DAVETİYE: New York caz sahnesinin önde gelen ismi Melissa Aldana'nın CRR konserine 3 (çift) Cazkolik okuru davetli. Detaylar içerde...

DAVETİYE: New York caz sahnesinin önde gelen ismi Melissa Aldana'nın CRR konserine 3 (çift) Cazkolik okuru davetli. Detaylar içerde...

 

Melissa Aldana konserini izleyecek 3 (çift) okurumuz belli olmuştur;

 

 

- HAKAN KOÇGÜRBÜZ
- VİLDAN ELİBOL
- ÖZLEM NADASTEPE

 

 

Güzel bir konser gecesi dileriz. Katılımla ilgili bilgiler okularımızın mail adreslerine gönderilmiştir.

 


 

Yeni sezonun başlamasıyla hareketlenen etkinlik ortamına Amerikalı saksofoncu Melissa Aldana 5 Kasım akşamı Cemal Reşit Rey sahnesinde müziğiyle damga vurmaya hazırlanıyor.

 

İlk çıkışını 2010'lu yıllarda yapan Aldana, Panamalı caz piyanisti, aynı zamanda Wayne Shorter'ın piyanisti olarak birçok kez İstanbul'da izlediğimiz Danilo Perez tarafından farkedildi.

 

2013 yılında prestijli Thelonious Monk Caz Saksofon ödülünü kazanarak adını ABD dışında da duyurmaya başladı.

 

İlk albümünü 2010 yılında "Free Fall" adıyla yayınlayan sanatçı giderek daha çok tanınmaya başladığı dönemde ise "Melissa Aldana Crash Trio" isimli albümünü yayınladı.

 

Akıcı armonik çizgileri, akustik post bop geleneğine güçlü bir duyguyla yaklaşan müziğiyle tenor saksofoncu Aldana 2016 yılında "Back Home" isimli üçüncü çalışmasını yayınladı.

 

Aldana henüz oldukça genç bir sanatçı. 1988 yılında Şili'de dünyaya gelen sanatçı ülkesinin önde gelen tenor saksofon ustası Marcos Aldana'nın kızı. 6 yaşında müziğe başlayan Aldana'nın hayat boyu öğretmeni babası oldu ki zaten müzisyenliği yanında iyi bir eğitmendi babası. İlk başta iki nota üzerinde çalışmasını sağlayan baba Aldana kızının bu iki notadaki ustalığını farkedince ona ilk alto saksofonunu hediye etti. Alto çalarak başlayan Aldana'nın ilk çaldığı transkripler ise büyük Charlie Parker'ın notalarıydı.

 

Ama tüm bu süreç Sonny Rollins'i keşfedene kadar sürdü. Rollins'in müziğinden sonra tenor saksofona geçen sanatçı Danilo Perez'in kendisini Panama Caz Festivaline davet etmesinin ardından yönü tamamen belli olmuştu.

 

Jürisinde Sonny Rollins, Wayne Shorter, Jimmy Heath, Branford Marsalis gibi büyüklerin olduğu Monk ödülü sonrası Wynton Marsalis genç Aldana'yı Lincoln Jazz Center'da konser vermeye davet etti ve Aldana bugün hem New York caz ortamının hem dünyanın yakından takip ettiği bir sanatçı oldu.

 

En son, 6 önemli kadın sanatçıdan oluşan Artemis grubunun albümünde ve turnesinde yer alan Aldana 5 Kasım Cuma akşamı gitarda Mike Moreno, bas gitarda Pablo Menares ve davulda Kush Abadey'in yer aldığı dörtlü ile CRR sahnesinde Covid sonrası bu önemli konserde İstanbullu cazseverlere seslenecek.

 

5 Kasım Cuma gecesi konseri izeyecek 3 (çift) Cazkolik okuru arasında olmak istiyorsanız lütfen info@cazkolik.com adresine AD, SOYAD ve CEP NO bilgilerinizi gönderin.

 

Cazkolik.com / 02 Kasım 2021, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.