Başlangıcından bugüne Türkiye`de caz vokali

Başlangıcından bugüne Türkiye`de caz vokali

Özge Calafato'nun "Başlangıcından Bugüne Türkiye`den Caz Vokal Playlisti" Mart 2020 tarihinden itibaren yayından kaldırılmıştır.


Türkiye’nin cazla tanıştığı 1920’lerden 2010’lara Türkiye’den caz vokalin önde gelen isimleri, şimdiye kadar yapılmış en kapsamlı derleme olan Türkiye`den Caz Vokal: Özel Koleksiyon’da bir araya geliyor.


Belleklerimizde yer eden öncü duayenler Sevinç Tevs, Ayten Alpman, Tülay German ve Nükhet Ruacan dahil farklı kuşaklardan 40 mücevher isim bazen caz standartları, bazen kendi besteleri, bazen de yaratıcı adaptasyonlarla seslerini ve tarzlarını bu heyecan veren koleksiyona taşıyor.

Türkiye’de caz vokal sahnesi, sayısı her geçen gün artan festivaller; Babylon, Nardis Jazz Club, İstanbul Jazz Center ve Tamirane gibi yeni mekanlar ve genişleyen caz eğitimi olanakları sayesinde ikibinlerde epey canlandı. Özellikle Nardis’in 2005’ten bu yana her yıl düzenlediği Genç Caz Vokal Yarışması pek çok yeteneğe yol açtı, onlarca genç vokalisti caz sahnesine kazandırdı. Farklı tarzlardan caz, sayısız mekanda artık yıl boyu canlı dinlenebiliyor; düzenli konserler ve İstanbul-Ankara-İzmir üçgeni dışına taşarak Afyon, Eskişehir, Antalya, Bodrum ve Kapadokya gibi bölgelere ulaşan festivallerle artık daha geniş kitlelere daha kolayca ulaşıyor. 1995’te yayın hayatına başlayan ve caz yayıncılığının kilometre taşlarından biri olan Jazz dergisinin yanı sıra Cazkolik.com gibi online platformlar da Türkiye’nin gün be gün zenginleşen caz mirasının aynası olarak büyük bir boşluğu dolduruyor. Bu yeni altın çağ, daha da parlayarak sürecek gibi.


Bununla beraber, şenliklerin, klüplerin, radyo programlarının kulaklarımızı cömertçe doldurduğu bu heyecan veren canlanma döneminde bile yayınlanan albüm sayısının maalesef son derece sınırlı kaldığını görüyoruz. Özellikle yeni vokalistleri takip edebilmek için büyük ölçüde YouTube’a, Facebook’a ya da My Space’e yüklenen kayıtlarla yetinmek zorunda kalıyoruz. İşte bu noktada, Türkiye’de caz vokalin bir dökümünü veren, aynı zamanda farklı kuşakları bir şemsiye altında toplayarak tarihi bir referans görevi gören bir kaynak oluşturma arzusu Türkiye`den Caz Vokal: Özel Koleksiyon’un ortaya çıkışına ön ayak oldu. Kimisi stüdyo albümlerinden alınan, fakat çoğunluğu vokalistlere tek tek ulaşılarak davet edilen kayıtlardan oluşan bu derleme kendi alanında bir ilke imza atıyor. Türkiye`den Caz Vokal: Özel Koleksiyon, bir ilk playlist ekseninde Türkiye’den caz vokal için giderek genişleyen bir platform yaratmayı amaçlıyor.


Elbette her vokaliste tek bir listede yer verebilmek imkansızdı, davet edilen isimler arasında kayıtlarını yetiştiremeyenler de oldu. Uzun ve dikkatli bir araştırma süreci sonunda hepsi birbirinden nefis 40 parçadan oluşan geniş bir seçki çıktı ortaya. Liste ne alfabetik ne kronolojik; şarkılar bir nevi duygu sırasına göre birbirini çağırıyor, birbirine bağlanıyor. Seçkide yer alan vokalistlerin çoğu Türkiye’de doğup büyümüş, kariyerini Türkiye’de sürdüren isimler. Yurt dışında doğup büyüyen, yaşamını Türkiye dışında devam ettirenler de var, sonradan başka ülkelere göçenler ya da yıllar sonra yeniden Türkiye’ye yerleşenler de. doksanlardan beri Türkiye’de caza damgasını vuran Sibel Köse, Feyza Eren, Ayşe Gencer, Ayşegül Yeşilnil gibi ustalar; Elif Çağlar, Başak Yavuz, Yaşam Hancılar, Ece Göksu, Meltem Ege gibi ikibinlerin pırılıtılı sesleri; özgün bestelerle konuk olan Birsen Tezer, Şirin Soysal, Selen Gülün ve Sumru Ağıryürüyen; sürprizli adaptasyonlarıyla Fatima Spar, Senem Diyici ve Jülide Özçelik; dört oktavlık Yıldız İbrahimova ve unutulmaz Ajlan Büyükburç


