Caz dinlemenin 43 yıldır değişmeyen tadı; Yellowjackets PSM'de cazda

Caz dinlemenin 43 yıldır değişmeyen tadı; Yellowjackets PSM'de cazda

1990'ların büyük konserlerini hatırlayan, dahası o konserlere gidenler dünyaca ünlü toplulukların seyirciyi kuşatan 'aura'nın farkını bilir. Özellikle küresel starların stad konserleri yıla damga etkinliklerdir. O konserlerin hatıraları sadece fotoğraflarda kalmaz uzun yıllara yayılır, babadan oğula, anneden kızına kuşaklarca anlatılır.

 

Artık böyle topluluklar kalmadı diyorsanız sizi haksız çıkaracak bir isim vereceğiz, sır değil, herkes biliyor;

 

Yellowjackets Zorlu PSM'ye geliyor

 

10 Mayıs akşamı Zorlu PSM Turkcell sahnesinde izleyeceğimiz, seksenlerin önde gelen crossover caz grubu Yellowjackets Funk ve R'n'B ritimlerini güçlü bir post-bop ve füzyonla harmanlayarak başarıyı yakaladı. Kırk yılı aşan süredir topluluk ruhunu sürdürmeyi başaran Yellowjackets cazın yaşayan en uzun soluklu süper gruplarının başında geliyor.

 

Gitar yıldızı Robben Ford'un da kurucularından olduğu (Ford 1983'te gruptan ayrıldı) Yellowjackets müziğiyle 1980'lerin başında fırtına gibi öne çıktı ve Spyro Gyra, Rippingtons, Special EFX gibi gruplarla birlikte daha sonra bir kısım müzisyenin Smooth Jazz diyeceği yeni bir soundun yaygınlaşmasını, bop kökenli caz dinleyicisi dışında geniş bir pop ve rock dinleyicisinin de seveceği yeni bir füzyon müziğinin üretilmesinin önde gelen aktörü oldu. Hatta, en önde gelen demek lazım o yıllardan günümüzü kalan topluluklar arasında bugün sadece Yellowjackets ayakta kalmaya devam ediyor.

 

 

 

Yellowjackets ilk yıllardan itibaren caz ödüllerinin gediklisi oldu

 

 

Ticari başarılarına ek olarak topluluk 1986 yılında "Shades" albümünden Paulinho DaCosta'lı "And You Know That" parçası ile R'n'B "Enstrümental Performans" alanında Grammy ve 1989'da "Jazz Fusion Performance" dalında yine Grammy gibi ödülü aldı.

 

Grubun 'crossover' cazibesini doğaçlama mükemmelliğiyle dengeleme yeteneği zaman içinde gelişti ve 1991'de çıkan "Greenhouse" albümünde çıkış yapan saksafoncu Bob Mintzer ile gitarist Mike Stern de dahil olmak üzere aynı ikili grubun stüdyo albümü "Lifecycle"da yer aldı. O sene grubun diğer üyeleri arasında efsane topluluk Weather Report'un davulcusu Peter Erskine, davulcu Marcus Baylor ve 2013'de "A Rise in the Road" için gruba katılan ancak 2016'nın "Cohearence" abümünden sonra ayrılan basçı Jaco Pastorius'un oğlu basçı Felix Pastorius da yer aldı.

 

Brezilyalı caz şarkıcısı Luciana Souza grupla 2018'in beğenilen albümlerinden "Raising Our Voice"da grupla işbirliği yaptı. Yellowjackets aynı işbirliği ruhuyla 2020'nin "Jackets XL" isimli albümünü kaydetmek için Avrupanın ünlü WDR Big Band orkestrası ile çalıştı.

 

 

Yellowjackets'ın erken dönem albümleri; (Solda) "Yellowjackets" (1981), (sağda) "Mirage A Trois" (1983)

 

 

En başa dönersek

 

 

1979 tarihli "The Inside Story" albümünü kaydederken, eski L.A. Express gitaristi Robben Ford, klavyeci Russell Ferrante, elektrik basçı Jimmy Haslip ve davulcu Ricky Lawson'dan oluşan bir 'back group' kurdu. Grup, müzik eddüstrisinin kudretli firması Warner Bros.'un yapımcısı Tommy LiPuma'nın dikkatini çekti ve yapımcı LiPuma onlarla bir sözleşme imzalayarak grubun Yellowjackets isimli yeni bir topluluğa dönüşmelerine öncülük etti. Grup, Robben Ford ile 1981'de "Yellowjackets", 1983'te "Mirage a Trois" olmak üzere iki albüm çıkardı. Bu albümlerin ikincisi 1984'te "En İyi Caz Füzyon Performansı" dalında Grammy adaylığı kazandı.

