Ünlü Fransız caz piyanisti Jacky Terrasson'dan mini turne

Ünlü Fransız caz piyanisti Jacky Terrasson'dan mini turne

“Kendinden emin, içten ve doğal” The New York Times 15 Ocak da başlayacak olan 13. Ankara Caz Festivali basın açılış seremoni konseri ile sonraki gün yani 17 Ocak da yine Ankara’da ikinci konserini verecek ve ardından tek konserliğine İzmir’e uğrayacak, 21 Ocakda İstanbul The Seed’de vereceği konserle de yaklaşık bir haftalık mini konser maratonunu tamamlayacak olan günümüz caz piyanosunun Avrupa, Fransız kökenli usta ismi Jacky Terrasson için böyle söylüyor. Biraz uzun bir cümle oldu ama toparladık herhalde.

 

Gelin bir başka başlığa daha bakalım, The Wall Street Journal ise ünlü piyanist için “sarhoş edici” demiş. Bu tanım daha anlaşılır, müzisyenler için böylesi sıfatlar her zaman duygusal olarak daha tanımlayıcı olmuştur. Bunu teyid de edebiliriz, yani ‘sarhoş edici’ tanımını, eğer “A Paris” isimli albümünü dinlediyseniz eminiz ki biz niye böyle tarif etmeyi akıl etmedik acaba diye de düşünübelirsiniz. Gerçi bu tanımı piyanistin son albümü “Mirror” için söylemiş olsa da farketmez. Jazz Magazine ise -madem lafı denk geldi- son albümü için “bir oto-portre çalışması” tanımını kullanmış. Muhtemelen buradaki konserlerinde de bu albümü dinleyecek cazseverler.

 

Ünlü Fransız Libération ise son albümü için “Herbie Hancock, Keith Jarrett ve Ahmad Jamal değerinde” olarak tanımlamış.

 

Ünlü Thelonious Monk Piyano Yarışmasını kazanan ve iki kez de Grammy adayı olan ünlü piyanist müziklerinde parlak bir hayalgücü ve doğaçlamaya sahip. Fransız-Amerikan kökenli bir anne babanın çocuğu olarak okyanusun her iki yakasının da tadını kimliğinde birleştirmeyi iyi biliyor, duygusal özellikleri de bu karışımı doğru ve etkileyici yapması için muhtemel en güzel renkleri bulmasını sağlıyor.

 

Yukarda sözünü ettiğimiz “A Paris” isimli albümü 2002 yılında The International Herald Tribune tarafından yılın en iyi 10 albümü arasında gösterildi. 2007 yılında yayınladığı ilk solo piyano albümü bir takım yeni bestelerden ve bazı standart yorumlarından oluşuyordu.

 

2003 yılı piyanist için bir çeşit altın yıl oldu. Yılın En iyi Caz Müzisyeni ödülünün yanına Fransa da bir kaç ödülü daha kattı. Daha önceleri ise, yani 1997’de Cassandra Wilson ile kaydettiği “Rendezvous” albümü ve Dee dee Bridgewater, Jimmy Scott, Betty Carter gibi majör vokalistlerle benzer çalışmaları ardı ardına yaptı. Bu anlamda büyük seslerle çok iyi bir işbirliği ve duygusal benzeşme içinde olduğu da ortaya çıkıyordu. Ardından Ray Brown ve Art Taylor gibi devlerle çaldı. New York’un en prestijli salon ve klüplerinde piyanosunun başındaydı.

 

Henüz kırklı yaşlarının başındaki bu etkileyici -halen- genç müzisyen başarılacak ne varsa son yirmi yılda hepsini kariyerine katıp durdu. Cazseverlere son notumuz olsun, önümüzdeki bir hafta boyunca üç büyük kentimizde de izleme fırsatımız olacak Jacky Terrasson öylesine geçip gitmeyecek, tüm bu başarılarla dolu kariyerinin hakkını son notasına kadar nasıl verdiğini de hepimize gösterecek, damağımızda hoş ve lezzetli bir tad bırakarak İsviçre ye, bir başka büyük usta Ron Carter’la birlikte çalmaya gidecek.

 

İyisi mi fırsat ayağımıza kadar gelmişken son yirmi yılın en etkileyici piyanistlerinden birini izleme / dinleme şansını kaçırmayalım.

 

JACKY TERRASSON HANGİ TARİHLERDE NEREDE ÇALACAK:

 

Tarih: 15 Ocak 2010, Cuma
Yer: Ankara, Fransız Konsolosluğu
Saat: 20.00

 

Tarih: 17 Ocak 2010, Pazar
Yer: Ankara, Bilkent Konser Salonu
Saat: 19.00

 

Tarih: 18 Ocak 2010, Pazartesi
Yer: İzmir, Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi, Küçük Salon
Saat: 20.00

 

Tarih: 21 Ocak 2010, Perşembe
Yer: İstanbul, The Seed, Sakıp Sabancı Müzesi, Emirgan
Saat: 20.00

 

Cazkolik.com / 13 Ocak 2010, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.