Akbank Caz Festivali`nin "Kampüste Caz" konserleri turnesinde yola bu yıl Alp Ersönmez çıkıyor.

Akbank Caz Festivali`nin "Kampüste Caz" konserleri turnesinde yola bu yıl Alp Ersönmez çıkıyor.

Son bir kaç yıldır Akbank Caz Festival`lerinin Anadolu üniversitelerine taşınan farklı yüzü "Kampüste Caz" konserleri Akbank Caz`ın festival bünyesinde yürüttüğü en güçlü kavramlardan biri. Cazkolik olarak internet sayesinde sadece belli başlı şehirlerdeki cazseverler tarafından değil, ülkenin hatta dünyanın dört bir yanından takip edilen caz portalı ve düzenli olarak bu şehirlerdeki okurlarımızla ilişki içinde olduğumuz için şehirlerindeki caz konserlerinin azlığından ne denli yakındıklarını biliyoruz. Tüm caz müzisyenleri de kuşkusuz yılda en az bir kez Anadolu turnesine çıkıp 8-10 şehirde konser vermek ister ama işin gerçekçi yanı bize öyle veriler vermiyor maalesef. Akbank Caz gibi kurumsal yapılar işte tam da bu noktada "Kampüste Caz" konserleriyle çok önemli bir işlevi yerine getiriyorlar. Keşke bunu bir kaç büyük caz sponsoru da geleneksel hale getirse. Umarız zamanla bu dileğimiz de yerine gelir. Ama önce gelin bu yılın Kampüste Caz konserlerine bakalım. Bu yıl turne yollarına Alp Ersönmez, Engin Recepoğulları, Can Çankaya ve Ediz Hafızoğulları düşüyor. Biz de Alp Ersönmez ile buluşup konserleri ve daha bir çok şeyi konuştuk.

Alp Ersönmez: "Asık suratlı ve didaktik bir müzik

çalmıyoruz ama her müzik gibi saygı görmeyi

bekliyoruz ve göreceğimize de inanıyoruz. Bir de

üstüne sevilirse müziğimiz, değmeyin

keyfimize..."

Cazkolik: Alp Bey merhaba, geçen yıl Selen Gülün ve Sarp Maden`in gerçekleştirdiği Kampüste caz konserlerinde bu sene üniversite öğrencileri sizi izleyecek, bu proje sizin açınızdan nasıl gelişti öncelikle bunu öğrenebilir miyiz?

Alp Ersönmez: Kampüste cazın ilk senesinde İstanbul Sesssions olarak yer almıştık. Bu yıl çıkan albümüm "Yazısız" ile birlikte kendi bestelerimi çaldığım daha çok konser veriyorum. Festival karar vericileri de "Yazısız" ekibini bu turneye uygun görmüşler. Heyecanlıyız...

Cazkolik: Peki, sizin üniversite öğrencileri ile doğal bir yakınlığınız var, hem genç bir müzisyen  de popüler bir isimsiniz, bu açıdan, kampüs konserleri sizin için ayrı bir zevk olacak sanırım, ne dersiniz?

Alp Ersönmez: Gençler arasında caz her gün daha çok dinleniyor. Bu çok mutluluk verici bir durum. Üstelik onların konsere gelmesindense, konserin onlara gelmesi de onlar açısından üşengeçliklerini ve maddi kaygılarını geri plana itecektir. Asık suratlı ve didaktik bir müzik çalmıyoruz ama her müzik gibi saygı görmeyi bekliyoruz ve göreceğimize inanıyoruz. Bir de üstüne sevilirse müziğimiz, değmeyin keyfimize.

Cazkolik: Kuşkusuz, peki, Kampüs konserlerinde izleyenleri neler bekliyor olacak, kimlerle çalacaksınız, neler çalacaksınız, sürpriz konuklar olacak mı? Tüm bu detaylar hakkında bilgi alabilir miyiz?

Alp Ersönmez: Albümüm "Yazısız"dan ve yeni Elektrocaz projem -aynı zamanda ikinci albümüm olacak olan- "Cereyanlı"dan parçalar çalacağız. İstanbul Sessions`la ve Quartet Muartet`le çaldığımız bestelerden bazıları da olacak bunların yanında. Benimle beraber saksofonda Engin Recepoğulları, piyanoda Can Çankaya, davulda Ediz Hafızoğlu sahnede olacaklar. Sürpriz konuğumuz yok ama belki parçaların hikayeleri anlatabilirim konserlerde.

Cazkolik: Sizin üniversite döneminiz henüz çok gerilerde kalmış değil, üniversite hayatının, oradaki arkadaşlıkların hayatınıza neler kattığından söz edebilir miyiz? Bu dönemin gelecekteki hayatı tümden etkilediğini hepimiz yaşadık biliyoruz di mi?

