Destansı film müzikleriyle tanınan Yunan besteci Vangelis öldü

Destansı film müzikleriyle tanınan Yunan besteci Vangelis öldü

Chariots of Fire ve Blade Runner film müzikleriyle tanınan besteci, elektronik müzik alanında bir öncü olan Vangelis 79 yaşında Paris'te öldü.

 

Altmış yılı aşan yıllık kariyeri boyunca synth odaklı ses dünyasının arkasındaki korkusuz hayal gücü olarak tanımlanan sanatçının müziklerinin etkisi Hollywood'dan elektronik müzik dünyasına kadar geniş bir alana yayıldı.

 

1943'te Evángelos Odysséas Papathanassíou olarak dünyaya gelen Vangelis, Atina'da büyüdü ve dört yaşında müziğe ilgi duymaya başladı. Daha o yaşlarda içine çiviler ve mutfak tavaları yerleştirerek aile piyanosu üzerinde deneyler yapmaya başlamıştı.

 

Kendi kendini yetiştiren müzisyen hayatı boyunca böyle denemeleri sürekli yaptı. Kariyerine, 1960'ların sonlarında kendisine kısmen ün kazandıran Forminx ve Aphrodite’s Child isimli gruplarda çalmaya başlamasına rağmen zamanla ticari müzikten sıkıldı ve adını öncü bir elektronik solo sanatçısı olarak duyurmaya başladı.

 

 

Ateş Arabaları filmi o dönem Türkiye'de de yoğun ilgi görmüş, izlenme rekorları kırmıştı. Vangelis'in müziği bu ilginin artmasındaki önemli etkenlerden biri oldu. Tüyleri diken diken eden film müziklerinin nasıl olması gerektiği konusunda önemli bir örnek olmuştu.

 

1970'lerin başında Paris'te yaşarken, ilk solo albümü "Fais que ton rêve soit plus long que la nuit"i çıkardı ve kariyerini TV ve film müzikleri bestecisi olarak kurgulamaya başladı.

 

1974'te Londra'ya taşındı ve RCA Records ile solo albüm anlaşması imzalayarak Heaven and Hell (1975) ve Albedo 0.39 (1976) gibi her biri İngiltere'nin en çok dinlenenler listesine giren müzikler kaydetti, bu müziklerin ilki Carl Sagan'ın bugün dahi izlenen popüler TV dizisi Cosmos için kullanıldı.

 

Bu işlerle bir yere kada gelebildi ama esas üne 1980'lerde Vangelis adıyla ulaştı. Senfonik film müziği yapma eğiliminde olunan bir dönemde, sentez ağırlıklı müzikleriyle yeni bir çığır açtı ve bu yaklaşımı sinema dünyasında büyük ilgi gördü.

 

 

1981'de kendisine Oscar kazandıran Ateş Arabaları'ndaki heyecan verici müziği özellikle Londra Olimpiyat Oyunları'nın açılış töreninde Mr. Bean tarafından seslendirildikten sonra, önlenemez şekilde sporla ilişkilendirildi.

 

 

Vangelis'in 1982 yılı kült bilimkurgu gerilim filmi Bladerunner için yaptığı tüyler ürpertici müziği de aynı şekilde yoğun ilgi gördü ve Altın Küre ile BAFTA'ya aday gösterildi.

 

Vangelis'in diğer film çalışmaları arasında The Bounty, Francesco, Bitter Moon, 1492: Conquest of Paradise ve Alexander yer alıyor.

 

Sidney'deki 2000 Olimpiyat Oyunları, Japonya ve Güney Kore'deki 2002 Dünya Kupası ve Atina'daki 2004 Olimpiyatları da dahil olmak üzere önemli spor etkinliklerinin film müziğini yapmakla görevlendirildi.

 

Medea ve The Tempest gibi bale ve sahne prodüksiyonlarına müzik yazdı. Uzayla ilgili hayranlığı son albümü Juno to Jupiter dahil olmak üzere çeşitli eserlerde kendine bir çıkış noktası buldu.

 

Twitter'da Vangelis'e saygı duruşunda bulunanlar arasında, tweet atan müzisyen Rick Wakeman da vardı: "RIP Vangelis… müziğiniz sonsuza kadar yaşayacak."

 

BBC'nin haberinden derlenmiştir.

 

Czakolik.com / 25 Mayıs 2022, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.