Christmas zamanı kimin için ne vakit 'wonderful'du?

Christmas zamanı kimin için ne vakit 'wonderful'du?

Yılbaşı öncesi Cazkolik olarak bazen bir playlist yayınlar, bazen albümler öneririz (artık playlist yayınlamıyoruz, o işi dijital platformlar iyi yapıyor, biz, platformlar yaygın değilken ilk yıllarımızda yapıyorduk). Bu yıl yeni bir albüm önerelim istedik, yeni neler çıkmış diyerek epey bakındık, doğrusu tam ümidi kesmişken Hollandalıların ünlü Concertgebauw Jazz Orchestra'sının yine Hollandalı caz şarkıcısı Trintje Oosterhuis ile kaydettiği "Wonderful Christmastime" albümünü gördük.

 

Christmas zamanı kimin için ne vakit 'wonderful'du bilmiyoruz ama (albümde öyle bir şarkı var) hepimizin 'o harika eski güzel günler'miş gibi yaptığı bir çağda yaşıyoruz artık.

 

Bu albümü almaktaki amacımız açıkçası Concertgebauw Jazz Orchestra'nın çabasına övmek. Solist Trintje de o kadar mühim değil (hatta, 'What A Wonderful World' yorumu hiç de iyi değil!). Orkestra 1999 yılında kuruldu ve tabiri caizse her sene üzerine koyarak gidiyor. Son yıllarda Avrupa caz sahnesinin en parlak orkestraları arasında başı çekiyor. Keşke bizim TRT Caz Orkestrası da böyle bir orkestraya dönüşsün hayalimiz.

 

Kısa adı CJO olan orkestra hem düzenli verdiği konserlerle klasik müzikteki büyük orkestraların sezon performanslarını aratmıyor, hem konser çeşitliliği konusunda uluslararası tecrübeye sahip. Stüdyo kayıtlarında varlar, konser turnesinde varlar, sezonluk merkezi salon konserlerinde varlar, caz yıldızlarına orkestra hizmeti sunmakta varlar, konuk yıldız ağırlamakta varlar. Bunlar orkestral özellikler ve yılın çok büyük bölümünde düzenli konser veriyorlar.

 

Öte yandan, bir büyük caz orkestrası nasıl olmalı konusunda iyi örnekler. Orkestranın özellikle nefesli bölümünün işçiliği mükemmel! Ayrıca, klasik müzik disiplininde olmadıkları için esnek ve eğlenceli anlar da sunuyorlar dinleyiciye. Orkestra üyeleri artistik doğaçlama konusunda birbirini tanıyan iyi elemanlara sahip. En abartılı doğaçlamalarda dahi denge kaybolmuyor.

 

Durum böyle olunca, ister Christmas olsun, ister başka bir konu, konunun hiç önemi yok, iyi bir iş ortaya çıkıyor. Bakın, bu albüm iyi bir örnek, hem de tam vaktidir deyip Christmas caz şarkıları da seslendirmişler.

 

Cazkolik.com / 19 Aralık 2020, Cumartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.