Caz dünyamızın yeni grubu Swing Berries "Bye Bye Blackbird" teklisiyle caza merhaba diyor

Caz dünyamızın yeni grubu Swing Berries "Bye Bye Blackbird" teklisiyle caza merhaba diyor

Gitarist Seher Gül ile vokalist Şenay Ocak'ın hayata geçirdiği yeni caz grubu Swing Berries caz dünyasının yıllardır yakından tanıyıp takip ettiği müzisyenlerden oluşuyor.

 

Adını, 1930’ların Dixieland tarzından alan Swing Berries'in mikrofonunda caz sahnelerinde adını sıkça duyduğumuz, sesi ve nostaljik yorumlarıyla beğeni toplayan ve Cazkolik'te yazılarını heyecanla okuduğumuz arkadaşımız Şenay Ocak, gitarda ise, yer aldığı kadın grupları ve caz projeleriyle tanıdığımız, ülkemizin nadir kadın gitaristlerinden Seher Gül ve klarnetteki göz alıcı yeteneğiyle öne çıkan Ozan Akarsu bulunuyor.

 

 

Swing Berries ilk kaydını ünlü caz klasiği "Bye Bye Blackbird" ile yaptı

 

 

 

Grubun bu parçayı seçmesinin nedeni, hem yapacakları müziğin dönemiyle uyumlu olması, hem de grubun gitaristi Seher Gül ve vokalist Şenay Ocak’ın şarkıya dair güzel bir ortak anılarının olması...

 

Bu anıyı Şenay Ocak’ın gözünden anlatırsak eğer; Gül ile Ocak Amerikan Büyükelçiliği’nin 2015 yılında Kapadokya’da düzenlediği ve eğitmen olarak caz ustaları Dave Allen, Sibel Köse ve Cem Aksel’in yer aldığı Klasik Keyifler isimli caz atölyesinde ikili tanışmasıyla başlıyor. O sıra henüz bir caz dinleyicisi olan Şenay Ocak’ın elinde atölyedeki performanslar esnasında söyleyecek bir şarkı olmayınca ona bu şarkı veriliyor. Parçayı seslendirmek için endişeli ve acemi olan Ocak, atölyenin sonunda Seher Gül’ün desteği ve sevgisiyle şarkıyı iyice çalışmış, rahatlamış ve Kapadokya'nın büyülü atmosferinde söylemeye başlarken aynı zamanda ikili paha biçilmez bir dostluk kazanmış. Swing Berries’in logosunda yer alan iki retro kadın figürü bu hikâyeyi sembolize ediyor.

 

 

"Bye Bye Blackbird" şarkısının hikâyesi

 

 

Caz dünyasının yakından tanıdığı bu ünlü klasik şarkının gerçek tarihi I. Dünya Savaşı sırasında bestelenmesiyle başlasa da popüler olması II. Dünya Savaşı sonrasına denk geliyor.

 

O günlerde, savaşta sağ kalarak eve dönen askerler bu şarkıyı marş olarak söylüyor. Şarkının sözleri veda ve hüzün içermesine rağmen mutluluk duygusuyla seslendirilmesinin nedeni bu olarak görülüyor.

 

Şarkının hikâyesini konserlerinde sıklıkla dinleyiciye anlatan Şenay Ocak; "balad söylemeyi hep sevmişimdir, şarkı sözlerine ilk baktığımda 'neden yavaş söylemiyoruz' dedim, ancak hikâye bambaşka bir temayı vurguluyordu ve ben de o temadan kendime ders çıkardım; hayatta her veda acıklı değildir, bazen vedalar mutlu yeni başlangıçlar getirir" farkındalığını bu şarkıyla öğrendim diye açıklıyor duygularını.

 

İşte, Kapadokya’da başladıkları günden sekiz yıl sonra kaydettikleri bu single ile caz dünyasına merhaba diyen Swing Berries bundan böyle yola Amerikan caz standartları, modern şarkılar, Türkçe sözlü swing aranjmanları ve bestelerle devam edeceklerini duyuruyor.

 

 

Grup üyelerinin kısa özgeçmişi

 

 

Grubun gitaristi Seher Gül caz yüksek lisansı yapmış bir müzisyen ve müzik öğretmeni. Sezen Aksu, Bora Uslusoy, Gökçe, MADAM gibi ünlü isim ve gruplarla çalışmış. Ozan Akarsu, Ege Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Türk Müziği Bölümü mezunu, caz yüksek lisansı yapan, saksofon ve klarnet çalarak eğitim hayatını ve projelerini Türkiye ve yurtdışında sürdüren bir sanatçı. Şenay Ocak Ankara ve İstanbul başta olmak üzere cazın önde gelen isimleriyle yaptığı çalışmalarla, caz hakkındaki akademik araştırmaları ve Cazkolik'ti kaleme aldığı yazılarıyla sahne hayatını yurtiçi ve dışında sürdürüyor.

 

Swing Berries'in ilk çalışması olan "Bye Bye Blackbird"ün kaydı E.S. Music Production stüdyosunda yapıldı. Mix, mastering ve kaydın müzisyen Emre Şen tarafından gerçekleştirildiği single E.S. Müzik etiketiyle yayınlandı.

 

"Bye Bye Blackbird" ile bundan böyle konserlerde, canlı performanslarda, klüplerde çok sık karşılacağımız Swing Berries caz hayatımızın yeni rengi olacak.

 

"Bye Bye Blackbird" Youtube ve tüm dijital platformlarda yayında.

 

Cazkolik.com / 25 Ağustos 2023. Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.