Bilim ve Gelecek Yayınları'ndan yazar Sidney Finkelstein'in yazdığı "Bir Halkın Müziği: Caz" Mehmet Halim Spatar'ın çevirisiyle yayınlandı.

Bilim ve Gelecek Yayınları'ndan yazar Sidney Finkelstein'in yazdığı "Bir Halkın Müziği: Caz" Mehmet Halim Spatar'ın çevirisiyle yayınlandı.

Caz üzerine Türkçe çok fazla kitabın yazılmadığı malum, bilmediğimiz bir şey değil. Çeviri açısından belki durum biraz daha iyi görünebilir ama yeterli mi, kesinlikle değil. Diyebilirsiniz ki bu ticari bir karardır yayınevleri için, yüksek adetlerde satış yapacakları kitaplara yönelmek isteyeceklerdir. Kuşkusuz öyle ama bu hiç kitap yayınlanmayacağı anlamına mı geliyor allahaşkına? Herhalde öyle olmamalı, öyle olmamalı ki birileri de bizim gibi düşünmüş anlaşılan!

Bilim ve Gelecek Yayınları çok genç bir yayınevi. Henüz biz de kendilerini tanımıyoruz ama birer cazsever olarak yakınlık hissettik, niye, çünkü elimizde tuttuğumuz kitap yüzünden; "BİR HALKIN MÜZİĞİ: CAZ" Caz üzerine -belki de uzun süredir Türkçe de yayınlanmış ilk yeni kitap- bunu mutlaka size tanıtmak istedik.

Kitabın arka kapak yazısında şöyle diyor; "Caz, Siyahların, Amerikan toplumunda beyaz ırkçılığına, Ku-Klux-Klan’a, ırk ayrımcılığına karşı verdikleri uzun ve acılı mücadeleler boyunca, Amerikan Yerlileri ve dünyanın hemen her köşesinden gelen göçmenlerle birlikte ezenlere karşı ortak bir mücadele ve ortak bir kültüre doğru gelişme ve bütünleşme içinde yarattığı özgün ve önemli bir müziktir.

Caz, bugün, eğrisi ve doğrusuyla uluslararası bir sanat ve insanlığın kültür hazinesinin demirbaşlarından biridir. Cazı daha yakından anlayabilmek için, cazın yaratıcısı olan Amerika’nın siyah insanlarının tarihini, beyazların tarihi kadar incelemek ve bir bileşim halinde kavramak gerekir. Bu aynı zamanda, hem dünya çapında bir emperyalist güç, hem de siyah, beyaz ve pek çok başka ırktan oluşan halkıyla çok değerli sanat, bilim, müzik ve kültür birikimleri ve insanları yetiştiren bir ülke olan bugünkü Amerika’yı daha iyi anlamak için gereklidir.


Yazar ve müzik, edebiyat, sanat eleştirmeni Sidney Finkelstein’ın, Amerika’nın modern bir Roma İmparatorluğu olma hırsı ile dünyaya yüklenişinin bazı yanlarını aydınlatan ve aslında cazın bir eğlence müziği olmayıp büyük bir sanat olduğunu; her müzik ve her sanat gibi cazın da, tin-pan-alley müziği gibi plak şirketleri, kumpanyalar ve mali menfaatlerce yozlaştırılmış birçok yüzü olmasına rağmen, gerçek caz sanatçılarının niteliklerini daima yüksekte tuttuklarını anlamama yol açan bu kitabını çeviriyorum.

Caz-Bir Halkın Müziği’nin, özellikle Yeni Dünya’nın yaratıcı siyah insanlarının müzik, sanat ve kültür dünyasına katkılarına biraz olsun dikkat çekmesi, cazın gerektiği gibi anlaşılıp tartışılmasına katkıda bulunması ve müzik kitaplığımızda yerini alması umut ve dileğiyle."

Kitabın tanıtım banneri yanda, solda görülebilir. Dilerseniz tıklayıp doğrudan yayınevi üzerinden satın alabilirsiniz.

Cazkolik.com / 11 Şubat 2010, Perşembe

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.