Caz sadece caz değildir, her şeydir! "Caz Dinlemek İstiyorum" seminerlerinde sondan ikinci duraktayız. 1980-90 ve 2 binlerde!

Caz sadece caz değildir, her şeydir! "Caz Dinlemek İstiyorum" seminerlerinde sondan ikinci duraktayız. 1980-90 ve 2 binlerde!

"Caz Dinlemek İstiyorum" seminerine giriş ücretsizdir.


Kadıköy Belediyesi himayesinde, Yeldeğirmeni Sanat`ta ocak ayında Murat Beşer, Alper Maral ve Feridun Ertaşkan`la başladığımız büyük caz tarihi yolculuğunun sondan bir önceki adımına geldik. Uzun, zevkli ve cazseverlerin yoğun ilgi gösterdiği bir caz yolculuğu oldu. 9 ve 23 mayıs salı günleri gerçekleşecek son iki seminerle yolculuğun bu yılki bölümünü tamamlayacağız. 1900`lerin başından itibaren çıktığımız yolculuk 9 mayıs salı günü saat 19:00`da 1980`ler, `90`lar ve ikibinlere uzanarak 23 mayıs akşamı Türkiye caz yolculuğu özel semineriyle sona erecek.

* * *

1960`lara kadar gelen yolculuk çoğumuzun hayatta olmadığı, uzak anılar gibi gelen yıllardı, 9 mayıs akşamı konuşacağımız 1980 ve sonrası ise çoğumuzun tanık olduğu, albümlerini aldığı, konserleri izlediği, dergi sayfaları, gazete köşelerinde haberleri okuduğu, zamanın ruhuna dönük değişimleri an be an yaşadığı yıllar oldu. Bir anlamda, seksenler ve sonrası biz cazseverlerin de tarihi. Şimdi, bu yıllara bakmanın zamanı geldi.

* * *

1980 sonrası cazda artık stilsizliğe yönelen bir müziğe tanık oluruz. Tarzlar ve türler aşılmaya, sınırlar kaldırılmaya başlanmış, eklektik, karma bir tür ortaya çıkmıştır. Cazın doğduğu yıllardan beri gelen tarzların tamamı kullanılmaya açık bir seçenek olduğu gibi caz harici tüm müzikal tavırlar da kullanılabilir bir dönemdir 1980`ler ve devamı. Tabii bunun yanında yeni bir dünya, yeni nesiller ve yeni bakış açıları caz müziğin her daim değişen yüzünü tanımlamaya çalışır. Biz de 9 mayıs salı akşamı bu yolculuğun tanığı olmaya çalışacağız. Her seminerde olduğu gibi "Caz sadece caz değildir, herşeydir" diyerek bu tarihlerin paralelinde gelişen hayatın belirgin başlıklarına bakacağız. Yine Alper Maral piyano başında olacak, örnekler çalacak ve anlatacak, yine Murat Beşer caz tarihinden, sosyolojisinden, gelişiminden söz edecek, örnekler verecek, yine Feridun Ertaşkan dönemlerin akışını tarihin perspektifinden anlatmaya çalışacak ve çoğumuzun bildiği, yaşadığı günlerin genel bir fotoğrafını çekmeye çalışacağız. Her zaman olduğu gibi 9 mayıs salı akşamı sizler de bu yolculukta yanımızda olun. O yılları birlikte yeniden yaşayalım, sadece caz tarihini değil, kendi geçmişimizi de hatırlayalım.

Cazkolik.com / 05 Mayıs 2017, Cuma

Kaydet

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.