Cazın dans hali Lindy Hop çılgınlığı İzmir`i de sardı. Ceren Erdur söyleşisi yayında.

Cazın dans hali Lindy Hop çılgınlığı İzmir`i de sardı. Ceren Erdur söyleşisi yayında.

Bu aslında bir yanıyla İzmir öyküsüdür...

Cazkolik olarak iki-üç yıl önceye kadar İzmir`de harika üç genç kızdan oluşan bir Cazkolik İzmir grubumuz vardı. Başta caz festivalleri İzmir`in caz gündemini röportajları, konser izlenimleriyle hayli canlandırdılar ama her güzel şey gibi, okullar bitti, hayat telaşı baskın geldi. O üç güzel İzmirli arkadaşımız; Beliz Hazan, Ceren Erdur ve Yasemin Seymenoğlu her ne kadar hepimiz gibi kendi hayat izlerini takip ediyor olsa da hala Cazkolik`in birer parçası olmaya devam ediyor.

Gelelim üst başlığa... Biri size İzmirli olmak nedir diye sorarsa hemen bu fotoğrafları gösterin. Türkiye`nin kalanından niye farklı bir şehir size doğrudan anlatır. Lindy Hop İstanbul`da da var, hatta ilk İstanbul`da başladı ve sevgili Ceren Lindy Hop fırtınasını İstanbul ve Türkiye`de başlatan Banu Birecikligil ile Cazkolik için özel bir söyleşi de yaptı 25. Akbank Caz Festivali kapsamında ama İzmir`de Lindy Hop fırtınası bir başka esiyor... Bu söyleşiyi okuyan İzmirli dostlarımız dilerse hemen İzmir Lindy Hop Derneği ile temasa geçsin neo-swing coşkusunun ortağı olsun.

Cazkolik.com


Bir süredir Cazkolik’te İzmir röportajlarına devam edemesem de bu cazın hayatımda olmadığı anlamına gelmiyor. Bir yıl önce kurulan İzmir Lindy Hop Derneği ile caz müziği eşiliğinde dans ederek, caz aktivitelerine katılarak farklı bir boyutta caz etkinlikleri devam ediyor. Bu dansa gönül veren ve gönüllü olarak yaymaya çalışan güzel insanlarla bir arada olmak çok keyif verici. Bu güzel aileden biraz olsun sizlere de bahsetmek amacıyla İzmir Lindy Hop Derneği’nden Besime Bakiler ile Cazkolik okurları için birazdan okuyacağınız bu röportajı yaptım.

Ceren Erdur


Lindy Hop çılgınlığı İzmir`de...

Ceren Erdur: Neden Lindy Hop? Bu isim nereden gelmiş?

Besime Bakiler: 1927’de Charles Lindhberg (nam-ı diğer Lucky Lindy) dünya tarihinde ilk kez Atlas okyanusunu uçarak tek başına (yardımcı pilotsuz) geçiyor ve New York’dan Paris’e iniyor. İşte o zaman Lindhberg ismi moda oluyor ve bu dans gibi pek çok şeye onun adı verilmeye başlanıyor. Bununla birlikte, bu dansın isim babası olarak Shorty George (Snowden) geçiyor. Bir dans maratonunda Shorty George yaptığı hava (akrobasi) hareketleriyle, dans figürleriyle dikkat çekiyor ve dansı alıp başka bir yere götürüyor. "We hop like a Lindy did (Lindy gibi hopluyoruz)" diyor. Ertesi gün gazete başlıklarında "Lindy Hop Çılgınlığı" başlıkları yer aldığında bu dans ismini bulmuş oluyor.

Ceren Erdur: Dansın incelikleri neler? Hiç bilmeyenler için Lindy Hop’u aktarabilir misiniz?

Besime Bakiler: Caz müziği seven, hem eğlenmek hem de dans etmek isteyen herkesin yapabileceği bir danstır. Özellikle dans yeteneği olması gerekmeyen bir danstır.  Her şeyden önce sosyal bir danstır. Doğaçlamaya dayanır. Dansımız canlı, ritmik ve melodiktir. Katı kurallara bağlı değildir.

Ceren Erdur: Peki Lindy Hop’u diğer danslardan farklı kılan ne?

Besime Bakiler: Lindy Hop, Afrika kökenli, eşli ve solo hareketli, doğaçlamalara imkan veren siyahi danslarla, Avrupai tarzdaki 8 vuruşlu eşli dansların birleştirilmesiyle ortaya çıkmış bir dans. Örneğin, kapalı duruşta dans ederken Avrupa salonlarına, doğaçlamalara da imkan veren açık duruşta ise Afrika kökenli danslara göndermeler var.

Ceren Erdur: Peki bu dansı yapmak için ön koşul var mı?

