirmi altı yaşındaki karizmatik müzisyen, hayat dolu, enerjik ve baştan çıkarıcı sesinin yanı sıra etkileyici sahne performansıyla da dikkat çekiyor.

 

15 Nisan Perşembe
Salon’da Sinema Dolu Bir Gün
TODD SOLONDZ ANDERS REFN’LE SİNEMA DERSLERİ
Saat 13.30, 16.00 ücretsiz

 

15 Nisan Perşembe günü Salon’da sinema dolu bir gün… 29. Uluslararası İstanbul Film Festivali kapsamında iki büyük sinemacı iki ayrı sinema dersiyle ustalık sırlarını izleyicilerle paylaşacaklar. Bağımsız senarist ve yönetmen Todd Solondz saat 13.30’da, çok Lars von Trier’in filmlerinin kurgucusu olarak tanınan Anders Refn ise saat 16.00’da takipçileriyle buluşacak. Türkçe ve İngilizce çevirinin de yapılacağı bu iki etkinliğe katılmak isteyenlerin pazarlama@iksv.org adresine mail göndermelerini yeterli.

 

19 Nisan Pazartesi
Salon’da Edebiyat Günleri Devam Ediyor:
“Ah Güzel İstanbul”, Füruzan
Saat 20.00, ücretsiz

 

Güncel Türk edebiyatının değerli isimlerinden Murat Gülsoy, Yekta Kopan ve Ayfer Tunç ile Salon’da edebiyat günleri devam ediyor. Şubat ayında başlayan öykü çözümlemeleri serisi, Hare Kahveli Likörler sponsorluğunda ücretsiz olarak düzenleniyor. Can Yayınları işbirliğiyle gerçekleştirilen öykü buluşmalarının üçüncüsü 19 Nisan Pazartesi akşamı saat 20.00’de edebiyatımızın önemli öykücülerinden Füruzan’ın “Ah Güzel İstanbul” öyküsüyle devam edecek. Sınırlı sayıda yer kapasitesi olan bu etkinliğe katılmak isteyenlerin pazarlama@iksv.org adresine rezervasyon yaptırmaları yeterli.

 

20 Nisan Salı
Altıdan Sonra Tiyatro Ekibi Salon’da:
“FAİL-İ MÜŞTEREK”
Saat 20.00 Oturmalı 25 TL., Öğrenci 15 TL.

 

Bu sene onuncu yılını kutlayan Altıdan Sonra Tiyatro, yeni oyunu Fail-i Müşterek’le 20 Nisan Salı akşamı Salon sahnesinde. Hem oyunculuğu hem de yazarlığıyla dikkat çeken Yiğit Sertdemir’in etkileyici kara mizah yeteneğini bir kez daha ortaya serdiği oyun, izleyiciyi “müşterek” suçlarıyla yüzleştiriyor. İngilizce üstyazılı olarak gerçekleştirilecek gösteri saat 20.00’de başlıyor.

 

22 Nisan Perşembe
Phonem by Miller Geri Dönüyor:
THE GO FIND
Kapı Açılış 22.00, Konser 23.00
Ayakta 30 TL, Öğrenci 20 TL

 

İKSV’nin özlenen etkinliği Phonem by Miller geri dönüyor! Phonem by Miller, Nisan ayından itibaren Salon’da gerçekleştirilecek bir konser serisi olarak alternatif müzik tutkunlarıyla buluşacak! Miller sponsorluğunda gerçekleştirilen serinin ilk konserinde 22 Nisan Perşembe gecesi, Morr Music plak şirketinin sevilen gruplarından The Go Find sahnede olacak. Miami ve Stars on the Wall albümleriyle dikkat çeken Belçikalı topluluğun son albümü Everybody knows it’s gonna happen, only not tonight, akustik gitarlar, neşeli synthesizerlar ve yumuşak bir vokalle bezenmiş hayalperest indie-pop şarkılarından oluşuyor. Saat 23.00’te başlayacak konser öncesinde ve bitiminde DJ kabininde Reset Magazine ve Açık Radyo’dan Hemi Behmoaras yer alacak.

 

28 Nisan Çarşamba
CATRIONA MCKAY CHRIS STOUT
Saat 20.00 Oturmalı 30 TL., Öğrenci 20 TL.

 

Catriona McKay ve Chris Stout, geleneksel İskoç müziğinin yeniden keşfedildiği heyecan verici bir konserle 28 Nisan Çarşamba akşamı Salon’a konuk oluyor. On beş yıldır birlikte çalışan ikili, arp ve kemanın zarif birlikteliğini geleneğe saygılı, ancak deneysel bir ruhla yaşatıyor. Konser, Arp Sanatı Derneği’nin İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında yürüttüğü “Arp ile Her Telden” projesi çerçevesinde gerçekleştirilecek. İkili, 27 Nisan’da da Salon’da bir ustalık dersi de verecek. Katılmak isteyenler pazarlama@iksv.org adresine başvurabilir.

 

30 Nisan Cuma
KAMİL ERDEM QUARTET FEAT. MARK ALBAN LOTZ
Saat 21.00 Oturmalı 30 TL.,  Ayakta 20 TL., Öğrenci 15 TL.,

 

Türkiye’nin önde gelen basçılarından Kamil Erdem, tangoyu Ortadoğu ve Afrika müzikleriyle buluşturduğu yeni projesi Odd Tango’yla 30 Nisan Cuma akşamı Salon’da. Hollanda Kraliyeti İstanbul Başkonsolosluğunun katkılarıyla gerçekleştirilecek konser saat 21.00’de başlayacak. Konserde, Kamil Erdem’e flütte Mark Alban Lotz, utta Fatih Ahıskalı, arpta Meriç Dönük ve davulda Cem Aksel eşlik edecek.

 

Cazkolik.com / 22 Mart 2010, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.