Can Ömer Uygan ve NETAM'dan atmosferik durum analizi; Cave II (Live)

Can Ömer Uygan ve NETAM'dan atmosferik durum analizi; Cave II (Live)

Trompetçi Can Ömer Uygan, Kam ve Gevende gibi grupların kurucularından olmakla birlikte onu trompetle kurduğu daha derin ve kapsamlı ilişkiden tanıyoruz.

 

Uygan'ın farklı müzisyenlerle buluştuğu müzikal deney projesi Land of Session'da elektronik müzik sanatçısı NETAM ile beraber geliştirdiği CAVE II (Live) single çalışması müzikal olarak dinleyici üzerinde etkileyici bir ortam dinlemesi yaratıyor.

 

Yıllar önce büyüleyici tarihi atmosfere sahip bir mekânda Norveçli gitar ustası Eivind Aarset'in elektronik setiyle dinlettiği müzik o gece konserde bulunanların aklından çıkmamıştır. Keza, yine Norveçli Terje Rypdal'in elli yıldır yaptığı orijinal müzikler de öyle. Aarset ve Rypdal örneklerinde olduğu gibi elektronik alt yapıların elektrik/akustik enstrümanlarla ilişkisi güçlü bir müzikal dil üretmeye muktedir ve farklı örneklerde gördüğümüz gibi bu dil yıllardır kuvvetle gelişiyor. CAVE II (Live) isimli single çalışma bunu bize bir kez daha ispatlıyor.

 

Özellikle Netam'ın iki yıl önceki albümü "Yabani"yi dinlemekle işe başlamak Can Ömer Uygan'ın trompetiyle katıldığı yeni çalışma CAVE II için iyi bir geçiş ilişkisi sağlayacaktır.

 

Can Ömer Uygan'ın trompetiyle katıldığı çığlıksı gelgitler karmaşık bir ilişki biçimi sayılmamalı. Ses dokularının üzerinde Uygan'ın tiz kontrast trompet performansı etkisi giderek artan elektronik vuruşlarla örülü ikili müzikal anlatıyı yeni bir atmosfere çevirmekte mahir duygusal bir çeviklik üretiyor ve bu anlar son derece nitelikli bir yaklaşık yedi dakika olarak elimizin altında artık kayıtlı duruyor.

 

Ek dinleme önerisi:
- Netam, Muaz Ceyhan ve Damla Temel'in 2022 tarihli Tanburun Rüyaları albümü.
- Can Ömer Uygan'ın 2020 tarihli Dan'ın Şarkısı isimli çalışması.

 

KAM grubunu geçen sene yayınlanan çalışmalarına dair haberi bu linkten okuyabilirsiniz.

 

Cazkolik.com / 21 Ağustos 2023, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.