Besime Bakiler: Lindy Hop katı kurallara bağlı olmayan, herkesin yapabileceği, sadece keyfiniz için dans edeceğiniz canlı, ritmik ve melodik caz müziği ile yapılan sosyal bir danstır. Caz müziği ve dansı seven herkes Lindy Hop yapabilir.

Ceren Erdur: Lindy Hop’un Türkiye’deki sürecinden biraz bahsedebilir misiniz?

Besime Bakiler: Türkiye’de 2007 yılında İstanbul’da ders başlamış ve oldukça geniş kitleye ulaşılarak yılda iki kez uluslararası festivaller düzenlenerek birçok yurt dışından misafir ağırlanmaktadır. Bu festivallerden biri Swing İstanbul tarafından düzenlenen Orient Express ve diğeri İstanbul Lindy Hop tarafından düzenlenen Crossover festivalleridir. 2015 Mayıs ayında İzmir Lindy Hop olarak Çeşme’de ilk festivalimizi gerçekleştirdik. İstanbul dışından çeşitli illerde dans okullarında ayrı bir ders kolu olarak da karşılaşılmaktadır. İzmir’de de dans okulları dışında sadece Lindy Hop üzerine 25 Ekim 2014 tarihinden bu yana aktif olarak çalışmalar sürdürmekteyiz ve İzmir’de de çok hızlı bir şekilde Lindy Hop yaygınlaşmaktadır.

Ceren Erdur: İzmir’de dernek nasıl kuruldu? Dernekte neler yapılıyor? Kurucuları kimler?

Besime Bakiler: 25 Ekim 2014 tarihinde açılışını yaptığımız İzmir Lindy Hop derneğini, caz müziğine ve bu dansa gönül vermiş olan sekiz kişinin biraraya gelmesiyle kurduk. İzmir Lindy Hop Derneği Türkiye’de dernek olarak gönüllü kurulan ilk ve tek Lindy Hop derneğidir. Amacımız Lindy Hop`u İzmir’de tanıtmak, Lindy Hop dansçılarına çalışma imkanı bulacakları, sadece bu dansa ait bir yer sunmak. İzmir’de Lindy Hop kültürünü ve dansını öğrenmek isteyen bizim gibi cazseverlere ulaştırmak için kurduğumuz derneğimizde haftanın üç günü gönüllü eğitmenlerimiz tarafından dans bilgisi paylaşılmaktadır. Haftanın bir günü pratiğimiz ve iki hafta da bir dans gecemiz ve ayda bir canlı müzikle partimiz var. Bunun dışında İzmir’de gerçekleşen caz konserlerine ve vintage & retro etkinliklere dernekten katılmak isteyen arkadaşlarımızla birlikte katılım desteği veriyoruz. Dernek kurucularımız; Ö. Dönmez, E. Baykal, E. Yılmaz, B. Bakiler, G. Erdemir, C. Çakıroğlu, İ. Peker, Y. Akay.

Ceren Erdur: Dernek olarak yaptığınız aktiviteler neler?

Besime Bakiler: İki hafta da bir dans gecesi, caz konserleri ve vintage & retro aktivite katılımlarının yanı sıra dans dışında da sosyal amaçlı olarak biraraya geliyoruz. Piknik, kahvaltı, sinema, konser, festivaller gibi birçok etkinliklerimiz mevcut. İstanbul’da Swing İstanbul dans okulunun düzenlediği Orient Express ve İstanbul Lindy Hop’un düzenlediği Crossover isimlerindeki uluslararası festivallere de dernek üyelerimizle katılım gösteriyoruz. Bu yıl İsveç’de düzenlenen Harreng Uluslararası Lindy Hop Festivali`ne de dernek üyelerimizden katılanlar oldu.

Ceren Erdur: Dans ne kadar zamanınızı alıyor?

Besime Bakiler: Zaman belirtmek oldukça zor. Gündüz herkesin kendi mesleği var ve çalışıyor. En az üç akşam bir araya geliyoruz. Gönülden bağlı olduğumuz bu kültürün var olabilmesi için tüm boş vaktimizde büyük bir keyifle bir araya geliyoruz.

Ceren Erdur: Lindy Hop öğrenmek isteyenler size nasıl ulaşabilir?

Besime Bakiler: Facebook sayfamızdaki (https://tr-tr.facebook.com/izmirlindyhop/) bekleme listesi için ilgili online formu doldurarak, 0 553 407 1523 no`lu telefonumuzdan ulaşabilirler ya da Kıbrıs Şehitleri Caddesi H. Üstay Apt. No:117 Kat: 2, D: 2 adresindeki dernek merkezinde her Perşembe 20:00 - 21:30 arası gerçekleşen open door (açık kapı) etkinliğimizde de bizi ziyaret edip tanışabilirler.

Ceren Erdur

Cazkolik.com / 03 Aralık 2015, Perşembe

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X