2016`nın son kaybı Alphonse Mouzon`un hayatı ve müzikleri

2016`nın son kaybı Alphonse Mouzon`un hayatı ve müzikleri

Davulcu Alphonse Mouzon 1948 yılında, damarlarında Kızılderili (tıpkı Jimi Hendrix gibi) ve Fransız kanı dolaşan bir Afro-Amerikalı olarak, Güney Carolina, Charleston’da dünyaya geldi.

 

İlk müzik eğitimini, bir müzik şehri olan Charleston’da devam etiği lisede, saksofoncu Lonnie Hamilton III`den aldı. Doğduğu şehirde başladığı müzik eğitimini, yetmişli yıllarda müziğin başkenti New York’ta devam ettirmeye karar verdi ve tıp eğitimiyle birlikte yürüteceği müzik derslerine, piyanist Billy Taylor’ın ekibinde yer alan davulcu Bobby Thomas liderliğinde başladı. İlk profesyonel performansını, mentoru Bobby Thomas tarafından önerildiği, bir Broadway müzikali olan “Promises, Promises”da sergiledi. Bir sağlık çalışanı olarak hayatına devam etmek istemediğine kısa sürede karar verdi ve bir müzisyen olmak üzere yola çıktı.

 

 

Caz müziğin elektronikle tanıştığı, funk’ın cazın içine sızmaya başladığı ve rock müziğin İngiltere’den yola çıkıp okyanusun bu yakasını etkilemeye başladığı yıllarda, birçok caz türünün öncüsü olacak, klavyeci Joe Zawinul ve saksafoncu Wayne Shorter tarafından kurulan “Weather Report”a katıldı. Bir yıl sürecek ve grubun 1971 yılında kendi adını taşıyan ilk albümünü çıkartmasıyla sonlanacak bu birliktelikten sonra Mouzon, kendi bagetleriyle uçmaya başladı.

 

"The Essence of Mystery" 1972`de, "Funky Snakefoot" bir yıl sonra ve "Mind Transplant" 1974`de piyasaya çıktı. Bir taraftan solo albümler çıkartırken, bir taraftan da Bobbi Humphrey, Les McCann, McCoy Tyner, Doug Carn, Norman Connors, John Klemmer, Roberta Flack gibi müzisyenlerin albümlerinde yer aldı. 1973 yılında ise, uzun yıllar sürecek ve birbirinden güzel albümlerle bezenecek Larry Coryell ile birlikteliği başladı. İkili, 1973-1975 yılları arasında dört albüm çıkarttı, 1995 yılında tekrar bir araya geldi ve bir albüm daha çıkarttı.

 

 

1975 yılında, en çok ses getiren solo albümü Mind Transplant’in piyasaya çıkmasından sonra, deyim yerindeyse caz ve rock dünyasında gözler Alphonse Mouzon’a çevrildi. Bir taraftan solo albümler çıkartırken, aynı zamanda, Roy Ayers, George Benson, Herbie Hancock, Dizzy Gillespie, Stanley Clarke, Al DiMeola, Jaco Pastorius, Ron Carter, Joachim Kuhn, Chet Baker, Sonny Rollins, Billy Harper, Stevie Wonder, Eric Clapton, Jeff Beck ve Carlos Santana gibi müzisyenlere de eşlik etti.

 

Yetenekli ve çalışkan sanatçı, kendini müzikle sınırlandırmadı ve drama dersleri alarak, ilk olarak, 1996 yılında Tom Hanks’in yönettiği “That Thing You Do! - Hayal Şarkısı” adlı filmde, 2003 yılında “The Highlife” ve 2007 yılında “The Dukes” adlı filmlerde rol aldı.

 

 

Yetmişli yılların başında, standart caz davulcularının aksine, daha sert ritimler ve beklenmedik ataklar Mouzon’un imzası haline geldi. Kendi gibi sıradışı caz gitaristi Larry Coryell (“Introducing Eleventh House with Larry Coryell”) ile yaptığı çalışmalar ve Deep Purple tarafından keşfedilmeden hemen önce Mouzon tarafından istihdam edilen gitarist Tommy Bolin (“Mind Transplant”) ile yaptığı albüm de bunun ispatı. Sadece caz müzisyenleri değil, birçok rock müzisyeni de Mouzon’un hayranlarından. Led Zeppelin’in solisti Robert Plant, Rock’n Roll Hall Of Fame’e kabul konuşmasında hem kendisinin, hem de grubun diğer üyelerinin etkilendikleri sınırlı sayıdaki Amerikalı müzisyen arasında (İngiliz özgüveni) Alphonse Mouzon’a da yer verdi.

 

İlerleyen hastalığına rağmen müzik çalışmalarına ara vermeyen bu müzik emekçisi, sahibi olduğu plak şirketinde çalışıyor, konserlere ve turnelere devam ediyor, misafir sanatçı olarak albümlerde yer alıyor ve yeni albümü (ismi büyük ihtimalle “High Noon” olacaktı) üzerinde çalışıyordu. Her şeye rağmen kaybetmediği enerjisi ve üretkenliğine rağmen Alphonse Mouzon son yıllarda kendisi gibi büyük sanatçıları aramızdan ayrılmaya zorlayan hastalığı sonucu henüz 68 yaşında aramızdan ayrıldı. Geriye, her gittiği konserde, daha kendisi sahneye çıkmadan kime ait olduğu fark edilen davul set up’ı ve etkileyici vuruşları kaldı.

 

Meral Akman

 

Cazkolik.com / 02 Ocak 2017, Pazar

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.