Günlük koşturmanın içinde işlevsel, güzel bir albüm önerimiz var

Günlük koşturmanın içinde işlevsel, güzel bir albüm önerimiz var

Günlük koşturmanın içinde işlevsel olabilecek müziklere dair güzel bir albüm önerimiz var. Sabah işe giderken, metroda, otobüste, arabada, yolda yürürken veya çalışırken... Hayatın her anında.

 

Genç kuşağın virtüöz kemancısı Èlia Bastida ile tenor saksofonun usta virtüözü Scott Hamilton'ı buluşturan albümün tutkalı İspanyol basçı Joan Chamorro Trio.

 

İspanyolların usta müzisyeni Chamorro'nun kurduğu üçlünün iki soliste eşlik ettiği albüm "Èlia Bastida Meets Scott Hamilton and Joan Chamorro Trio" adını taşıyor. Yani, albümün öyle sofistike bir ismi yok ama müziği günü kurtaran cinsten.

 

Cazda iyi keman sanatçısı bulmak çölde su bulmak gibidir. Keman eğitimi alanların çoğu klasik üzerine yoğunlaşmayı tercih ediyor, hoş, cazda yeterli icra alanı bulacakları şüpheli zaten.

 

Èlia Bastida klasik eğitimli ama icra alanını caz, folk, manuş müzikler üzerine belirlemiş.

 

Scott Hamilton ise tenor saksofonun yaşayan en iyi virtüözlerinden biri. Dexter Gordon, Ben Webster tipi bir solistliğin günümüzdeki hali.

 

Amerikan taşra soundunu anımsatan manuş keman üzerinde Hamilton'ın tenor sörfü arkalarına güvenilir bir üçlü alınca dinlemesi hoş, usta işi bir kayda dönüşmüş.

 

Toplam 14 parçanın yer aldığı albümün repertuvar ağırlığı caz klasikleri üzerine ama latin isimli şarkılar da var. Bir saat 14 dakikalık albümde vokal yok ama insanı yormadan, tam bir yolculuk eşlikli sürede zevkle dinlenecek müzikler bunlar.

 

Cazkolik.com / 24 Ocak 2022, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.