Chet Baker`ın hayatı Ethan Hawke`nin oynadığı filme ilham kaynağı oldu.

Chet Baker`ın hayatı Ethan Hawke`nin oynadığı filme ilham kaynağı oldu.

Caz efsaneleri hakkında çekilen filmlere Chet Baker da eklendi. Böylesi filmler caz dünyası için heyecan verici ama beraberinde tartışmaları da getirmiyor değil. Konuyu Down Beat son sayısında ele almış, biz de ayrıntılara bu haberden vakıf oluyoruz.

Born to be Blue

Yönetmen Robert Budreau`nun çektiği "Born to be Blue" başrolünde Ethan Hawke`nin yer aldığı bir film. Chet Baker ve Ethan Hawke kuşkusuz güzel bir eşleşme olmuştur. Down Beat yazarı J.D. Considine filmi ele aldığı bir sayfalık habere özellikle bir sahneyi anlatarak başlıyor. Sahne, efsanevi caz klübü Birdland`de Chet Baker`ın New York`ta ilk sahne alışını anlatıyor. Cazın başkentinde bir çeşit meydan okuma, kendini kanıtlama fırsatı. Açılış gecesinde Miles Davis & Dizzy Gillespie gibi iki büyük trompetçi de oradalar. Sahne böyle ama yazarın caz tarihi bakımından tespitleri ve itirazları var. Gerçek olmayan olaylara ve kronolojiye dikkat çekiyor ama bir yandan da bunun Chet Baker`ın hayatından ilham alınan ve yazılan bir film olduğunu da özellikle belirtiyor. "Dikkat çektiği hata" demeyelim de farklılaştırılmış ayrıntılar mesela Birdland sahnesinde Dizzy Gillespie ve Miles Davis`in "Dizzey Gillespie & Miles Davis Band" olarak anlatılması ki caz tarihi bakımından bu izlenim hatalı olur. Aşağıdaki fotoğrafta olduğu gibi Miles Davis Gillespie`nin gruplarında çaldı ama ortak bu isimle anılan bir grupları olmadı (fotoğraf 1946-48 dönemine aittir). Yazarın değindiği bir diğer ayrıntı filmde Carmen Egojo`nun oynadığı Jane karakteriyle Chet Baker`ın hayal ürünü aşkı.

Filmin konusu Chet Baker`ın (olaylar nasıl gelişiyorsa onu tam bilmiyoruz) bir kavgada ağır dayak yemesi sonucu dişlerini tamamen kaybetmesi ve tekrar çalabilmek için verdiği mücadele. Aşağıdaki fragmanda Miles`ın Baker`a evine dönmesi gerektiğini söylediği sahneye bakarsanız Miles ve Dizzy`i bir çeşit caz mafyası gibi algılayabilirsiniz. Ardından dayak yemesi, hayatının mahvolması, uyuşturucu bağımlılığı, adeta çalmayı yeniden öğrenmesi ve ayaklarının üzerinde durabilme çabası filmin ekseni.

* * *

Filmde Ethan Hawke trompet çalıyar ama biz aslında Toronto`lu caz trompetçisi Kevin Turcotte`u dinliyoruz. İkili doğrudan birlikte çalışmamış, filmdeki sahneler Turcotte çalarken ayrıca kaydedilmiş ve kayıtlar görsel referans noktası olarak kullanılmış. Tabii bir de Chet`in şarkı söylemesi var. Şarkı söylediği tüm sahnelerde Hawke`nin sesi kullanılmış ve bu konuda da Kanadalı caz piyanisti David Braid`in yardımını almışlar. Braid, Chet`in sesinin trompetinden sonraki en önemli özelliğ olduğunu söylüyor. Chet`in sıcaklığını yaratabilmek için çekimlerde bir ton yüksekten söylemesini uygun bulmuşlar. Haberde bu konudaki son noktayı da David Braid`in sözleri koyuyor. Filmde Baker`ın hayatıyla ilgili farklılıklar olsa da böyle çalışmaları önemsediğini söylüyor ama Chet gibi her büyük sanatçının mutlaka belgesellerinin olması gerektiğini de ekliyor.

Cazkolik.com / 10 Mayıs 2016, Salı


BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.