Alp Ersönmez: İlk üniversitem 9 Eylül İşletme idi. Oradan mezun olana kadar İzmir`deki tüm klüplerde çaldım. Çok ağır bir okul olmadığı için bu rahatlığım vardı ama İzmir`deki müzik ortamı beni beslemediği için, askerdeyken üniversite sınavına girip Bilgi Üniversitesi Caz Bölümü`ne girdim Oradayken mesleğim açısından çok daha doyurucu ve fikir açıcı insanlarla tanıştığımı, çaldığımı ve hala da onarla görüşerek müzik yaptığımı veya müzik konuştuğumu söylemek isterim. Her ortamda olduğu gibi üniversitelerde kurulan arkadaşlıklardan ve iş ilişkilerinden de zamanla geriye gerçekten sağlam olanlan kalıyor.

Cazkolik: Peki, nerelerde çalacaksınız? Buradan duyurmuş olalım!

Alp Ersönmez: 17 Ekim Galatasaray, 24 Ekim Eskişehir Anadolu, 25 Ekim ODTÜ, 26 Ekim Trabzon Karadeniz Teknik, 27 Ekim Erzurum Atatürk, 28 Ekim Van 100. Yıl, 31 Ekim Adana Çukurova, 1 Kasım Kayseri Erciyes, 2 Kasım Konya Selçuk, 3 Kasım Bursa Uludağ Üniversiteleri`nde çalıyoruz.

Cazkolik: Kampüste caz çok önemli bir kavram, hem müziğin doğrudan paylaşımı, hem de gençlerin caz müzikle tanışmaları, o müziği solumaları açısından, siz üniversite ve üniversiteli ile caz müziğin ilişkisi bakımından neler söyleyebilirsiniz?

Alp Ersönmez: Üniversiteler ideal dünyada sormayı, sorgulamayı, öğrenmeyi ve çözümlemeyi bir sistem olarak zihinlere oturtarak, topluma işini bilen, üretken insanlar yetiştiren kurumlar olmalı. Bu tabii mümkün değil. Eğitim sistemimizin eleştirilecek çok noktası var. Buna bir de her yönden siyasal, ekonomik ve toplumsal etkiler de eklenince, üniversiteler sahip olması gereken ağırlığa ve saygınlığa sahip olamıyorlar. Ancak yine de bireysel olarak kendini yetiştiren ve merakını, yeteneğini iyi yönlendirebilen gençler, imkanları en kısıtlı üniversitelerde bile kendilerini dış dünyaya açacak fırsatları buluyorlar. Biz, işte o arkadaşlara ulaşmaya çalışıyoruz. Düşünmeyen, üretmeyen ve sormayan insanın bizim müziğimizden alacağı hiç bir şey olamaz. Duvarında ne kadar diploma asılı olduğu farketmez.

Cazkolik: Bizim de katıldığımız sözler bunlar, peki başka bir konuya geçelim, son albümünüz Yazısız`dan bu yana epey zaman geçti, söyleşi fırsatı bulmuşken Yazısız nasıl bir süreç yaşadı bunu da soralım size?

Alp Ersönmez: Çok da zaman geçmedi gerçekte; Albüm Şubatta çıktı. Uzun zamana yayılan bir süreçti "Yazısız". Londra`da yaşadığım için Türkiye`ye az gelip gidebiliyordum ve geldiğim zamanlarda da beraber çaldığım arkadaşlarımın uygun zamanlarını bulmakta zorlanıyordum. Kayıtlarımızı yapan Tanju Duru`nun vefatıyla da albümü kaydetmeyi bıraktım. Olduğu halini toparlayıp çıkarttık.

Cazkolik: Peki, son soru olsun, önümüzdeki dönem sizinle ilgili yeni haberleri, konserler olabilir, yeni albüm olabilir, farklı albümler de misafir müzisyenlikler olabilir, okurumuza önümüzdeki dönem etkinliklerinizi özetleyebilir misiniz?

Alp Ersönmez: Seneye albümünü çıkartacağımız Elektrocaz projem "Cereyanlı" ile Otto Tünel`de Kasımda başlayarak iki haftada bir çarşambaları çalıyoruz. Bu oldukça dans ve eğlenceye yönelik bir grup. İstanbul Sessions`ın yeni albümü "Night Rider" Ekim içinde çıkıyor. Kangroove`da Kasımda stüdyoya girip bir single için çalışacak, aynı zamanda Tarkan ve Nil ile de konserlerimiz sürüyor.

Cazkolik.com / 10 Ekim 2011, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.