Cazkolikler zevkten 4 köşe: Polonya Radyosu Jazz Jamboree festival konserleri kayıtlarını 50 yıl sonra yayınladı. (5 albüm yayında)

Cazkolikler zevkten 4 köşe: Polonya Radyosu Jazz Jamboree festival konserleri kayıtlarını 50 yıl sonra yayınladı. (5 albüm yayında)

Caz dünyasını heyecana sürükleyen muhteşem caz arşivleri zaman geçtikçe gizli saklı köşelerden çıkıp özgürlüğüne kavuşuyor. Geçtiğimiz haftalarda Swiss Radio kayıtlarını konuşmuştuk bir yerde, o konuyu etraflıca yazmaya fırsat bulamadan şimdi elimizde, heybetli binasıyla hafiften bizim Harbiye`deki TRT Radyosu binasını hatırlatan büyük bir Avrupa radyosunun nefes kesen arşivi daha ortaya çıktı;

Polish Radio Jazz Archives

Polonya dünyanın en önemli caz ülkelerinden, birçok bakıma Avrupanın önde geleni ama Avrupanın büyük ülkeleri kadar reklam ve tanıtım gücü olmadığından sahip olduğu potansiyeli ülke dışında kendi reklamına dönüştüremiyor ama olsun, biz cazseverler biliyoruz. İşte, bu seriyle bir kez daha ispatlandı. Polonya radyosunun altmış yıla yaklaşan köklü geçmişiyle International Jazz Jamboree Festivali sırası gerçekleşen konserlerde yapılan kayıtlar elli yıl sonra yayınlamaya başlandı. Aslında yeni sayılmaz, seri 2013`den itibaren yayınlanmaya başlanmış. O dönem takip ettiğimiz caz basınında bu seriden bahseden haberlere rastlamamıştık.

* * *

Avrupayı düzenli turlayan caz tarihinin büyük isimleri mutlaka Polonya`ya da uğrardı, özellikle festival dönemi nefis konserler gerçekleşirdi, şimdi artık bu konserleri hatırlayan sadece irkaç yaşlı cazsever yerine tüm dünya dinleyebilecek.

* * *

Bu noktada, sık sık eleştirdiğimiz dijital müzik yayıncılığı hakkında övücü birkaç cümle etmek farz oldu. Bu albümlerin elbette CD ya da plak baskılarını almalı, Türkiye`de yoksa da yurtdışından da getirebilirsiniz ama açık konuşmak gerekirse insan böyle serileri bir an önce edinmek ve dinlemek istiyor, albümleri sipariş verdiğinizde ortaya çıkan `güzel` maliyetin üstüne albümlerin en az on günde elinize geçmesi, bir de bizim gibi yayıncılık yapanları düşünürseniz eğer beklemeye tahammülü olmuyor, merak ve iştahtan kudurtuyor, tam bu noktada dijital yayıncılık kurtarıcı gibi hızla devreye giriyor ve birkaç saniyede albümler karşınızda… oley!!! Eğer bir de iyi bir dinleme sisteminiz varsa değmeyin keyfinize, size bu satırları bu sayede yazabiliyoruz! Tam şu an mesela serinin dördüncü albümünde Krzystof Komeda`dan "Crazy Girl from the Film Knife in the Water"ı dinliyoruz, Komeda`nın piyanosuna aklınız uçar!

Evet, kuru edebiyatı bırakalım, gerçeklere gelelim, bize müzik ver… Seride hangi albümler var?

Serinin ilk albümü 1998 yılında 65 yaşında ölen Polonyalı büyük piyanist Andrzej Trzaskowski Trio`ya eşlik eden efsanevi Stan Getz`in 1960 yılında gerçekleşen 3. Jazz Jamboree Festivali kapsamında Varşova Ulusal Filarmoni Orkestrası Salonu`nda verdikleri konserin kaydı. Basta Roman Dylag, davulda Andzej Dabrowski vardı.


Serinin ikinci albümü aynı festivalin 1962 yılında yine aynı salonda gerçekleşen Wojciech Karolak Trio`ya eşlik eden trompetçi Don Ellis konseriydi. Karolak geçen yıl 77 yaşında hayatını kaybetmiş hem hammond org hem piyano hem de saksofon çalan efsanevi bir müzisyendi. Karolak, kendisini kazaen orta Avrupa`da dünyaya gelmiş bir Amerikan rhythm`n blues sanatçısı olarak görürdü. Konserin bas ve davulcusu ilk albümdeki ikiliydi.


Serinin üçüncüsü 1962 yılı festivalinden bir derleme gibi görünüyor. Albümde Eje Thelin Quintet, Jon Tchicai gibi kült isimlerin olduğu Jazz Fraktionen, Komeda`nın bu kez vibrafoncu Jerzy Milan`lı ensemble, Karolak`ın bu kez bir başka vibrafoncu Louis Hjulmand`lı kadrosunun olduğu bir albüm. Taş gibi müzikler. Nefis! Tamam, her kayıt aynı kalitede değil, sorunlar yok değil ama insan bu durumda kayıtların ne kadar iyi olduğuna bir noktadan sonra aldırmıyor üstelik inanın o kadar da kötü değiller.


Serinin dördüncü albümü Komeda`nın 1962 festival onser kaydı. Komeda piyanistliği kadar film müzikleriyle de tanınan bir usta. 1995 yılından beri adına bir festival düzenlenen piyanist albümlerinden ziyade film müziği yapmakla meşgul oldu. Çok genç yaşta 1969 yılında ölen Komeda Polonyalı efsane film yönetmeni Roman Polanski`nin 1968 tarihli kült filmi "Rosemary`nin Bebeği"nin müziğiyle de tanınıyor.


Biz bu haberde serinin bütün albümlerini sıralayamayız, devamını sizin keşfetmeniz daha doğru olur ama ilk 5 albümü belirtiyoruz. Beşinci albüm piyanist Andrzej Trzaskowski`nin hem Polonya radyosunda hem aynı yıl festivalde yapılan kayıtlarını kapsıyor. Albüm aynı zamanda sanatçının biri Miles Davis`li iki Wreckers kaydına, Cannonball Adderley, Horace Silver, Benny Golson, Gigi Gryce, Randy Weston gibi büyüklerle Amerikadayken Newport Caz Festivali`nde, New York ve Washington`daki caz klüplerinde yaptığı tek tek kayıtları da içeriyor.

Cazkolik.com / 12 Ocak 2017, Perşembe

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.