Cazın 'Küçük Kuş'undan caz tarihinin en şık, en duygulu veda mektubu; 'Love Letter'

Cazın 'Küçük Kuş'undan caz tarihinin en şık, en duygulu veda mektubu; 'Love Letter'

Son günlerin önemli albüm haberi Jimmy Heath'ten geldi. Heath kardeşlerin geçtiğimiz Ocak ayında 93 yaşında ölen caz efsanesi adeta caz tarihine ve kendi geçmişine aşk dolu bir mektupla veda etmiş oldu.

 

Tamamı sıcak melodilerden, duygulu baladlardan oluşan albümde Heath, Billie Holiday, Dizzy Gillespie ve Kenny Dorham gibi kuşağının büyük isimlerinin bestelerini seslendirirken stüdyoda kendisine Wynton Marsalis, Gregory Porter, Cecile McLorint Salvant, Russel Malone, Kenny Barron gibi etkileyici isimler eşlik etmiş.

 

Profesyonel müziğe 1949 yılında, yani tam 71 yıl önce başlayan cazın 'Little Bird' lakaplı sanatçısı Heath uğrunda bir ömür verdiği müziğe ve caza dair etkileyici bir veda kaydetmiş oldu.

 

"Love Letter" albümünün prodüktörlüğünü Carol Friedman ve Brian Bacchus yaptı. İki prodüktör yaptığı açıklamada 'Jimmy çalmadan önce şarkı sözlerini mutlaka bilmek isterdi' diye hatırlatıyor. 'Bu özel hassasiyet kuşkusuz sounduna katkıda bulunuyordu. Baladları sevmesinin nedeni buydu' diyordu.

 

Jimmy Heath'in ölümünden önce kaydettiği "Love Letter" isimli son albümü bir caz sanatçısının en şık vedası olarak tarihe geçmiş oldu.

 

Albümün tamamı güzel ve sıcak yorumlarla dolu ama en sonda yer alan eşsiz güzellikteki "Don't Explain"i ayrı dikkatle dinlemenizi öneririz. Tüm bu icralar dinleyenin aklına Akif'in şiirindeki mısraları getiriyor;

 

Toprakta gezen gölgeme toprak çekilince,
Günler şu heyûlâyı da er geç silecektir
Rahmetle anılmak, ebediyyet budur amma,
Sessiz yaşadım, kim beni, nerden bilecektir?

 

Cazseverle elbette Jimmy Heath ustayı iyi bilecek, iyi hatırlayacaktır.

 

Cazkolik.com / 17 Temmuz 2020, Cuma

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.