> Bu yıl 13.sü düzenlenen uluslararası Ankara caz festivali ikinci haftasına girdi. Bu hafta festivalde kimler var, nerdeler, saat kaçta ve kimlerle çalıyorlar gün gün hepsi aşağıda...

> Bu yıl 13.sü düzenlenen uluslararası Ankara caz festivali ikinci haftasına girdi. Bu hafta festivalde kimler var, nerdeler, saat kaçta ve kimlerle çalıyorlar gün gün hepsi aşağıda...

Bu yıl 13.sü düzenlenen uluslararası Ankara Caz Festivali’ tüm hızıyla devam ediyor. Şubat ayında 15 güne yayılan onlarca konseriyle başta Ankaralılar olmak üzere tüm cazseverlerin merakla beklediği konserlerin ilk bölümü geçen hafta içinde hızla akıp geçti. Festivalde yaşananları festivali yönetenlerin gözünden önümüzdeki günlerde sizlere aktarmaya çalışacağız ama henüz festival hızla devam ediyor ve biz de size bu hafta gerçekleşecek olan konserleri duyurmak istedik. Hepsini toplu olarak görün ve halen bilet almadığınız konserler varsa geç kalmadan mutlaka yerinizi ayırtın. Peki bu hafta hangi konserler var? İşte haftanın toplu fotoğrafı.


IDO BUKELMAN TRIO

Ido Bukelman gitar,

Assaf Hakimi kontrbas,

Udi Shlomo davul ve perküsyon.

15 Şubat 2010, Pazartesi, Bilkent Konser Salonu, Saat: 19.00

Pink Floyd akorlarının Ornette Coleman melodileriyle buluştuğunu hayal edin. Bu üçlü, İsrail kültürü ve yaşantısında doğmuş ve bu yaşanmışlıklarını Avrupa cazıyla harmanlamış, tamamen orijinal kompozisyonlar ile İsrail müzik dünyasına dinleyicilerin bakış açılarını değiştirecek nitelikte bir konser olacağa benziyor. Bu gece Ido Bukelman’ın yeni ve eski, geleneksel ve modern, durağan ve hareketli birbirinden orijinal melodilerini dinleme fırsatı bulacağız.

Bukelman likes to describe his music as “Pink Floyd meets Ornette Coleman”, the music played by the trio, altough rooted deeply in Israeli culture and life, is clearly influenced by the European/ECM jazz scene. The compositions, entirely original, give the listener a slightly different view on Israel’s musical world.


KAMİL ERDEM & RENE SOPA QUARTET

Kamil Erdem bas,

René Sopa akordion,

Şenova Ülker trompet,

Erhan Seçkin davul.

15 Şubat 2010, Pazartesi, Bilkent Konser Salonu, Saat: 21.00

Perdesiz bastaki kendine has yorumu, tekniği hakimiyeti ve rahatlığıyla Kamil Erdem Fransız akordion ustası René Sopa ile 13. Ankara Uluslararası Caz Festivali’nde bir araya geliyor. Geleneksel melodileri Anadolu, Balkanlar ve Orta Doğu’dan ilham alarak caz ile kendine özgü bir tarzda yorumlayan Kamil Erdem’in tadına doyulmaz ve duygulu akorları, Sopa’nın akordiyonuyla birleştiğinde ortaya çıkacak bu müzik ziyafetini kaçırmak istemezsiniz eminiz.

Kamil Erdem with his uniqe interpretation, technique, ascendance and convenience, meets the French accordion master René Sopa in the 13th International Ankara Jazz Festival. Erdem, who interprets jazz by lending traditional Ahatolian, Middle Eastern, Balkan melodies in his own way, is going to meet Sopa’s accordion and so there will be a music feast that you should never miss.


SELEN GÜLÜN & ULRICH DRECHSLER TRIO

Selen Gülün piyano,

Ulrich Dressler bas klarinet,

Jörg Mikula davul.

16 Şubat 2010, Salı, Bilkent Konser Salonu, Saat: 19.00

Ülkemizin genç ve başarılı müzisyenlerinden Selen Gülün, bas klarinet dehası Ulrich Drechsler ile hayran kalınacak bir performans sergileyecek. Aralarındaki uyumu pekiştiren Jörg Mikula’nın duygusal ve engin ritmleri, Gülün ve Mikula’nın klasik ve emprovize caz arasında gidip gelirken yer yer progressive öğeler içeren elektro akustik melodileri, Drechsler’in içten bas soloları ile müzik ruhumuz beslenecek.

One of Turkey’s young and succesful musicians Selen Gulun will have an outstanding performance with the bass clarinet genius Ulrich Drechsler. The mediator between them is Jörg Mikula’s sensitive and open way of using the drum set. Their perfect harmony and electro-acoustic melodies including progressive elements, and Drechler’s pure solos will feed our souls.


