Bu caz filmini izlemiş miydiniz?

Bu caz filmini izlemiş miydiniz?

Cazın ki dev ismi Ben Webster ve Dexter Gordon'ın Kopenhag'da geçirdikleri dönemi anlatan bir caz belgeseli

 

Danimarka'nın Kopenhag şehri her zaman bir caz şehri olmuştur. Şu anda devasa, tüm büyük şehirler gibi berbat yeni binalarla çevrelenmiş olsa da yakın zamana kadar çoğu dünya başkentinden daha zarif bir şehirdi.

 

1960'larda ve 70'lerin başında çok sayıda Amerikalı caz müzisyeninin Paris, Londra veya Stockholm'de yaşamasına neden olacak kadar cazip bir şehirdi ve bu isimlerin arasında tenor saksafonun iki devi Ben Webster ve Dexter Gordon da Kopenhag'a taşınan isimler arasındaydı. Kendi ülkelerinde bulamadıkları nezaket ve ilgiyi bu şehirde fazlasıyla buluyorlardı.

 

Aşağıda tanıtımı yeralan film, Janus Cøster-Rasmussen'in yapımcısı olduğu Danimarka ulusal yayıncısı DR'nin arşiv görüntülerinden yararlanmış bir belgesel. Filmde o yıllardan müzisyenleri tanıyan ve giderek yaşlanan Danimarkalılarla röportajlar da var. Son dönem Kovid-19 nedeniyle zor günler geçirmesine rağmen ayakta kalmaya devam eden harika Jazzhus Montmartre sahnesinden canlı görüntüler de var.

 

 

Ben Webster o sıra 8 mm'lik küçük bir kamera satın almış ve ilgisini çeken ne varsa çekmeye başlamıştı. Bunlar arasında hayvanat bahçesindeki hayvanlar, apartman penceresinden el sallayan arkadaşlar, küçük bir sokak köşesi işi yapan Dexter... Ama Ben'in de kendi şeytanları vardı ve bir kaç içkiden içkiden sonra kendisine yakın olanlara kötü davranmaya meyilli biriydi.

 

Kendi ülkeleri Amerika'da geçirdikleri sıkıntılı ve ayrımcılıkla dolu günlere rağmen, filmi bu kadar derinden etkileyici yapan şey, hiçbir müzisyenin Danimarkalıların onlara ne kadar iyi davrandığına tam olarak inanamamış olmasıydı. Onlara adil davranır, derhal ödemelerini yapar ve beyaz kadınlarla çıkma özgürlüğü verir, içten arkadaşlık kurarlardı. Amerikalı caz müzisyenlerinin Danimarka'da bu kadar uzun süre yaşamalarının sırrı burada saklıydı.

 

Aşağıda yeralan film YouTube da erişime açık olan ve Ben Webster'ın "Cool Cats" ile aynı dönemlerini anlatan "Big Ben" isimli caz belgeselidir.

 

Cazkolik.com / 05 Aralık 2020, Cumartesi

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.