Bu yıl üçüncü kez düzenlenen 3. Bodrum Karsanat Caz Festivali arkasında müzikle, cazla dolu harika anılar bıraktı. Festival izlenimleri yayında...

Bu yıl üçüncü kez düzenlenen 3. Bodrum Karsanat Caz Festivali arkasında müzikle, cazla dolu harika anılar bıraktı. Festival izlenimleri yayında...

Bodrum`da bir festival daha rüzgar gibi geçti...  Karya Kültür ve Sanat Derneği`nin üstlendiği festival sponsorların desteğiyle bu yıl üçüncüsünü 18-19 ve 21 Mayıs`ta gerçekleştirdi. Bodrum Marina Yacht Club açık sahnesinde gerçekleşen festival etkinlikleri Kültür Bakanlığı’nın desteği ve Bodrum Belediyesi himayesinde, Ortakent ve Turgutreis Belediyeleri, Marina Yacht Club, THY, Sami Otel, Akustik Travel, 3 RÜZGAR , SKY Marine, LVZZ Otel, DHA, Yarımada Gazetesi ve sanatseverlerin destekleriyle yapıldı. Günbatımında gerçekleşen festival, arka fonda yelkenlilerin ve kalenin eşsiz manzarası ile bütünleşerek yerli ve yabancı izleyenleri büyüledi.

 

Festivalin sanat yönetmeni Gülderen Erdoğmuş açılış konseri öncesi yaptığı konuşmada dünyanın ve Akdenizin en güzel turizm merkezlerinden  Bodrum’un evrensel etkinliklerle daha da güzelleşeceğine inandığını ve düzenledikleri  festivallerde cazın farklı tarzlarını da cazseverlerle buluşturmaya özen gösterdiklerini belirterek festivale destek verenlere teşekkür belgelerini takdim etti.

 

18 Mayıs`ta sahne alan Bilal Karaman Trio ve dünyaca ünlü Fransız caz keman sanatçısı Pierre Blanchard sundukları olağanüstü performansla seyirciyi Manouche Jazz`a doyurdular. Blanchard birçok uluslararası ödülün de sahibi. Özellikle 1984`de Stephane Grapelli’nin “Le Violin de Michel Warlop” ödülüyle ödüllendirdiği Blanchard, bu ödülle dünyanın en iyi caz kemancıları arasında da yerini aldı. Karaman ve Blanchard önerimiz üzerine ilk defa bir araya geldiler ve festivalde birlikte konser verdiler. Grubun diğer elemanları ritim gitarda Şili`li sanatçı Jaime Fernandez ve kontrbasta Baran Say`dı.

 

 

Konserde ünlü Manouche standardları yanı sıra Karaman`ın bestesi "Romanipen", jazz manouche formunda düzenlemelerini yaptığı "Caravan", "Dark Eyes", Beatles`in ünlü şarkısı "When I`m 64" ve Blanchard`ın bestesi "Balcanic Dance" büyük alkış aldı. Blanchard ve Karaman`ın coşkulu soloları ve kraşılıklı atışmaları akşamın hafızalardan silinmeyecek anlarıydı. Konser sonunda dakikalarca ayakta alkışlanan sanatçılar Django Reinhardt`ın ünlü bestesi "Minor Swing"le tekrar sahne alarak konseri tamamladılar.

 

İstanbul Bilgi Üniversitesi “caz kompozisyon” bölümünü bitirdikten sonra New York Queens College, The Aaron Copland School of Music’te, "Caz Performansı" dalında master yapmış olan genç kuşağın önde gelen caz vokalistlerinden Elif Çağlar, 19 Mayıs festivalin ikinci günü; piyanoda Serkan Özyılmaz, basta Kağan Yıldız ve davulda Onur Alatan ile birlikte sahne aldılar. Çağlar sıradışı sesi ve yumuşak scat`larıyla ünlü klasiklerden "But not for me", "These foolish things", "İ`ts allright with me", Billie Holiday`in ünlü şarkısı "Now or never" gibi standardları ustaca yorumladı. Dinah Washington`un unutulmaz şarkısı "What a difference day made"de sanatçılar arasında bulunan Şansın Ölmeztürk sahne alarak trombon solosuyla geceyi taçlandırdı. Çağlar, standardların arasına serpiştirdiği ve son albümünde yer alan besteleri, "Jamaica", "Circus Love", "Everyones Error", "Say where you at","Just Because" ile usta vokali yanı sıra besteleriyle de yerli ve yabancı cazseverleri büyüledi. Tekrar, tekrar sahneye davet edilen sanatçı Jobim`in ünlü parçası "One Note Samba" ile konseri tamamladı.

 

 

21 Mayıs gecesi kapanış konserinde, Cengiz Özdemir Beşlisi gecenin konuklarıydı. Bodrum`a yerleşen caz sanatçılarından piyanist ve besteci Cengiz Özdemir, konserde "Habbecik" ve son albümü "Madımak"tan parçalara yer verdi. Özellikle gruba kattığı bağlama ile cazda farklı ve sıra dışı bir sound yakalayan Özdemir, kendi müziğimizle cazı harmanlamış. Konseri "Habbecik" albümünden "An Meselesi" ile açan sanatçı, konserin devamında yeni albümünden "Madımak", "Köprü", "Deniz İçin", "Özgür Kelebekler", "Bluuz", "Dandini Dasdana", "Sulukule" gibi bir çok bestesine yer verdi. Piyano sololarıyla cazseverleri büyüleyen Özdemir yanı sıra bas gitarda Eylem Pelit, davulda Volkan Öktem, bağlamada Volkan Kaplan ve saksafonda Çağdaş Oruç da sololarıyla geceye damgalarını vurdular. Seyircinin yoğun ilgisi üzerine festivalin sanat yönetmeni Gülderen Erdoğmuş tarafından sahneye davet edilen sanatçı, esprili bestesi "Doremidoredo" ile festivali noktaladı.

 

 

Cazkolik.com / 08 Haziran 2012, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.