Her yıl dağıttığı ödülerle festivaller arasında ayrı bir konuma ve öneme sahip olan Montreal Jazz Festival’i bu yıl da ödüllerini düzenlediği törenler ve konserlerle teslim etti.

Her yıl dağıttığı ödülerle festivaller arasında ayrı bir konuma ve öneme sahip olan Montreal Jazz Festival’i bu yıl da ödüllerini düzenlediği törenler ve konserlerle teslim etti.

Dünyanın en önemli caz festivallerinden sayılan Montreal Jazz Festival’i bu sene 25 Haziran, 6 Temmuz tarihleri arasında düzenlendi. Her yıl bir öncekine yıla göre katılımcı, izleyici sayısını artırmayı başaran saygın festival Kanada’nın dünyaya armağan ettiği en önemli kültür hizmeti ve marka oluşumlarından biri aynı zamanda. On gün içinde yüzlerce konserle, yüzbinin üstünde katılımcıya sahnelerini açan efsane festivalin bir diğer önemli yanı da her yıl dağıttığı ödüller. Ödülleri caz dünyası için saygın bir mekanizmaya çevirmeyi başaran festival yönetimi bir çok ödülü bünyesine katarak tüm dünyanın ilgisini üzerinde tutmayı hakederek başarıyor.

Festival düzenlenip bitmesinin üzerinden bir aydan fazla zaman geçmiş olmasına rağmen dağıtılan ödüller halen caz dünyasında konuşulmaya devam ediyor. Bu durumu yönetimin bu anlamda önemli bir başarısı olarak görmek lazım elbette.

12 gün süren festivalde yüzlerce konser düzenlendi dedik, sadece katılan isimlerin bir kısmını size yazalım gerisini elbette tahmin edebilirsiniz; Gil Scott Heron, David sanborn, Roy Hargrove, The Moody Blues, David Sanchez, Houston Person, Taj Mahal, Jack DeJohnette, Keith Jarrett, Ahmad Jamal, Steve Miller Band, Robert Glasper, Bilal, George Clinton... saymakla bitmez.


Bu yıl hangi ödüllere kimler sahip oldu?


Evet, şimdi haberi yapmamıza neden olan esas konuya geçelim, festivalin kendisi başlı başına haber elbette ama ödüller şu anda çok daha çarpıcı görünüyor bize.

The Manhattan Transfer’e "12. Ella Fitzgerald Ödülü".

40 yıllık ve daha önce pek çok ödül kazanmış grup için gerçek bir onur daha. Ella Fitzgerald adına düzenlenen ödülün 12.sini efsanevi grup sahip olduğu orijinallik, dünya çapında büyük ve yönlendirici kaliteleri, müzikal parlaklıkları, yetenekleri ve yaratıcıklıkları nedeniyle değer görülmüş.

Vancouver’lı piyanist, basçı, perküsyonist ve vibrafonist Don Thompson ise bu yıl festivalde "22inci Oscar Peterson Ödülü"nü kazandı.

Devam edelim...

Geçtiğimiz günlerde ölen ünlü fotoğrafçı Herman Leonard festivalden "Bruce Lundvall Ödülü"nü aldı. Müzisyen olmayan kategoriden alınan ödül Leonard’ın caza yaptığı katkılar için verilmiş.

Bir önemli ödül de Sonny Rollins’e; "Miles Davis Ödülü". Ödülün haricinde festivalde bir de konser veren yaşayan efsane sahneye ateş kırmızısı bir gömlekle çıktı. 80 yaşındaki büyük saksofoniste yönetim "Miles Davis Ödülü"nü teslim ederken Miles’ın aynı zamanda kuşakdaşı olan Rollins’in hayatı boyunca Miles ile isminin bazen olumlu bazen de olumsuz olarak anılması bir çok kişinin aklına gelmiştir mutlaka.

Bir büyük ödül de Dave Brubeck’e. "Miles Davis Ödülü". Bu yıl aynı ödül Rollins ile birlikte Brubeck’e de verilmiş. Yönetimin bunu "özel ödül" kapsamında takdim ettiğini ekleyelim. Ödülü eline alınca "Gerçekten ağırmış, çünkü o Miles..." diyen Brubeck’e ödül, ’caz tarihinde kırılma noktası yaratan müzisyen’ olması nedeniyle layık görülmüş.

Bir diğer ödül de George Benson’a... Cazın güçlü isimlerinden, gitarist George Benson’da festivalde ödül alanlardan. "Montreal Guitar Show Tribute Award" isimli ödüle layık görülen büyük gitarist ve şarkıcı ayrıca bir de konser vererek African American müziğin kökenlerini simgeleyip sembolize eden ödülü ne kadar hakkıyla kazandığını izleyicilere göstermiş oldu.

Ödüllerin nasıl önemli ve teşvik edici birer mekanizma olduğunu bilen festival yönetiminin festival bittikten haftalar, aylar sonra dahi halen kamuoyunda konuşuluyor olması bu işi oldukça başarıyla yönettiklerini de gösteriyor aynı zamanda.

Cazkolik.com / 21 Ağustos 2010, Cumartes

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.