Caz üzerine konuşmalar

Caz üzerine konuşmalar

Yazılarından Cazkolik olarak zaman zaman faydalandığımız caz eleştirmeni ve yazar Ben Ratliff "Coltrane: The Story of a Sound" isimli kitabın da yazarı. Kasım ayında yayınlanan bu kitabıyla müzisyenlerin iç dünyasına ışık tutuyor. New York Times yazarı olan Ratliff iki yıl boyunca gazete için yaptığı özel röportajlarla tanınıyor. Caz üzerine konuşmalardan oluşan yeni kitabını gazetede çok beğeni alan yazılarından derlemiş. Kitabın arka kapağında şöyle yazıyor; "Müzisyenler yaptıkları işi fazla lakırdı etmeden yapmayı daha çok sever, doğaçlamaya dayalı duyguyu izah etmek zor iştir, bunu bilen Ratliff müzisyenlerle konuşmak için kendine yeni bir yol buldu, o yol doğrudan müzisyenin kendi dili, yani müziğin kendisiydi."

Her röportajını bu yöntemle yaptı, önce müziklerini dinledi, etkilenimlerini söyleşilerine döktü. Bu kitapta, bu yöntemle yapılmış15 söyleşi var. Aynı sıkıntı aslında ressamlarda da vardır, bilirsiniz, Picasso'nun yaptıkları ile ilgili kendisine sorulan sorulara bilseydim yazar olurdum türünden cevaplar verdiği anekdotlar fazladır, anlaşılan Ratliff, belki de sahip olduğu dili kullanma yeteneğiyle müzisyenlerin söylemek istediklerine tercüman olmuş, onların anlatmayı istediklerini kendi ağzından söyletmiş de denebilir.

Sonny Rollins, Ornette Coleman, Wayne Shorter, Joshua Redman, Pat Metheny, Andrew Hill, Maria Schneider, Bob Brookmeyer, Bebo Valdes, Hank Jones, Roy Haynes, Paul Motian, Guillermo Klein, Diane Reeves, Brandford Marsalis gibi isimler var bu söyleşilerde.

Ayrıca kitabın son kısmında dinlenilmesi tavsiye edilen albümler listesi de var tabii ve fotoğraflar.

Caz eleştirmenlerinin duayeni Nat Hentoff, JazzTimes dergisinde kitap için "The Jazz Ear her zaman müzisyenlerin çalarken neler söylediklerini öğrenmek için kullanacağımız başvuru kaynağı olacak" demiş.

Boston Globe kitabı tek kelimeyle özetlemiş; "Büyüleyici!"

Publisher's Weekly kitabı "Her bir bölüm kışkırtıcı kavramalara sahne oluyor" diye özetlemiş.

Jazz & Blues Mazagine "Muhteşem ve şaşırtıcı portreler" diye özetlemiş.

11 Kasımda yayınlanan kitap henüz çok yeni. Bu tip kitapları maalesef Türkçe'de göremiyoruz, bu yüzden bekleyin Türkçesi çıkar diyemiyoruz. Almak isteyenlerin Amazon'a girmesi gerek ama bu büyük caz müzisyenlerinin çaldıkları müzikleri nasıl yaşadıklarını öğrenmek her cazsever için mutlaka çok ilginç bir deneyim olacaktır.

Cazkolik.com / 19 Şubat 2009, Perşembe

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.