Hem eski, hem ilk kez dinleyeceğimiz böyle bir albüm nadir bir keşiftir

Hem eski, hem ilk kez dinleyeceğimiz böyle bir albüm nadir bir keşiftir

2005 yılında 67 yaşında ölen caz davulcusu Roy Brooks'un 1970 yılında gerekleştirdiği kaydın ilk kez yayınlanması caz dünyası için bu sene öne çıkan haberlerden biri oldu.

 

Bugün, adı az bilinen bir isim olsa da Roy Brooks'un 50 yıllık bu kaydı 'döneminin müzikal ve politik etkilerini gözler önüne sürüyor' diyor The New Yorker'daki haberinde Richard Brody.

 

Charles Mingus ve Dexter Gordon gibi efsanelerle aynı sahneyi paylaşırken bir yandan kurduğu gruplarla farklı ve yaratıcı projeler geliştiren Brooks adı öne çıkan biri olmaya başladığı yetmişli yıllarda bu kez yaşadığı mental sorunlar nedeniyle gerilemek durumunda kaldı ve 2005 yılında hayata veda etti.

 

Oysa, caz tarihini iyi bilen çoğu yazarın belirttiği gibi, adının az biliniyor olmasıyla üstün sanatı açık tezat kabul edilir.

 

Bu talihsiz sanatçıya dair zaten az haber çıkar ve ismi anılmazken geçtiğimiz ay 2 CD set halinde 1970 yılı canlı klüp kaydının yayınlanması günümüz genç cazseverleri için emsalsiz bir keşif olacaktır.

 

Quintet formatındaki "Undrstanding" albümü trompet, tenor saksofon, piyano, bas ve davuldan oluşan klasik bir formata sahip.

 

Baltimor'daki Left Bank Jazz Society isimli mekânda canlı kaydedilen albüme ev sahipliği yapan klüp o yıllarda coşkulu caz dinleyicisiyle tanınıyordu. Zaten bu coşkuyu kayda yansıyan seslerden farkedeceksiniz.

 

Post bop cazın sınırlarını zorlayan Roy Brooks özellikle parçaların sıradışı uzunluğuyla cazın ticari formatlarına kahramanca karşı koyuyor.

 

 

Roy Brooks'un "Understanding" albümü kadrosuyla da dikkat çekiyor

 

 

Trompette büyük bir efsane Woody Shaw, tenor saksofonda bugün 83 yaşında olan Carlos Garnett -ki Jazz Messengers, Mingus ve Miles gibi isimlerle çalmış bir sanatçıdır-, yakın geçmişte hayatını kaybeden piyanist Harold Mabern ve kontrbas efsanesi Cecil McBee bu sıradışı albümün kahramanları arasında yer alıyor.

 

Toplam 7 parçadan oluşan çift CD'li albümde 26 saniyelik intro anons ve en sonda yer alan dört dakikalık final parçasının dışında tüm parçalar 20 dakikanın üzerinde uzunluğa sahip. Hatta "Taurus Woman" 32 dakikanın üzerinde.

 

Brooks'un zaman zaman Elvin Jones'un kaba enerjisini anımsatan davul gürlemeleri, Shaw'un görkemli ve öfkeli trompeti, cüretkar ritmlerin hızlı ikililerle içiçe geçen kaynaşmaları bitmek bilmeyen sololarla bugün ve -çoğu zaman caz tarihinde de- örneğine az rastlanan bir müziğe dönüşüyor.

 

Caz dünyasında her zaman yeni albümler çıkacak, tanıdık eski albümleri de sık sık dinleyeceğiz ama hem eski olup hem ilk kez dinleyeceğimiz böyle bir albüm az rastlanan nadir bir kayıttır.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 18 Ağustos 2021, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.