Birbirinden değerli kırk isim – Sırasıyla, Sevinç Tevs, Ayten Alpman, Nükhet Ruacan, Elif Çağlar, Feyza Eren, Melis Sökmen, Başak Yavuz, Eren Noyan, Fatih Erkoç, Sibel Köse, Ayşegül Yeşilnil, Fatima Spar, Senem Diyici, Tülay German, Ajlan Büyükburç, Birsen Tezer, Esra Dalfidan, Özay Fecht, Ayşe Gencer, Karsu Dönmez, Ülkü Aybala Sunat, Dilek Sert Erdoğan, Ece Göksu, Yıldız İbrahimova, İpek Dinç, Yaşam Hancılar, Bilge Susar, Meltem Ege, Deniz Özçelik, Ceyda Özbaşarel, Şirin Soysal, Sumru Ağıryürüyen, Jülide Özçelik, Sanem Kalfa, Çağıl Kaya, Buket Coşkuner, Selen Gülün, Asena Akan, İldeniz Çetin, Dolunay Obruk, ilk kez bir arada.


* Bu seçkinin oluşmasında büyük emeği geçen sevgili Feyza Eren`e teşekkürlerimle.


Turkish Voices in Jazz Vocal: A Rare Collection


From their very earliest days to the present, all generations of Turkish jazz vocalists are represented for the first time in an unprecedented collection. Beginning with the pioneers of the vocal jazz scene in Turkey, the microphone is handed down from one maestro to another: silvery, playful and sometimes throaty, 40 vocal gems delight in this exciting project.


Sevinç Tevs, Ayten Alpman, Nükhet Ruacan, Elif Çağlar, Feyza Eren, Melis Sökmen, Başak Yavuz, Eren Noyan, Fatih Erkoç, Sibel Köse, Ayşegül Yeşilnil, Fatima Spar, Senem Diyici, Tülay German, Ajlan Büyükburç, Birsen Tezer, Esra Dalfidan, Özay Fecht, Ayşe Gencer, Karsu Dönmez, Ülkü Aybala Sunat, Dilek Sert Erdoğan, Ece Göksu, Yıldız İbrahimova, İpek Dinç, Yaşam Hancılar, Bilge Susar, Meltem Ege, Deniz Özçelik, Ceyda Özbaşarel, Şirin Soysal, Sumru Ağıryürüyen, Jülide Özçelik, Sanem Kalfa, Çağıl Kaya, Buket Coşkuner, Selen Gülün, Asena Akan, İldeniz Çetin, Dolunay Obruk – the collection brings together many members of Turkish jazz royalty.


* Many thanks to Feyza Eren for her invaluable contribution to developing this collection.


Özge Calafato

Cazkolik.com / 26 Mart 2012, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

 • Instagram
 • Email

YORUMLAR

 • Batu Akyol
  26 Mart 2012 Pazartesi 11:20

  Ne güzel bir liste. Ulusal anlamda arşiv yapma alışkanlığı olmayan bir toplumuz maalesef. Daha ne kayıtlar var kenarlarda köşelerde. Umarım el birliğiyle bu güzellikleri herkesin ulaşabileceği ortamlarda paylaşmaya devam ederiz. Cazkolik, paylaşım platformları arasında konusunda en güzellerinden bir tanesi. Severek takip ediyorum. Eline sağlık Özge. Selamlar, sevgiler. Batu Akyol Türkiye"de Caz Belgeseli Yönetmeni http://turkiyedecaz.com

  Bu Yoruma Cevap Yazın »
 • Selen Gulun
  27 Mart 2012 Salı 09:31

  Bravo Ozge. Harika bir calisma. Buyuk surpriz oldu. Turkiye"li kadin muzik yaraticilari ile ilgili bir calisma yapiyorum, arsivleme calismasi. Benimle irtibata gecer misin? Sevgiler. Eline aklina saglik.

  Bu Yoruma Cevap Yazın »
 • Ümit Coşkun
  04 Mayıs 2012 Çarşamba 11:38

  Özge Hanım; Tam keşke olsa dediğim çalışmayı yapmışsınız. Elinize sağlık, çok teşekkürler.

  Bu Yoruma Cevap Yazın »

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.