Cenk Akyol, caz rock gitarın ükemizdeki en yetkin temsilcisi Mustafa Dönmez`in yeni albümü Kısa Öyküler`i anlattı.

Cenk Akyol, caz rock gitarın ükemizdeki en yetkin temsilcisi Mustafa Dönmez`in yeni albümü Kısa Öyküler`i anlattı.

Mustafa Dönmez`in yeni albümü Kısa Öyküler`i Cazkolik Shop`tan satın almak için bu satıra tıklayın lütfen.


Kısa öyküler, küçük kalabalıklar.

Yıllardır kendi seçtiği, yakın olduğu küçük bir çevreyle müziğini paylaşan usta müzisyen Mustafa Dönmez ustalık çağına kadar biriktirdiklerini planlı bir biçimde bizlere sunmaya devam ediyor. Kısa Öyküler isimli albümü geçen sene kurduğu müzik yapım şirketi Atmosfer`den geçtiğimiz Şubat ayında yayınlandı.

Son yirmi senedir gitara gönül veren bir çok müzikseverde eğitimci olarak büyük emeği bulunan, ülkemizde caz-rock, fusion janrı ile ilgilenen, tahmin edebileceğiniz gibi küçük bir kalabalığın aklına gelen (Tahmin edeyim, o küçük kalabalığın içinde siz de yoksunuz) ilk gitarist olan Mustafa Dönmez yıllar içinde değişen kadrosu ile sürdürdüğü caz-rock grubu Atmosfer ile ilk albümünü Ağaçların Öyküsü adıyla 2007 yılında yayınlamıştı. Gitarist, 2009`da yayınladığı Gizemli Yolculuk ile grubunun davul, gitar, bas formasyonundan uzaklaşmış, nispeten daha akustik ve geleneksel formlarda, geniş bir spektruma yaymıştı müzikal portföyünü.

* * *

Bu albüm yine bir bir farklılık, kişisel bir deney... Örneklerini daha önce de gördüğümüz `kendin bestele, kendin çal` bir albüm var elimizin altında. Tamamı kendi beste ve düzenlemelerinden oluşan yeni solo albümü bu sefer gerçekten “solo”. Dokuz kısa öyküden oluşan Kısa Öyküler`de Tramvayda Tango`daki sopranino saksofonu çalan Ümit Onartan dışında tüm enstrümanlar Mustafa Dönmez tarafından icra edilmiş. Kayıtlar ve mastering ise bir önceki albümde başlayan ortaklıkların devamı; Murat Cum kayıtları yaptığı gibi, bir kaç parçada ses efektlerini de armağan etmiş albüme, mastering yine Burak Topalakçı`nın işi.

Albüm o güzel melodisinin yanına işlediği senkoplar, tarın klavye hissi vererek eşlikçiliği ile progressive rock sevenlerin hoşlanacakları, albüme ismini veren Kısa Öyküler ile başlıyor. Bu arada hemen ekleyeyim, parçalara derinlik ve renk veren gitar-synth`i kararında ve ustalıkla kullanılıyor müzisyen tarafından. Örneğin ikinci parça Hayattır Tek Hediyen`de bunu iyi bir fusion albümün olmazsa olmazı gitar - klavye kapışması gibi atraksiyonları şekline de büründürerek bizleri mutlu ediyor.

* * *

Üçüncü parça Yeniden caz-rock ruhu ile çalınmış bir “gitarist albümü” parçası, davul ve basın eşlikçiliklerine fazla bir şey eklemediği parçada gitar soloları ve tonları doğal olarak baş köşede. Dördüncü parça Geleceği Bilmeden ise gitar-synth (piano tonu) ve perdesiz basın yarattığı atmosfer ve davulcunun :) swingi ile albümdeki favorilerimden biri. Mustafa Dönmez bana Allan Holdsworth`ü sevdirecek bu gidişle. Yaşatan Umut`ta slap bas gitar, Fırtına Kuşu`nda klasik gitar ile çeşitlenen albüm ardından Özgür Bırak`ta adıyla müsemma, özgür caza yelken açmış bir emprovizasyon çeşitlemesine ulaşıyor. Son iki parça Tramvayda Tango ve Kırmızı Uçurtma Mustafa Dönmez`in anne ve babasına adadığı parçalar. Tramvayda Tango`daki kuvvetli ve insanı yakalayan tema yine gitar-synth marifeti ile akordion-sopranino unisonu kotarılmış albümün en sıcak parçası. Albüm sanırım özellikle en kuvvetli parça ile sonlandırılmak istemiş. Kırmızı Uçurtma yoğun hislerle yaratıldığı ve icra edildiği şüphesiz olan, imbikten süzülen sololarıyla albümün mihenk taşı.

* * *

Mustafa Dönmez`in kısa öyküleri ile yakaladığı o küçük kalabalığa siz de katılın.

Mustafa Dönmez, Kısa Öyküler, 2013
http://www.atmosfermuzik.com/

Cenk Akyol
cenkakyol@cazkolik.com

Cazkolik.com / 07 Mayıs 2013, Salı

 

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cenk Akyol

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.