YILDIZ İBRAHİMOVA & ANTOINE HERVE

Yıldız İbrahimova vokal,

Antoine Herve piyano.

16 Şubat 2010, Salı, Bilkent Konser Salonu, Saat: 21.00

Dünyaca ünlü ses Yıldız İbrahimova eşsiz tekniği, dört oktavlık sesiyle bu festivalde sahne alıyor. sesini enstrüman gibi kullanan ve dinleyenlerin nefesini kesen Yıldız İbrahimova halk türkülerinden, çiganlara, Bulgar ezgilerinden, Rumeli türkülerine, avantgarda kadar uzanan geniş bir yelpazede oluşturduğu repertuvarıyla ve sahnedeki volkan gibi enerjisiyle, ünlü müzisyen ve kompozitör Antoine herve’nin farklı müzik türleri ile artistik disiplin arasındaki kuralları yıkan müziğiyle müthiş bir konser izlemeye hazırlanın.

Well-renowned peerless singer Yildiz Ibrahimova, is going to perform with the French pianist and composer Antoine Herve. Ibrahimova, using her voice as an instrument and taking the listener’s breaths away has a broad repertoire of zygane, bulgarian, Rumelian, avant garde melodies. Be ready to have a smashing concert with her great energy and Herve’s sense of music which makes an exception between different genres and artistic disciplines.


AYŞE TÜTÜNCÜ PİYANO & PERKÜSYON GRUBU

Ayşe Tütüncü piyano,

Oğuz Büyükberber klarinet / bas klarinet

Timuçin Gürer bas

Gökçe Gürçay davul.

17 Şubat 2010, Çarşamba, Bilkent Konser Salonu, Saat: 19.00

Ayşe Tütüncü Piyano Perküsyon Grubu etnik fusion sesleri piyano,perküsyon, nefesli bas sesleri ile sizi sahneye kitleyecek. Bendir,ramazan davulu gibi Anadolu seslerini, klasik batı müziği, caz ve etnikseslerle birleştiren bu konser kulaklarınıza yabancı gelmeyecektınılarla dolu. Ayşe Tütüncü ve grubu etnikenstrümanlara can verirken içinize işleyecek doğaçlamalarla sizeunutulmayacak bir festival gecesi daha yaşatacak.

Ayse Tutuncu and piano percussion group is goingg to lock your ears tothe stagewith their beautiful sounds of percussions, wind basses, pianofusion. This concert which combines Anatolian sounds with classicalmusic of the west, jazz and endemic melodies that will sound prettyfamiliar. As they liven their instruments they would make you have thetime of your lives with their magnificen improvisations.


BURÇİN BÜKE TRIO

Burçin Büke piyano,

Volkan Hürsever kontrbas,

Ateş Tezer davul.

17 Şubat 2010, Çarşamba, Bilkent Konser Salonu, Saat: 21.00

“Harika Çocuk” Burçin Büke çok yönlü performansıyla Bilkent Otel’de Ankaralı cazseverlerle olacak. Klasik Batı seslerini cazla birleştirerek kendi bestelerini yorumlayan Burçin Büke, yetenekli kontrbasçı Volkan Hürsever ve davulcu Ateş Tezer’in caz standartları ve klasit müzik melodilerini hermanlayarak içimize işleyecekleri bu görkemli buluşmayı kaçırmamanızı tavsiye ediyoruz.

“Wonder Child” Burçin Büke, drummer Ateş Tezer and the ver talented doublebass player Volkan Hürsever will be on stage at Bilkent Hotel with their sympathetic and versatile performance. Burçin Büke will combine jazz standards and classical melodies by interpreting their own music by uniting classical western sounds and jazz will affect us deeply, thus we advise you not to miss this splendid meeting.


ANTONIO FLINTA QUARTET

Antonio Flinta piyano,

Piercarlo Salvia tenor saksofon,

Roberto Bucci double bass,

Claudio Gioannini davul.

18 Şubat 2010, Perşembe, Bilkent Konser Salonu, Saat: 19.00

İtalyan besteci ve piyanist Antonio Flinta orijinal kompozisyonlarını ve canlı, çekici, duygulu, anlamlı tarzını bizlerle konserinde paylaşacak. Dörtlü, Amerikan caz piyanosuna kendilerine has enerjilerini katarak caz tarihi ve çağdaş caz arasında kurdukları mükemmel denge ve teknikteki ustalıkları, karşılıklı uyumları, doğaçlamaları ile bizlere eşsiz bir festival gecesi vaad ediyor.

