Chris Botti cephesinde yeni bir şey yok

Chris Botti cephesinde yeni bir şey yok

 

Albüm yeni, firma yeni, ambalaj yeni ama içinde yeni hiç bir şey yok!

 

 

Chris Botti geçen sene 60 yaşına girdiğini duyurmuştu, daha önce de ünlü plâk şirketi Blue Note ile yeni anlaşma yaptığı paylaşılmıştı. Bu iki haber Chris Botti hayranları için yeni albüm beklentisi yaratmıştı ve beklenti Ekim ayında sona erdi, sanatçı, VOL.1 adını verdiği albümünü duyurdu. Demek ki volümün yenileri de sırada.

 

Buraya kadar normal bir haber ama albümü açıp içindeki müziğe kulak verince tüm o eski şeylerin yeniden ambalajlanmış halinden başka bir şey içermediğini hemen fark ediyorsunuz.

 

'Yeni bir şey olmama' haline şu mücbir sebep üzerinden yorum getirilebilir; 'Adam 60 yaşından sonra ne yapsaydı ki zaten, yıllardır yaptığını yapıyor işte, onu başarılı kılan da bu idi' denebilir.

 

Doğru aslında, Chris Botti otuz küsur yıllık ünlü bir caz markası, albümleri satıyor, konserleri doluyor. Biraz Miles Davis, biraz Chet Baker az ondan, az bundan iyi bir karışım elde etmiş, muhtemelen yeni plâk firması da bu imajı risk altına sokmak istememiştir.

 

Bu gerekçeler ticari açılardan doğru olsa da, dinleyicisi, on yıllardır dinlediğimiz şeyleri yeniden imzalayıp bize doğru yeniden ittirmenin mantığı nedir demez mi?

 

Der mi, demez mi?

 

Valla büyük ihtimalle demez, o halde, gelin biz de daha fazla lafı uzatmayıp size çok iyi müzisyen kadrosuyla kotarılmış [bu konuda Botti'nin hakkını teslim etmek lazım, adam iyi müzisyenlerle çalışıyor] ama vasat dahi olmayan bu albümü duyurup haberi sona erdirelim ve bilhassa kemancı Joshua Bell'li bölümlerdeki caz bayağılığıyla başbaşa bırakalım.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 16 Kasım 2023, Perşembe

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.