 

1983 yılında Ford'un ayrılmasıyla Yellowjackets gruba alto saksafoncu Marc Russo'yu ekledi ve yine Warner Bros'la sözleşeme imzaladı. Russo'nun kırılgan ve duygulu sesiyle güçlenen topluluk, 1985'te "Samurai Samba" ve 1986'da "Shades" gibi albümlerle daha R'n'B odaklı bir müzikle yoluna devam etti. 32 hafta boyunca "Billboard En İyi Caz Albümü" listesinde dört numaraya kadar yükseldi. Aynı albümde, "R'n'B Instrumental Performance" dalında Grammy ödülünü kazanan "And You Know That" parçası da vardı.

 

 

Hayran kitlesini giderek büyüten Yellowjackets 1987 yılında aralarında davulcu William Kennedy'li "Four Corners" ve ayrıca Weather Report'un perküsyoncusu Alex Acuña'nın da bulunduğu bir dizi önemli albüm yayınladı. Albüm, Grammy Ödülleri'nde "En İyi Caz Füzyon Performansı" dalında aday gösterildi. Grubun devamı olan 1988'deki Politics de iyi bir performans sergiledi ve yine "En İyi Caz Füzyon Performansı" dalında Grammy adaylığı kazandı.

 

1990'da saksafoncu Bob Mintzer bu kez Russo'nun yerine gruba konuk oldu. 1991'de Billboard'un "En İyi Çağdaş Caz Albümleri" listesinde bir numaraya ulaşan "Greenhouse" ile Mintzer yeniden çıkış yaptı. Sanatçı, 1992'de Billboard'un "En İyi Çağdaş Caz Albümleri" listesinde üç numaraya kadar yükselen ve "En İyi Çağdaş Caz Kaydı" dalında Grammy adayı olan "Like a River"da ise gruba konuk olarak değil tam zamanlı asli üyesi olarak katıldı.

 

 

Fotoğraflarla Yellowjackets tarihi

 

Yeni bir müzik firmasıyla yeni bir dönem

 

Yellowjackets ilk Warner bros dönemi sonrası çalışmalarını GRP firması ile yürütmüştü ama 1993 yılında yayınlanan "Run for Your Life albümüyle GRP dnemi tamamalanmış oldu. Yellowjackets yeniden Warner Bros. firmasına geri döner dönmez Bobby McFerrin'in konuk olduğu "Dreamland" albümüyle yeni bir başlangıcın kapısını aralamış oldu. Bu albümü 1997 yılında "Blue Hats", 1998'de şarkıcı Kurt Elling, Brenda Russell ve Jonathan Butler'ın olduğu "Club Nocturne" isimli iki albüm izledi. Bu çalışmaları takiben Yellowjackets 2002'de iki CD'li canlı kayıt "Mint Jam on Heads Up" albümünü yayınladı ve bu albümde davulcu Marcus Baylor da ilk çıkışını gerçekleştirmiş oldu.

 

2003 yılında Yellowjackets, Billboard'un "En İyi Caz Albümleri" listesinde 15 numaraya ulaşan "Times Squared" ile stüdyo kayıtlarına geri döndü. Üç yıl sonra ise canlı kayıt albümleri "Twenty Five"ın çıkmasıyla grup 25. yıldönümünü kutladı. Bir sonraki stüdyo albümü "Lifecycle" ise 2008 yılında yayınlandı ve ünlü caz füzyon gitaristi Mike Stern bir kez daha gruba konuk olarak katıldı.

 

 

30. yılda yeni kutlamalar

 

2011 yılında ise ünlü topluluk Mack Avenue firmasından çıkan "Timeline" albümüyle 30. yılını kutladı ve bu albüm Billboard'un "En İyi Caz Albümleri" listesinde beş numaraya kadar yükselerek Grammy'lerin "En İyi Enstrümantal Caz Albümü" dalında aday gösterildi.

 

Grup iki yıl sonra bu kez kurucu kadrodan basçı Haslip olmadan çıkaran ilk albüm "A Rise in the Road"u yayınladı. Haslip'in yerini, efsanevi basçı Jaco Pastorius'un oğlu Felix Pastorius almıştı. O dönem genç trompetçi Ambrose Akinmusire de üç parçaya konuk oldu. Daha sonra ise ayrılan Pastorius'un yerini şimdiki basçıları Dane aldı.

 

Cazkolik.com / 17 Nisan 2022, Pazar

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.