Italian pianist and composer Antonio Flinta will be with us his swinging and soulfull sound. The quartet performs American jazz but the musicians add their own distinctive energy to their music. Presenting their highly technical poficiency, balancing their knowledge of jazz history with contemporary creativity would ensure us to enjoy fully another wonderful festival night.


FAHİR ATAKOĞLU TRIO

Fahir Atakoğlu piyano,

Anthony Jackson bass,

Horcaio “El Negro” Hernandez davul.

18 Şubat 2010, Perşembe, Bilkent Konser Salonu, Saat: 21.00

13. Uluslararası Caz Festivali Türk müziğinin güçlü besteci ve müzisyenlerinden Fahir Atakoğlu’nu ağırlıyor. “Faces and Places” albümünü geçtiğimiz aylarda yayınlayan ve son Grammy’lere aday adayı olan kayıt bu hafta festival kapsamında Ankara sahnesinde cazseverlerle buluşacak.

13th Ankara International Jazz Festival welcomes one of the most impartant pianists and composers alive Fahir Atakoğlu. We have heard the fall of Demirkırat, the tension of March 12, and the last Zeybek of Salonika from his magic fingers. This master of poliphony who was nominated or the Grammy Awards in 7 branches is going to warm your hearts with joy while taking you to wonderful places.


MICHIEL BORSTLAP “ELDORADO PROJECT”

Michiel Borstlap piyano,

Ruud Breuls trompet & flugelhorn,

Jerome Hol gitar,

Boudewijn Lucas bass,

Erik Kooger davul.

19 Şubat 2010, Cuma, Bilkent Otel, Saat: 20.00

Festival bu sene dünyaca ünlü piyanist Michiel Borstlap’ı ağırlıor. “Eldorado Project”te müzisyen yeteneğini kompozisyon ve doğaçlama becerisiyle buluşturarak sahnedeki enerjisini kompleks sololarıyla beğeninize sunacak. Sahnedeki göz alıcı performansıyla caz, klasik, fusion gibi müzik türlerini cesurca birleştirirken Borstlap’ın piyanosundan çıkan sesler sizi deneysel bir maceraya çıkaracak.

Our festival welcomes the world-renown pianist Michiel Borstlap. The musician combines his high improvisation and composition skills with his great talent in Eldorado Project as he presents his complesive solos to your appetites. By using jazz, classical, fusion very professionally on his piano, he would take you an experimental trip with his outstanding performance.


SİBEL KÖSE QUARTET

Sibel Köse vokal,

Kürşad Deniz piyano,

Erdal Akyol bas,

Derin Bayhan davul.

19 Şubat 2010, Cuma, Bilkent Otel North Shield, Saat: 22.30

Türkiyenin en iyi caz vokallerinden Sibel Köse kendine has yorumu, sesini kullanmaktaki yeteneği ile dörtlüsüyle festivalde yer alıyor. Caz standartlarının yeni yorumlarıyla karşımıza çıkacak olan dörtlü geçmişten günümüze bizi müzikal bir yolculuğa çıkaracak.

Sibel Köse who is one of the best jazz vocals in Turkey is going to take place in the festival with her originl vocals, her talent in using her voice going to perform with Sibel Köse Quartet. They will be on stage with the new interpretations of jazz standards and they are going to take us to magical journey with Köse’s beautiful voice. Kursad Deniz is with piano, Erdal Akyol with bass, and Derin Bayhan is with drums. Be ready to get hypnotized with the thrilling voice of Sibel Köse.


AŞKIN ARSUNAN “BLUE PRINT PROJECT”

Aşkın Arsunan piyano,

Sibel Gürsoy vokal

Aydın Kahya vokal,

Şenova Ülker trompet,

Aycan Teztel trombon,

Çağdaş Oruç saksofon,

John Matthew Hall bas,

William Richard Cardosa davul.

20 Şubat 2010, Cumartesi, Bilkent Otel, Saat: 21.00

Festivalin kapanış konseri usta müzisyen ve kompozitör Aşkın Arsunan ve şahane görsel performansları ve izlenesi doğaçlamalarıyla Arsunan’a eşlik edecek olan Blue Print Project. Sahnedeki dinamizm ve performans Arsunan’ın keyifli ve huzur verici piyano doğaçlamalarıyla birleşince ortaa çıkacak ziyafete kaçırmamanızı tavsiye ederiz.

On the last night of the festval, one of the many important musicians and composers Aşkın Arsunun will perform with Blue Print Project known with their magnificent visual performance and improvisations. As the dynamism and performance on the stage combines with Arsunan’s piano improvisations there will be a music feast that you should never miss.

Cazkolik.com / 15 Şubat 2010, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.