Cenk Akyol 18. İstanbul Caz Festivali`nin bu yıl merakla beklenen isimlerinden Joss Stone`u yazdı: "Joss`mak hepimize iyi gelecek..."

Cenk Akyol 18. İstanbul Caz Festivali`nin bu yıl merakla beklenen isimlerinden Joss Stone`u yazdı: "Joss`mak hepimize iyi gelecek..."

Dinlediğiniz parça Joss Stone`un 2005 yılında İngiliz müzik listelerine ilk 10`dan giren parçası "You Had Me"dir.


 

"Haliç kampüsünde gençleşmek ve Joss`mak hepimize iyi gelecek..."

Elinden tutulup, BBC`nin “bir gecelik yıldız” yarışmasına sokulduğunda sadece 14 yaşındaydı. Sonrası malum, Steve Greenberg`in Arif Mardin`in Norah Jones`taki başarısı ile kıyaslanabilecek “show-biz” marifetleri onu Jeff Beck, Sting, Tom Jones gibi ağır abiler, Donna Summer, Erykah Badu, Debbie Harry hali vakti yerinde ablaları ile aynı sahnelerde aşık atacak statüye getirdi. Artık yeni nesil MTV gençliği için “soul” denildiğinde Aretha Franklin, hatta Whitney Houston değil onun adı geliyor.

Rüştünü 16 yaşında ıspatladığı ilk albümü 2003 tarihli The Soul Sessions arkasında “vintage” tınlayan iyi bir kadro ve 1968`de kendisi gibi 16 yaşında ilk albümünü çıkaran Betty Wright vardı. Soul klasiklerini yorumladığı albümde bir zamanlar Grand Funk`ın da yorumladığı Some Kind Of Wonderful kuvvetli parçalardan biri.

Bir sene sonraki Mind, Body & Soul ilk albümün başarısını da aştı ve onu İngiltere listelerinin zirvesine yerleşen en genç müzisyen yaptı. İlk albümde de katkısı olan Mike Mangini (şimdilerde Dream Theatre`ın yeni davul cambazı) ikinci albümde ipleri daha fazla eline aldı. Lenny Kravitz`in şaşalı döneminin bonus kafalı davulcusu, Carlos Santana`nın yeni zevcesi, İstanbul zillerinin “endorser”ı Cindy Blackman`da albümde bagetleri tutan bir başka önemli isimdi.

Üçüncü albümü her ne hikmetse “Introducing Joss Stone” adı ile 2007`de yayınlandı. Bu seferki yapımcı eski RnB grubu Tony! Toni! Toné! üyesi olan Raphael Saadiq Joss Stone`un motown tarzını hip hop ve RnB`ye buladı. Bu da dinleyicilerinin yaş ortalamasını kendi yaşına çekti. Müzik piyasasının ağırlıklı müşterisi 15 - 25 yaş aralığı olduğundan doğru bir strateji olduğunu söyleyebiliriz. Albümde yine bu seneki festivalde izleyeceğimiz Anjelique Kidjo ile Jagger & Richard klasiği Gimme Shelter`i yorumladı. (Grand Funk bunu da yorumlamıştı, Belki de ilerde Mrs Stone da Grand Funk`ın bir parçasını yorumlar, mesela Heartbreaker nasıl olur?)

Şimdilik son albümü olan Color Me Free`de Jeff Beck (daha sonra Joss Stone da Jeff Beck`in Emotion & Commotion`ında iade-i ziyaret yaptı) ve David Sanborn`u ağırlayıp, bir önceki albümdeki kazanan kadroyu değiştirmedi.

Bu arada Eragon filminde ve Tudors dizisinde de rol kesmişliği de var.

Konserden iki gün önce çıkacak yeni albümü LP1`ın turnesinin de ilk durağı olacak konserde Santralistanbul`un Haliç kampüsünde gençleşmek ve Joss`mak bana iyi gelecek.

Cenk Akyol

Cazkolik.com / 20 Haziran 2011, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cenk Akyol

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.